از علل تا درمان دردهای گردنی

دردهای گردنی

 

 

یکی از دردهای بسیار شایع که موجب نگرانی اکثریت افراد می شود و در نهایت سبب می گردد تا این افراد به کلینیک درد مراجعه نمایند، دردهای ناشی از گردن است. در این نوشتار سعی داریم تا دردهای گردنی را طبقه بندی نماییم به علت بروز این گونه دردها بپردازیم و همچنین بیان کنیم که کدام دردها نیاز به درمان داشته و کدام را می توان با تغییر عادات و رفتار اصلاح نمود.

علل دردهای گردنی

دردهای گردنی یک بیماری بسیار شایع است که علل متعدد بسیاری می تواند سبب ابتلا به این عارضه شود که عبارت است از:

کشش عضلات

یکی از مهمترین علل دردهای گردنی ناشی از کشش عضلات است. این حالت به دلیل استفاده بیش از حد از عضلات گردنی اتفاق می افتد به خصوص زمانی که از کامپیوتر یا تلفن همراه استفاده می کنیم با این گونه دردها مواجهه می شویم. حتی زمانی که در رختخواب خوابیده و در حال مطالعه کتاب هستیم و یا زمانی که قوز کرده پشت میز در حال کار هستیم بروز این گونه دردهای گردنی امکان خواهد داشت.

حرکات مفصل گردن

علل دردهای گردنی می‌تواند به عوامل وابسته به مفاصل گردن نیز مربوط شود. مفصل گردن یکی از مفاصل پرتحرک بدن است و حرکت‌های چرخشی، دورانی و حرکت‌های به سمت طرفین چپ و راست را در گردن امکان‌پذیر می‌کند. همه این عوامل باعث می‌شوند که فرد به آرتروز مفصل گردن در مدت زمان کمتری ابتلا کند. همانطور که مفصل زانو ممکن است به آرتروز مبتلا شود، مفصل گردن نیز از مفاصلی است که به آرتروز بسیار حساس است.

دیسک گردن

یکی دیگر از علل شایع دردهای گردنی، دیسک های گردن است. در واقع گردن همانند کمر مستعد بیرون زدگی دیسک است. اعصابی که از ناحیه گردن به دست انتقال می یابند عامل حرکت و حس اندام های فوقانی و دست ها را برعهده دارند، زمانی که بیمار دچار هرنی دیسک گردنی می شود، معمولا اعصابی که به دست منتقل می شوند، تحت فشار قرار می گیرند و بیمار دچار کاهش حس یا ضعف در حرکات دست می شود. همچنین می تواند با دردها یا ضعف عضلات در ناحیه شانه و بازو شود.

تمامی این علائم بسیار مهم است زمانی که فرد با چنین نشانه های مواجهه شوند حتما بایستی به متخصصین درد مراجعه نمایند و تحت درمان قرار بگیرند.

از علل تا درمان دردهای گردنی
از علل تا درمان دردهای گردنی

ضربات ناشی از حوادث و تصادفات

حوادث و تصادفات یکی دیگر از علل بروز دردهای گردنی است زمانی که فرد داخل ماشین نشسته است و در اثر ضربه ناگهانی به ماشین گردن به شتاب و ناگهان به سمت جلو پرتاب می شود و سپس به عقب برمی گردد، که به این حالت آسیب ویپلش می گویند. بدین معنا که یک ضربه ناگهانی باعث حرکت دورانی گردن می شود. این عامل می تواند در آینده برای بیمار بسیار خطرناک باشد و فرد را مستعد به دردهای گردنی نمایید.

بیماری های سیستمیک

بیماری های سیستمیک مانند: روماتیسم و مننژیت از جمله بیماری های هستند که می تواند سبب گردن درد شود، که نیاز به درمان و بررسی خواهند داشت و بایستی با کمک روش های تشخیصی به تشخیص این گونه بیماری ها پرداخت.

بهترین زمان برای مراجعه به پزشک چه موقع خواهد بود؟

همان طور که می دانید به منظور پیشگیری از پیشرفت بیماری اقدام به درمان به موقع می تواند بسیار مثمر ثمر باشد، به همین منظور زمانی که فرد با نشانه های همچون ذیل مواجهه شود بهتر است بدون اتلاف وقت به متخصصین درد مراجعه نمایید.

  • درد شدید
  • دردهای متوالی طی چند روز
  • دردهای انتشار یافته به سمت بازوها و دست
  • دردهای همراه با سردرد، ضعف و بی حسی
  • حالت سوزن سوزن شدن

در نهایت بگوییم بیمار بایستی حتما زمانی که با چنین نشانه های مواجهه بود به کلینیک درد مراجعه نمایید و تحت بررسی و تست های تشخیصی قرار بگیرد.

تشخیص دردهای گردنی

برای تشخیص بیماری‌ها، روش‌های تشخیصی متعددی وجود دارند، اما یک روش که تاکنون هیچ جایگزینی نداشته است، معاینه فیزیکی است. در ابتدا، برای تشخیص بیماری، معاینات فیزیکی انجام می‌شود و در صورت لزوم، از روش‌های تصویربرداری مانند ام‌آر‌آی (MRI)، نوار عصب و عضله، و تست‌های تصویربرداری استفاده می‌شود. این معاینات و تست‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا تشخیص دقیق‌تری درباره وضعیت بیماری و نحوه درمان مناسب بیمار را بگذارد.

درمان دردهای گردنی

درمان با توجه به علل ایجاد آن متفاوت می باشد، به همین منظور در ابتدا تشخیص بیماری بسیار حائز اهمیت خواهد بود در صورتی که دردهای گردنی ناشی از کشش عضلات باشد معمولا به بیماران توصیه می شود تا سبک زندگی خود را تغییر دهند و توصیه می شود تا نحوه کتاب خواندن یا نگاه به گوشی خود را تغییر دهند.

اگر دردهای گردنی ناشی از استئوآرتریت و یا دیسک گردن باشد در این صورت درمان پیشرفته تر لازم خواهد بود که این نوع درمان در کلینیک درد توسط متخصص درد ارائه می شود. البته درمان های نگهدارنده همانند دارودرمانی و فیزیتوتراپی می تواند به درمان بیماری و تسکین درد کمک نمایید.

درمان گردن درد با تمرینات بازتوانی و فیزیوتراپی
درمان گردن درد با تمرینات بازتوانی و فیزیوتراپی

علت مراجعه به کلینیک های درد در زمان گردن درد چیست؟

سوالی که در میان افراد شایع است، این است که چرا برای دردهای گردنی بهتر است به کلینیک‌های درد مراجعه کنیم. جالب است بدانید که در کلینیک‌های درد، درمان به صورت غیرتهاجمی و نیمه تهاجمی ارائه می‌شود. بر اساس مشاهدات، نود درصد بیماران با این نوع درمان بهبود می‌یابند و نیازی به جراحی‌های گسترده و تهاجمی ندارند. بنابراین، مراجعه به کلینیک درد به شما کمک می‌کند تا احتمالاً بتوانید از یک عمل جراحی سنگین جلوگیری کنید و بهبود یابید.

راه های ارتباطی با کلینیک فوق تخصصی درد نفس: شماره های تماس:  ۲۶۳۵۰۱۸۵ – ۲۶۳۵۰۳۶۵ – ۰۹۱۲۱۸۸۷۹۴۷ – صفحه اینستاگرام: Dard.clinic.adlkhoo

 

سخن آخر

در نهایت بگوییم در صورتی که با دردهای گردنی مواجهه هستید بهتر است به منظور پیشگیری از پیشرفت بیماری و درمان های سنگین به کلینیک درد مراجعه نموده تا پس از تشخیص و بررسی های لازم بتوان اقدامات درمانی مناسب را انجام داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک درد مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری >>

Telegram
WhatsApp
(X (Twitter
Facebook

مقالات مرتبط

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی چیست؟

تنگی کانال نخاعی تنگی کانال نخاعی، اختلالی است که عمدتا در افراد میانسال و بالای پنجاه سال مشاهده می شود

رزرو نوبت

ساعت کاری کلینیک نفس همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ٩ الی ٢١ می‌باشد.