کلینیک درد نفس / درمان انواع درد / انواع سردرد؛ چه سردردهایی نگران کننده اند؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

انواع سردرد؛ چه سردردهایی نگران کننده اند؟

انواع سردردها

 

 

سردرد شایعترین بیماری است که تا کنون اکثریت افراد آن را تجربه کرده اند، اما نوع سردرد شما چیست و به چه دلیل این سردرد رخ می دهد؟ ما در این نوشتار تصمیم داریم برای اطلاع رسانی و آگاهی بیشتر شما عزیزان به تعریف انواع سردردها و علل ایجاد آن ها بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

به طور معمول سردردها به دود دسته کلی سردردهای اولیه و سردردهای ثانویه تقسیم بندی می شوند که می توان گفت ده درصد سردردها جز سردردهای ثانویه می باشد.

انواع سردردها

سردردهای ثانویه

در حقیقت این نوع از سردردها به عنوان یک علامت از بیماری اصلی فرد در نظر گرفته می شود بدین معنا که اگر فردی به بیماری مبتلا باشد یکی از نشانه های آن بیماری سردرد می باشد. حال سردردهای ثانویه به پنج دسته کلی تقسیم بندی می شود که می تواند ناشی از موارد ذیل باشد:

حوادث مغز همانند سکته و یا پارگی عروق مغز

عفونت های مغزی همانند مننژیت یا آبسه های مغزی

فشارخون دیاستول (Diastole)

به طور معمول افرادی که فشار خون بالای 110 میلی متر جیوه دارند به طور قطع دچار سردرد خواهند شد.

بیماری های التهابی یا بیماری های عروق مغزی

در نهایت بگویم تمامی زمانی که فرد به هر کدام از این پنج بیماری مبتلا باشد یکی از نشانه های ابتلا به بیماری سردرد خواهد بود، که به این نوع سردردها، سردردهای ثانویه گفته می شود.

زمانی که فرد با سردردهای ثانویه به پزشک مراجعه می کند اولین اقدام چیست؟

پس از مراجعه به مراکز درمانی با وجود سردردهای ثانویه اولین اقدام برای بررسی های لازم انجام ام.آر.آی یا سی تی اسکن می باشد تا در صورت وجود ضایعه ای در مغز علت سردرد مشخص گردد.

سردرد های اولیه

به طور تقریبی نود درصد سردردهای را سردردهای اولیه تشکیل می دهد زمانی که بیمار پس از مراجعه به مراکز درمانی تحت انجام ام.آر.آی و سی تی اسکن قرار می گیرد و با ضایعه ای خاص مواجهه نمی شود، می توان گفت سردرد جز سردردهای اولیه است که علت اصلی آن هنوز مشخص نشده است.

به طور کلی سردردهای اولیه شامل سردردهای میگرنی، سردردهای تنشی (Tension Headache) و سردردهای خوشه ای (Cluster headache) می باشد. حال در ادامه به شرح هر کدام از این سردردها می پردازیم.

سردردهای میگرنی

طول مدت زمانی که این نوع از سردردها بین چهار تا هفتاد و دو ساعت می باشد و میزان شدت درد از متوسط تا شدید خواهد بود. زمانی که فردی به سردردهای میگرنی مبتلا شده باشد قادر به انجام فعالیت های فیزیکی روزانه نخواهد بود و این نوع سردردها معمولا به صورت ضربان دار با نبض دار هستند.

زمانی که فرد به این نوع سردردها مبتلا می شود حالت تهوع و استفراغ و همچنین ترس از صدا و نور در بیمار وجود دارد که علاوه بر این در هفتاد درصد موارد حالتی بنام اورا مشاهده می شود که در این حالت بیمار اشیا را نورانی از داخل چشم مشاهده می نمایید.

جالب است بدانید که به طور معمول در سردردهای میگرنی نسبت درگیری زنان به مردان سه برابر است. طبق آمار و تحقیقات انجام شده سردردهای زنان در طول دوران بارداری در سه ماهه آخر کاهش می یابد ولی در هنگام سیکل های قاعدگی یا مصرف قرص های جلوگیری از بارداری امکان تشدید سردردهای میگرنی آن ها وجود خواهد داشت.

سردردهای تنشی

به طور معمول این نوع سردردها به عضلات سر نسبت داده می شود و در مواردی ممکن است به مدت یک ماه به طور بیانجامد. سردردهای تنشی در قسمت های مختلفی از سر اتفاق می افتد و به صورت بندلایک می باشند، معمولا در قسمت جلو، عقب و تمام سر حس می شوند.

میزان شدت این نوع سردردها از متوسط تا خفیف و گاهی به ندرت احتمال دارد که شدید باشد و نوع درد عمدتا گنگ و کششی است و بیمار زمانی که در حال جویدن است میزان درد بیشتری را احساس خواهد نمود.

در این نوع از سردردها بیمار با علائم دیگری همچون ترس از صدا و نور مواجهه می شود اما هر با هر دویی آن ها مواجهه نخواهد بود. همچنین فعالیت های فیزیکی بیمار متوقف نخواهد شد و با انجام فعالیت های فیزیکی درد تشدید نمی یابد و علاوه بر این موارد بیمار حالت تهوع یا اورا را در این نوع سردرد تجربه نخواهد کرد.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی

سردردهای خوشه ای

در این نوع سردردها میزان اکسیژنی که به ساقه مغز می رسد بسیار کم خواهد بود و همین امر سبب سردرد می گردد. به طور معمول سردردهای خوشه ای با علامت هایی همراه خواهد بود و این نوع علامت یک طرفه بوده بدین معنا که در یک طرف سر رخ می دهد و عبارت است از:

احساس بی قراری و خستگی، احتقان یا آبریزش بینی، تورم پلک، تنگی مردمک چشم یا افتادگی پلک، قرمز شدن ملتهمه یا اشک ریزش که تمامی این موارد می تواند از نشانه های سردردها خوشه ای باشد و همان طور که ذکر شد تمامی این موارد بایستی در یک طرف سر رخ دهد.

اغلب این نوع از سردردها در مردان بیشتر مشاهده شده است و طبق اظهارات و تجربیات دیده شده که درد پس از نیمه های شب شروع می شود و موجب بیدار شدن بیمار با سردردهای بسیار شدید می گردد.

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای

کلام آخر

درمان انواع سردردها با توجه به نوع و عللی آن متفاوت خواهد بود. در صورت داشتن هر نوع سردردی بهتر است بدون اتلاف وقت به متخصصین درد مراجعه نمایید تا پس از بررسی های لازم علت آن مشخص گردد و زمینه های درمان برای او فراهم شود.

راه های ارتباطی با کلینیک فوق تخصصی درد نفس:

شماره های تماس:  26350185 – 26350365 – 09121887947

صفحه اینستاگرام: Dard.clinic.adlkhoo

برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک درد مراجعه نمایید.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

برچسب ها: سردرد
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *