کلینیک درد نفس / مقالات / بهترین درمان خار پاشنه
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بهترین درمان خار پاشنه

خار پاشنه

یکی از مشکلاتی که برای برخی از افراد بروز می کند خار پاشنه است. خار پاشنه بیماری است که در اثر علل و عوامل مختلفی در بخش پایانی پای افراد و در محلی که پاشنه نامیده می شود بروز و ظهور دارد.

در این نوشتار درصدد هستیم که مباحثی را جزئی و دقیق در خصوص: خارپاشنه، علل ایجاد خار پاشنه و نیز روش های تشخیصی و درمانی خار پاشنه مطرح سازیم.

درمان خار پاشنه

درمان خار پاشنه

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه نوعی استخوان سفتی است که در محل پاشنه افراد وجود دارد. خار پاشنه در اثر عوامل مختلفی ظاهر می شود و دردهایی را با خود به همراه می آورد. این استخوان در انتهای استخوان پا و به طور اضافی رشد دارد از همین رو در پا موجب بروز مشکلاتی می گردد.

علل ظاهر شدن خار پاشنه

علل مختلفی باعث می شود که خار پاشنه به نوعی ظهور پیدا کند و افراد با درد هایی که تجریه می کنند متوجه وجود این خار پاشنه در خود می شوند:

  • چاقی در افراد موجب می شود که فشار زیادی به بخش های پایانی پاها و نیز پاشنه افراد وارد شود. از همین رو در نتیجه ی این فشارها خار پاشنه و دردهایی که به همراه دارد برای افراد ظهور پیدا می کند.
  • پیاده روی های طولانی مدت: پیاده روی هایی با مدت زمان طولانی موجب می شود که فشارهای زیادی به کف پاها بالاخص به پاشنه پا وارد شود. تمامی فشارها نهایتا به پدیدار شدن درد های خار پاشنه می انجامد.
  • قوس کم زیر پا: حتما شنیده اید که افرادی هستند که کف پای آنها صاف است. تعدادی از افراد نیز هستند که قوس زیادی در کف پایشان موجب بروز مشکلاتی برای آنها گردیده است. در واقع هم صافی کف پا و هم قوس زیاد موجب بروز شرایط خاص یا درد هایی در افراد می شود. یکی از مسائلی که در نتیجه قوس کم پا بروز و ظهور دارد این است که فشار زیادی به پاشنه پا وارد می شود و در نتیجه منجر به بروز درد هایی می گردد.
  • فعالیت های ورزشی حرفه ای اگر فشارهای زیادی را به بخش پاشنه پاها وارد سازد موجب می شود که دردهای خار پاشنه برای افراد ایجاد گردد.
  • استفاده از کفش های نامناسب نیز تا حد زیادی در شروع دردهای خار پاشنه اثر گذار خواهد بود. زیرا که کفش نامناسب در هنگام راه رفتن می تواند فشار های زیادی را به پا و پاشنه وارد سازد.

در حالت کلی باید گفت هر نوع فعالیتی که موجب می شود فشار زیادی متوجه پا مخصوصا بخش های پایینی و کف پا وارد شود در بروز و ظهور بیماری خار پاشنه دخیل خواهد بود.

 

علائم درد خار پاشنه

خار پاشنه در شرایطی خاص درد هایی را در نواحی پاها ایجاد می کند. از جمله این علائم:

  • بسیاری از افراد گزارش می کنند که صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب در همان قدم های ابتدایی که بر می دارند دردی را در زیر پاشنه احساس می کنند.
  • یا اینکه در صورتی که زمانی طولانی را نشسته اند بعد از اینکه می خواهند راه بروند پاشنه پا دردناک می شود و نمی توانند به راحتی راه بروند.
  • در مواردی نیز بعد از اینکه پیاده روی های طولانی را داشته باشند درد و ناراحتی در پاشنه پا ایجاد می شود.

نحوه تشخیص خار پاشنه

پزشکان با معایناتی ساده و البته با گزارش هایی که از شما در زمینه احوالات شما می گیرند می توانند تشخیص دهند که وضعیت پای شما چگونه است. البته در مواردی نیز پزشکان توصیه می کنند که عکسبرداری انجام گردد تا به طور دقیق وضعیت داخلی پای شما مشخص شود.

روش های درمانی خار پاشنه

روش های درمانی متفاوتی برای درمان خار پاشنه وجود دارد. بسیاری از روش ها خانگی است که موقتی بوده و تا حد زیادی می تواند به طور مقطعی باعث کاهش درد شود. در موارد دیگر نیز درمان هایی وجود دارد که به عنوان درمان هایی با آثار طولانی مدت می تواند از آنها یاد کرد. از جمله این روش های درمانی:

خار پاشنه

خار پاشنه

ازن تراپی

ازن تراپی یکی ازانواع روش های درمانی است که در طی آن با تزریق میزانی از اکسیژن و نیز انرژی که در طی ازن تراپی وارد پاشنه پا می شود موجب می گردد که افراد با کاهش دردهایی در بخش های پاشنه پا مواجه باشند.

روش پی آر پی

یکی از روش هایی که در چند ساله اخیر در درمان بسیاری از بیماری ها بکار گرفته شده است روش پی آر پی می باشد. در این روش پلاکت های غنی شده با روش تزریق وارد بافت های مختلف می شوند و درنهایت به بهبود وضعیت بدنی کمک می کند. برای درمان خار پاشنه نیز پی آر پی تا حد زیادی می تواند درمانی مناسب باشد و به کاهش درد و علائم بیماری خار پاشنه کمک های زیادی کند.

لیزر درمانی

در لیزر درمانی با استفاده از لیزرهای مخصوصی می توان که برآمدگی و استخوان اضافی که در داخل پاشنه ایجاد شده اند از بین ببرند. در واقع در این روش برآمدگی اضافه دچار تخریب و شکست بافتی می شود در نتیجه آثار آن به طور کلی از بین می رود.

نتیجه گیری

در این نوشتار تلاش کردیم که بخشی از مهم ترین اطلاعاتی که در زمینه خار پاشنه وجود دارد را در بخش های مختلفی بیان کنیم. اما از مهم ترین قسمت های این نوشتار روش های درمانی خار پاشنه بود که در بسیاری از مراکز درمانی می توانند با انجام ازن تراپی، لیزر درمانی یا پی آر پی کمک های شایانی را برای رفع مشکلات بیماری خار پاشنه داشته باشند.

راه های ارتباطی با کلینیک فوق تخصصی درد نفس:

شماره های تماس:  26350185 – 26350365 – 09121887947

صفحه اینستاگرام: Dard.clinic.adlkhoo

برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک درد مراجعه نمایید.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *