کلینیک درد نفس / مقالات / ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP

ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP

چه چیزی می تواند استخوان ها را به یکدیگر متصل نگه دارد؟ لیگامان یا رباط بافت های شبیه به رشته های فیبر هستند که مانند طناب های محکم، سر دو استخوان را در محل مفصل به یکدیگر متصل نگه می دارد و امکان حرکت استخوان ها را محدود می کند. در واقع رباط ها در هر جایی از بدن که دو استخوان به یکدیگر متصل می شوند نقش دارد. در صورتی که نیروی وارد شده به اندام ها در جهتی باشد که استخوان امکان حرکت نداشته باشد، رباط ها دچار آسیب دیدگی می شوند که این آسیب دیدگی با توجه به میزان فشار وارد شده به مفصل، در سه سطح مختلف اتفاق می افتد.

ترمیم لیگامان های آسیب دیده با prp

ترمیم لیگامان های آسیب دیده با prp

انواع آسیب دیدگی لیگامان (رباط)

در صورتی که فشار وارد شده به مفصل کم باشد آسیب دیدگی و پارگی در رشته های رباط با میکروسکوپ قابل ملاحظه است و درد و تورم در محل مفصل ها احساس می شود.

و اگر فشار وارد شده به مفصل ها زیاد باشد و قسمتی از رباط را دچار پارگی کند محل آسیب دیدگی به علت خونریزی کبود می شود و درد و تورم به حد غیر قابل تحملی افزایش می یابد و اگر فشار در جهتی که استخوان با رباط محدود شده است و امکان حرکت ندارد خیلی زیاد باشد رباط در محل مفصل، کاملا پاره می شود و مفصل در حالت تعلیق قرار می گیرد و امکان بروز دررفتگی محتمل است.

ترمیم لیگامان آسیب دیده با PRP  

زمانی که رباط پا دچار آسیب یا پارگی می شود گاهی امکان جوش خوردن خود به خودی رباط پا وجود دارد که در شرایطی تحت نظر فیزیوتراپیست، بدون تحرک و با ثابت نگه داشتن مفصل و انجام توصیه های پزشک انجام می شود. اما درصورتی که رباط ترمیم نشود و درد و تورم بهبود نیابد با روش تزریق PRP به ترمیم رباط کمک می کنند. روش PRP در واقع تزریق پلاسمایی مملو از پلاکت خون بیمار است به منظور تسریع ترمیم رباط آسیب دیده.

البته لازم به ذکر است که گاهی درمان بیماری که دچار پارگی در رباط شده اند تنها با جراحی و پیوند تاندون هایی که از مناطق دیگر بدن گرفته شده است امکان پذیر می باشد زیرا بافت رباط شباهت زیادی به بافت تاندون دارد.

در این مقاله راجع به نحوه ی ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP بیشتر شرح داده شده است.

ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP چگونه انجام می شود؟

ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP یک روش ساده برای درمان محسوب می شود و به صورت سرپایی و با تزریق صورت می گیرد.

برای انجام این روش حدود 15 تا 50 میلی لیتر خون بیمار لازم است که از دست بیمار گرفته می شود و پس از این که خون در دستگاه سانتریفیوژ تحت نظر پزشک یا تکنسین فراوری شود، پلاسمایی مملو از پلاکت های فرد به دست می آید. سپس پزشک معالج مقدار حدودی بین 3 تا 6 میلی لیتر از پلاسمای مملو از پلاکت را طبق تشخیص خود به مفصل آسیب دیده تزریق می کند، در نهایت محل تزریق پانسمان می شود.

برای تزریق دقیق و رویت محل مفصل پزشک معمولا از دستگاه سونوگرافی استفاده می کند. بدیهی است آرامش بیمار و شل نگه داشتن بدن درمان را تسهیل می کند.

اقدامات لازم قبل از ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP

اساس ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP پلاکت های خون بیمار می باشد و لازم است از سلامت پلاکت های موجود در خون فرد اطمینان حاصل شود. یکی از موارد مهم که قبل از ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP  باید رعایت شود عدم استفاده از دارو هایی است که بر پلاکت های خون فرد تاثیر می گذارد از این میان می توان به آسپرین و مسکن هایی مانند ادویل، ایبوپروفن و… اشاره کرد.

راه های ارتباطی با کلینیک فوق تخصصی درد نفس: شماره های تماس:  26350185 – 26350365 – 09121887947 – صفحه اینستاگرام: Dard.clinic.adlkhoo

امکان ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP برای چه افرادی امکان پذیر است؟

برای درمان افرادی که مبتلا به آرتروز یا آسیب غضروفی شدید هستند از جراحی تحت نظر پزشک متخصص استفاده می شود و امکان ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP وجود ندارد.

خطرات و عوارض ناشی از ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP چیست؟

احتمال درد پس از ترمیم لیگامان های آسیب دیده با PRP وجود دارد و هم چنین ممکن است محل مفصل دچار عفونت شود. لازم است تزریق برای جلوگیری از آسیب بافتی و عصبی در محل مفصل با دقت زیاد صورت بگیرد.

در نتیجه رباط ها نقش مهم و تاثیر گذاری در حرکت استخوان ها و اتصال آن ها به یکدیگر ایفا می کنند و برای جلوگیری از آسیب دیدگی در رباط ها از فشار و نیرو های شدید در جهتی که استخوان قادر به تحرک نیست خودداری کنید و در صورت بروز درد در مفصل ها به کلینیک درد مراجعه کنید، تا ضمن تشخیص سطح آسیب دیدگی تحت درمان مناسب واقع شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک درد در تهران مراجعه نمایید.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

برچسب ها:
مقالات مرتبط
فرق آرتروز با پوکی استخوان

فرق آرتروز با پوکی استخوان

آرتروز و پوکی استخوان دو عارضه مزمن و بلندمدت هستند که بر استخوان‌ها اثر می‌گذارند. آرتروز سبب بروز ورم، التهاب و درد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *