کلینیک درد نفس / مقالات / درمان دیسک کمر
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان دیسک کمر

دیسک کمر

دیسک کمر از جمله اختلالات شایعی است که می تواند با درد، ضعف و بی حسی پاها همراه باشد. با این حال، بسیاری از افراد متوجه این عارضه نمی شوند تا زمانی که دیسک به اعصاب فشار وارد کند.

علائم این اختلال معمولا بعد از چند هفته فروکش می کند، اما در صورتی که علائم تشدید یابند، جراحی از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

در این مقاله، سعی داریم به بررسی علت بروز دیسک، راه های تشخیص و هم چنین درمان این مشکل بپردازیم.

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

علت بروز دیسک کمر چیست؟

دیسک کمر به زمانی اطلاق می شود که قسمت نرم داخلی بین مهره ها از قسمت خارجی بیرون بزند. ستون فقرات انسان، شامل بیست و شش استخوان است، که مهره نام دارند. ما بین این مهره ها صفحاتی به نام دیسک قرار دارد که مانع اصطکاک مهره ها بر روی هم می شود و همانند ضربه گیر عمل می کنند.

بیرون زدگی دیسک کمر می تواند به دلیل ساییدگی تدریجی مهره ها بر روی هم و یا تکرار یک سری حرکات به مرور زمان باشد.

با بالا رفتن سن، از میزان آب موجود در فضای دیسک نخاعی کاسته می شود. که نتیجه آن، کاهش نرمی دیسک و شکاف بیشتر در این ناحیه می باشد.

گاهی سخت است بخواهیم در خصوص نقطه شروع دیسک کمر صحبت کنیم، اما معمولا زمانی که شی سنگینی بدون خم شدن زانوها برداشته می شود و یا هنگام بلند کردن اشیای سنگین، کمر دچار چرخش می شود، دیسک کمر ظاهر خواهد شد.

چه عواملی در بروز دیسک کمر دخیل هستند؟

دیسک کمر می تواند در هر رده سنی ظاهر شود، اما عمدتا در آقایان و در سنین بیست تا پنجاه سال مشاهده می شود.

از جمله عوامل موثر در بروز دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضافه وزن و چاقی، که باعث می شود فشار بیشتری به کمر و نواحی پشت بدن وارد شود.
 • عوامل ژنتیکی، که فرد می تواند این اختلال را از والدین خود به ارث ببرد.
 • نوع کار و فعالیت، افرادی که در طول روز باید اجسام سنگین را جابجا کنند، بیشتر در معرض دیسک کمر قرار دارند. انجام حرکات تکراری نیز می تواند به مرور زمان فشار بیشتری را به ستون فقرات وارد کند.
 • بلند کردن غیر صحیح اجسام، افرادی که هنگام بلند کردن اجسام سنگین، فشاری را به پاهای خود وارد می کنند، بیشتر در معرض دیسک کمر قرار دارند. توجه داشته باشید که هنگام بلند کردن جسم سنگین از روی زمین، فشار باید به پشت بدن وارد شود.
 • رانندگی های طولانی مدت و حتی نشست های طولانی مدت
 • کم تحرکی
 • استعمال بیش از حد سیگار و دخانیات
کلینیک فوق تخصصی درد نفس با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26350185 – 26350365 – 09121887947 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک فوق تخصصی درد نفس مراجعه کنید.

علائم و نشانه های دیسک کمر

در برخی موارد، دیسک کمر با علامت و نشانه ای همراه نخواهد بود. اما در صورتی که دیسک به اعصاب فشار بیاورد، شاهد بروز علائم زیر خواهیم بود:

 • احساس بی حسی در نواحی که اعصاب از آن جا عبور می کند
 • احساس ضعف در عضلات پاها به خصوص هنگام راه رفتن
 • درد در ستون فقرات که می تواند به پاها نیز بزند

تشخیص دیسک کمر

جهت تشخیص دیسک کمر، ابتدا پزشک به معاینه بالینی و فیزیکی بیمار می پردازد تا مواردی مانند رفلاکس، دامنه حرکتی پاها، توانایی راه رفتن و یا حساسیت به لمس مشخص شود.

تصویر برداری با اشعه ایکس، از جمله روش هایی است که به تشخیص علائم کمک می کند. دیگر تست های تشخیصی عبارتند از:

 • MRI و سی تی اسکن. این تست ها محل دقیق دیسک و عصب های درگیر را نشان می دهند.
 • دیسکوگرام. که شامل تزریق ماده رنگی به مرکز نرم دیسک است، که هر گونه ناهنجاری در کمر تشخیص داده خواهد شد.
 • میلوگرافی. ماده رنگی به مایع نخاع تزریق و تصویربرداری با اشعه ایکس انجام می شود. این تست هر گونه فشار وارده به نخاع و اعصاب را نشان می دهد.

درمان دیسک کمر

دیسک کمر می تواند با دردهای شدیدی همراه باشد، اما درمان مناسب از شدت این دردها کم خواهد کرد.

خودداری از انجام فعالیت ها و حرکاتی که باعث تشدید درد می شوند، همواره توصیه می شود. ورزش و مصرف داروهای مسکن نیز از دیگر روش های درمانی خواهند بود.

درمان دیسک کمر می تواند شامل مصرف دارو، فیزیوتراپی و یا جراحی باشد.

 • مصرف دارو

مصرف داروهایی مانند ژلوفن و ناپروکسن می توانند به تسکین درد و دیگر علائم کمک کنند.

تزریق کورتون، دیگر درمان دارویی دیسک کمر می باشد. کورتون مستقیما به ناحیه درگیر تزریق می شود و از شدت التهاب و درد کم می کند.

 • فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و انجام تمرینات بدنی می تواند به کاهش درد ناشی از دیسک کمر کمک کند.  در کنار فیزیوتراپی، استفاده از کمپرس سرد و گرم نیز توصیه می شود.

 • جراحی

در صورتی که علی رغم دنبال کردن روش های درمانی گفته شده، تغییری در بهبود علائم بیمار مشاهده نشود، جراحی در نظر گرفته خواهد شد. به خصوص اگر پاها بی حس شوند و فرد هنگام را رفتن کنترل نداشته باشد.

در بیشتر موارد، جراح تنها قسمت بیرون زده دیسک را بر می دارد. این روش جراحی اصطلاحا دیسککتومی نام دارد. معمولا این جراحی به روش باز و با استفاده از تکنیک لاپاراسکوپی انجام می شود که در آن، سوراخ کوچکی در سمت جلو و عقب ستون فقرات ایجاد خواهد شد.

از جمله مزایای این روش این است که دیگر بخشی از مهره ها برداشته نمی شود و دیگر نیازی به برداشتن اعصاب نخاعی برای دسترسی به دیسک نیست.

یکی از موارد مهم در خصوص دیسک کمر، ایجاد یک سری تغییرات در سبک زندگی می باشد. پوزیشن صحیح بدن یکی از نکات مهمی است که در طول انجام فعالیت های روزانه باید به آن اهمیت داده شود.

توجه داشته باشید، هنگام بلند کردن اجسام، ستون فقرات باید کاملا صاف باشد و فشاری به پاها وارد نشود.

یکی دیگر از مواردی که از بروز دیسک کمر پیشگیری می کند، تغییر پوزیشن بدن در طول روز است. ایستادن و نشستن های طولانی مدت خود یکی از دلایل وارد آمدن آسیب به نخاع و کمر می باشد. پوزیشن بدن باید هر نیم ساعت یک بار تغییر کند. سعی کنید در طول روز حرکات کششی را انجام دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک فوق تخصصی درد در تهران مراجعه نمایید.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

برچسب ها: کلینیک درد
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *