کلینیک درد نفس / مقالات / از علل تا درمان دردهای گردنی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

از علل تا درمان دردهای گردنی

دردهای گردنی

 

 

یکی از دردهای بسیار شایع که موجب نگرانی اکثریت افراد می شود و در نهایت سبب می گردد تا این افراد به کلینیک درد مراجعه نمایند، دردهای ناشی از گردن است. در این نوشتار سعی داریم تا دردهای گردنی را طبقه بندی نماییم به علت بروز این گونه دردها بپردازیم و همچنین بیان کنیم که کدام دردها نیاز به درمان داشته و کدام را می توان با تغییر عادات و رفتار اصلاح نمود.

علل دردهای گردنی

دردهای گردنی یک بیماری بسیار شایع است که علل متعدد بسیاری می تواند سبب ابتلا به این عارضه شود که عبارت است از:

کشش عضلات

یکی از مهمترین علل دردهای گردنی ناشی از کشش عضلات است. این حالت به دلیل استفاده بیش از حد از عضلات گردنی اتفاق می افتد به خصوص زمانی که از کامپیوتر یا تلفن همراه استفاده می کنیم با این گونه دردها مواجهه می شویم. حتی زمانی که در رختخواب خوابیده و در حال مطالعه کتاب هستیم و یا زمانی که قوز کرده پشت میز در حال کار هستیم بروز این گونه دردهای گردنی امکان خواهد داشت.

حرکات مفصل گردن

از دیگر علل دردهای گردنی علل وابسته به مفاصل گردن است، همان طور که می دانید مفصل گردن یکی از مفاصل پرتحرک می باشد، به طور مثال حرکت های چرخشی و دورانی، حرکت های به سمت طرفین چپ و راست که بر روی گردن وجود دارد، تمامی این موارد سبب می شود تا فرد زودتر مبتلا به آرتروز مفصل گردن شود. همان طور که مفصل زانو مبتلا به آرتروز می شود، مفصل گردن هم از دیگر مفاصلی است که بسیار مستعد آرتروز می باشد.

دیسک گردن

یکی دیگر از علل شایع دردهای گردنی، دیسک های گردن است. در واقع گردن همانند کمر مستعد بیرون زدگی دیسک است. اعصابی که از ناحیه گردن به دست انتقال می یابند عامل حرکت و حس اندام های فوقانی و دست ها را برعهده دارند، زمانی که بیمار دچار هرنی دیسک گردنی می شود، معمولا اعصابی که به دست منتقل می شوند، تحت فشار قرار می گیرند و بیمار دچار کاهش حس یا ضعف در حرکات دست می شود. همچنین می تواند با دردها یا ضعف عضلات در ناحیه شانه و بازو شود.

تمامی این علائم بسیار مهم است زمانی که فرد با چنین نشانه های مواجهه شوند حتما بایستی به متخصصین درد مراجعه نمایند و تحت درمان قرار بگیرند.

از علل تا درمان دردهای گردنی

از علل تا درمان دردهای گردنی

ضربات ناشی از حوادث و تصادفات

حوادث و تصادفات یکی دیگر از علل بروز دردهای گردنی است زمانی که فرد داخل ماشین نشسته است و در اثر ضربه ناگهانی به ماشین گردن به شتاب و ناگهان به سمت جلو پرتاب می شود و سپس به عقب برمی گردد، که به این حالت آسیب ویپلش می گویند. بدین معنا که یک ضربه ناگهانی باعث حرکت دورانی گردن می شود. این عامل می تواند در آینده برای بیمار بسیار خطرناک باشد و فرد را مستعد به دردهای گردنی نمایید.

بیماری های سیستمیک

بیماری های سیستمیک مانند: روماتیسم و مننژیت از جمله بیماری های هستند که می تواند سبب گردن درد شود، که نیاز به درمان و بررسی خواهند داشت و بایستی با کمک روش های تشخیصی به تشخیص این گونه بیماری ها پرداخت.

بهترین زمان برای مراجعه به پزشک چه موقع خواهد بود؟

همان طور که می دانید به منظور پیشگیری از پیشرفت بیماری اقدام به درمان به موقع می تواند بسیار مثمر ثمر باشد، به همین منظور زمانی که فرد با نشانه های همچون ذیل مواجهه شود بهتر است بدون اتلاف وقت به متخصصین درد مراجعه نمایید.

  • درد شدید
  • دردهای متوالی طی چند روز
  • دردهای انتشار یافته به سمت بازوها و دست
  • دردهای همراه با سردرد، ضعف و بی حسی
  • حالت سوزن سوزن شدن

در نهایت بگوییم بیمار بایستی حتما زمانی که با چنین نشانه های مواجهه بود به کلینیک درد مراجعه نمایید و تحت بررسی و تست های تشخیصی قرار بگیرد.

تشخیص دردهای گردنی

روش های تشخیصی بسیاری وجود دارد که به تشخیص بیماری ها کمک می نمایید اما روشی که هیچ جایگزینی تا کنون نداشته معاینه فیزیکی می باشد. در ابتدا به منظور تشخیص معاینات فیزیکی صورت می گیرد و در صورت لزوم ام.آر.آی، نوار عصب و عضله و تست های تصویربرداری انجام می شود.

درمان دردهای گردنی

درمان با توجه به علل ایجاد آن متفاوت می باشد، به همین منظور در ابتدا تشخیص بیماری بسیار حائز اهمیت خواهد بود در صورتی که دردهای گردنی ناشی از کشش عضلات باشد معمولا به بیماران توصیه می شود تا سبک زندگی خود را تغییر دهند و توصیه می شود تا نحوه کتاب خواندن یا نگاه به گوشی خود را تغییر دهند.

اگر دردهای گردنی ناشی از استئوآرتریت و یا دیسک گردن باشد در این صورت درمان پیشرفته تر لازم خواهد بود که این نوع درمان در کلینیک درد توسط متخصص درد ارائه می شود. البته درمان های نگهدارنده همانند دارودرمانی و فیزیتوتراپی می تواند به درمان بیماری و تسکین درد کمک نمایید.

درمان گردن درد با تمرینات بازتوانی و فیزیوتراپی

درمان گردن درد با تمرینات بازتوانی و فیزیوتراپی

علت مراجعه به کلینیک های درد در زمان گردن درد چیست؟

یکی از سوالات شایع در میان افراد این است که چرا برای دردهای گردنی بهتر است به کلینیک های درد مراجعه نماییم. جالب است بدانید که در کلینیک های درد درمان به صورت غیر تهاجمی و نیمه تهاجمی انجام می شود، که طبق مشاهدات نود درصد بیماران با این گونه درمان ها بهبود می یابند و نیازی به جراحی های سنگین تهاجمی ندارند. بنابراین مراجعه به کلینیک درد این کمک را به شما می کند تا شاید بتوانید از یک عمل جراحی سنگین رهایی پیدا کنید.

راه های ارتباطی با کلینیک فوق تخصصی درد نفس: شماره های تماس:  26350185 – 26350365 – 09121887947 – صفحه اینستاگرام: Dard.clinic.adlkhoo

 

سخن آخر

در نهایت بگوییم در صورتی که با دردهای گردنی مواجهه هستید بهتر است به منظور پیشگیری از پیشرفت بیماری و درمان های سنگین به کلینیک درد مراجعه نموده تا پس از تشخیص و بررسی های لازم بتوان اقدامات درمانی مناسب را انجام داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک درد مراجعه نمایید.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *