کلینیک درد نفس / مقالات / درمان دیسک گردن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان دیسک گردن

دیسک گردن

دیسک گردن، زمانی اتفاق می افتد که دیسک های وابسته به ستون فقرات ضعیف می شوند و به سمت نخاع می زنند. در برخی موارد، این حالت می تواند منجر به بروز درد در گردن، شانه ها، بازوها و پشت شود. وارد آمدن آسیب حاد به این ناحیه می تواند باعث شود تا دیسک موجود در گردن بیرون بزند.

ترومای طولانی مدت مانند پوزیشن بد گردن و یا اضافه وزن شدید نیز می تواند باعث شود تا دیسک بیرون بزند. ساختارهای ستون فقرات به مرور زمان ضعیف می شوند، پس می توانیم به این نتیجه برسیم که بالا رفتن سن خود یکی از دلایل بیرون زدن دیسک کمر می باشد.

انجام برخی تمرینات ورزشی و یا حرکات کششی می توانند باعث شوند تا فشار از روی ستون فقرات برداشته شود و علائم تسکین یابند. فیزیوتراپی نیز می تواند به تسکین علائم دیسک گردن کمک کند.

مصرف برخی داروها، در کاهش درد دیسک گردن موثر هستند. در صورتی که روش های درمانی گفته شده، موثر واقع نشوند، جراحی برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

در این مقاله به بررسی علت بروز دیسک گردن، علائم و تمریناتی می پردازیم که به تسکین درد کمک می کنند.

درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن

علت بروز دیسک گردن چیست؟

ستون فقرات متشکل از استخوان هایی است که از درون به هم متصل شده اند. مهره هایی که از بافت نرم و نخاع محافظت می کنند و اعصابی که در سراسر ستون فقرات پخش شده اند.

جهت حفظ انعطاف پذیری این ناحیه، دیسکی این مهره ها را از هم جدا  می کند. این دیسک ها از بافت های الاستیکی تشکیل شده اند.

زمانی که ستون فقرات دچار چرخش و یا خم شدگی می شود، دیسک های موجود در این ناحیه تغییر اندازه پیدا می کنند تا از اصطکاک استخوان ها بر روی هم پیشگیری شود.

فتق و بیرون زدگی اصطلاحاتی هستند که برای دیسک به کار می روند.

فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که آسیب لایه خارجی باعث شود مواد داخلی به بیرون از دیسک تراوش کنند. تروماهای ناگهانی و طولانی مدت می توانند علت فتق و بیرون زدگی دیسک باشند. زاویه بد گردن و یا بلند کردن اجسام سنگین از جمله تروماهای طولانی مدت محسوب می شوند.

به مرور زمان که دیسک نخاع ضعیف می شود، در برابر آسیب حساس تر نیز خواهد شد. این بدین معناست که با بالا رفتن سن، احتمال بروز دیسک گردن بیشتر خواهد شد.

علائم و نشانه های دیسک گردن

گاهی ممکن است دیسک گردن بیرون بزند، اما هیچ گونه علامت و نشانه ای نداشته باشد. با این حال، دیسک می تواند به اعصاب گردن فشار بیاورد و منجر به بروز علائم زیر شود:

  • احساس درد در گردن، شانه ها و پشت
  • احساس درد به هنگام حرکت دادن گردن
  • احساس بی حسی در شانه ها، بازوها و انگشت ها
  • کاهش دامنه حرکتی گردن

شدت علائم دیسک گردن به میزان فشاری که به اعصاب وارد می شود، بستگی دارد. این علائم می توانند هنگام انجام برخی فعالیت ها تشدید و با استراحت تسکین یابند.

تشخیص دیسک گردن

جهت تشخیص دیسک گردن، پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار در گذشته و هر گونه درد در گردن می پردازد. پزشک هم چنین معاینات بالینی و فیزیکی را انجام می دهد تا مواردی مانند دامنه حرکتی گردن و یا میزان درد هنگام تکان دادن گردن مشخص شود.

تست های تصویربرداری مانند سی تی اسکن و MRI، می توانند در تشخیص دیسک گردن و بیرون زدگی آن موثر باشند.

کلینیک فوق تخصصی درد نفس با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26350185 – 26350365 – 09121887947 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک فوق تخصصی درد نفس مراجعه کنید.

ورزش های موثر برای دیسک گردن

در کنار مصرف دارو و روش های کنترل درد، پزشک به بیمار توصیه می کند ورزش هایی را برای گردن انجام دهد. این تمرینات می توانند توسط خود فرد و یا فیزیوتراپ انجام شوند.

تمریناتی که برای بیرون زدگی دیسک گردن در نظر گرفته می شوند، شامل تمرینات کششی و عضلانی هستند که باید به آرامی انجام شوند.

کشیدگی گردن می تواند به تسکین درد و برداشته شدن فشار از روی گردن کمک کند. که می تواند با حرکت دادن سر به سمت جلو، عقب و یا طرفین همراه باشد.

این قبیل تمرینات، هم چنین به تقویت قوای عضلانی گردن کمک می کنند، به خصوص هنگام بلند کردن اجسام سنگین و یا راه رفتن های طولانی مدت. یکی از تمرینات موثر می تواند به صورت زیر انجام شود:

فرد باید دراز بکشد، به گونه ای که پشت بدن به طور کامل بر روی سطح زمین قرار بگیرد، سپس زانوها به تدریج خم شوند. این کار از بروز آسیب های بعدی در آینده پیشگیری خواهد کرد.

ورزش های مناسب برای گردن درد

ورزش های مناسب برای گردن درد

سایر درمان های موثر در دیسک گردن

قطعا دنبال کردن سایر روش های درمانی در کنار فیزیوتراپی و ورزش، می تواند به درمان موثرتر کمک کند.

مصرف برخی داروهای مسکن می تواند به تسکین درد و ناراحتی در گردن، شانه ها و بازوها کمک کند. داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی از این دست می باشند.

در  موارد شدیدتر، درمان می تواند شامل تزریق استروئید به منظور کاهش درد و التهاب باشد.

در صورتی که میزان درد و آسیب به حدی باشد که با درمان های گفته شده، بهبودی در وضعیت بیمار مشاهده نشود و درد بیش از شش تا دوازده هفته ادامه پیدا کند، درمان جراحی برای بیمار در نظر گرفته خواهد  شد. که در چنین شرایطی، صفحه ای داخل گردن قرار می گیرد تا ستون فقرات بعد از جراحی، ثابت نگه داشته شود.

هدف از جراحی، برداشت دیسک آسیب دیده و اطمینان از وارد نیامدن فشار به نخاع و ریشه اعصاب می باشد.

کلام آخر

در پایان این که، بیرون زدگی دیسک گردن زمانی اتفاق می افتد که دیسک نخاعی از صفحه بیرون بزند، که می تواند باعث فتق دیسک و در نهایت بروز درد در ناحیه گردن شود.

فیزیوتراپی و انجام تمرینات بدنی می تواند به درمان دیسک گردن کمک کند. تمرینات کششی، به تقویت قوای عضلات موجود در گردن و عضلات اطراف کمک می کنند.

پزشک با توجه به شرایط بیمار و میزان درد و ناراحتی، سایر گزینه های درمان از جمله جراحی را در نظر خواهد گرفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک فوق تخصصی درد در تهران مراجعه نمایید.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

برچسب ها: کلینیک درد
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *