تزریق اپیدورال برای کمر درد، دیسک کمر و گردن

در صورتی که به دلیل وجود التهاب عصب‌های نخاعی در مناطق پشت بازوها و پشت پاها احساس درد می‌کنید، تزریق اپیدورال یک راه حل مؤثر برای درمان کمردرد خواهد بود. اغلب مجاری عصبی که از ستون فقرات تا کمر، بازوها یا پاها عبور می‌کنند، تنگی می‌یابند و این تنگی باعث درد می‌شود. این تنگی مجاری ممکن است منجر به التهاب عصب‌های نخاعی شود. به طور ساده، تزریق اپیدورال به معنی تزریق داروهای مسکن به بدن از طریق سرنگ است که باعث تسکین فوری درد می‌شود. دارو به ناحیه اپیدورال تزریق می‌شود. اپیدورال یک منطقه پر از چربی است که نخاع را پوشش می‌دهد و از آسیب به اعصاب مجاور جلوگیری می‌کند. تسکین درد گاهی به مدت کوتاهی می‌باشد، اما در برخی موارد نتایج آن به مدت طولانی‌تری ادامه دارند. لازم به ذکر است که این تزریق باید توسط یک پزشک فوق تخصص درد،با تجربه و ماهر انجام شود.

مزایای تزریق اپیدورال برای کمر درد


مزایای تزریق اپیدورال برای کمر درد

اکثر پزشکان بر این باورند که تزریق اپیدورال در یک دوره حاد کمر درد می‌تواند موثر باشد. زمانی که تزریقات در فضای اپیدورال کمر انجام می‌شود، مزایای زیر را به همراه دارد:

  • درد و التهاب عصب را کاهش می‌دهد: تزریق باعث کاهش تولید مواد شیمیایی التهابی و کاهش حساسیت فیبرهای عصبی به درد، و تولید سیگنال‌های درد کمتر می‌شود.
  • مصرف داروهای خوراکی محدود می‌شود: کاهش دردی که در نتیجه این تزریقات به دست می‌آید می‌تواند نیاز به مصرف داروهای خوراکی را کاهش دهد و یا به کل دیگر نیازی به مصرف دارو نباشد، که خود می‌تواند باعث کاهش عوارض جانبی ناشی از مصرف طولانی مدت داروها شود.
  • می‌توانید فیزیوتراپی را ادامه داده یا دوباره از سر بگیرید: این تزریقات به دلیل کاهش درد می‌توانند بیمار را به انجام فیزیوتراپی تشویق کنند.
  • نیاز به جراحی را به تعویق می‌اندازد: تسکین درد ناشی از تزریق اپیدورال کمری ممکن است نیاز به جراحی را به تعویق بی‌اندازد و در صورت موثر بودن فیزیوتراپی ممکن است نیاز به مداخله جراحی نباشد.
  • با کاهش التهاب در ریشه‌های عصبی و اطراف آن، درد را کنترل می‌کند.
  • تحرک و عملکرد را در کمر و پاها بهبود می‌بخشد.
  • به دلیل کاهش درد ممکن است کیفیت زندگی و توانایی بهتری برای انجام فعالیت‌های روزانه داشته باشید.
  • برای بیمار امکان پیشرفت در برنامه فیزیوتراپی و توانبخشی را فراهم می‌کند.

علاوه بر درمان دیسک کمر، از تزریق اپیدورال می‌توان برای دردهای ناشی از دیسک گردن که به دست‌ها و بازوها منشعب می‌شوند و در ناحیه قفسه سینه نیز استفاده کرد.

خدمات تخصص ارائه شده توسط دکتر حسین عدلخو-فوق تخصص درد در‌ کلینیک درد نفس
لازم به ذکر است کلیه خدمات بدون نیاز به ببهوشی،بستری و جراحی و فقط با بیحسی موضعی و با استفاده از به روزترین و بهترین دستگاه‌های روز دنیا می‌باشد:

  • RF (رادیو فرکوئنسی)
  • اوزون تراپی
  • بلاک عصبی
  • تزریق ژل
  • تزریق PRP و سلول‌های بنیادی
  • تزریق بوتاکس
  • لیزر پرتوان درد (PLP)

کاربرد تزریق اپیدورال کمری


کاربرد تزریق اپیدورال کمری

عارضه‌های زیادی می‌توانند باعث تحریک عصب نخاعی در کمر و کمر درد و دردهای سیاتیک شوند، این عارضه‌ها عبارتند از موارد زیر:

  • دردهای سیاتیک
  • فتق دیسک کمر: این وضعیت بیروزن‌زدگی یا پارگی دیسک کمر نیز نامیده می‌شود. این دیسک‌ها دارای مراکزی نرم و ژل مانند با یک لایه بیرونی محکم‌تر هستند. در طول زمان یا به دلیل آسیب، لایه بیرونی ضعیف شده و دچار ترک می‌شود. فتق دیسک کمر زمانی رخ می‌دهد که این ماده ژل مانند از طریق این شکاف‌ها به یکی از دیسک‌های بین دو مهره در کمر فشار وارد کند و به کانال نخاعی و یا ریشه‌های عصبی سیاتیک فشار می‌آورد.
  • بیماری دژنراسیون دیسک کمر: این عارضه زمانی رخ می‌دهد که ماده محافظ بین مهره‌ها شروع به فرسایش کنند. دیسک دژنراسیون می‌تواند باعث التهاب موضعی در ریشه‌های عصب نخاعی شما شود.
  • تنگی کانال نخاعی کمری: تنگی یک یا چند فضا در ستون فقرات کمر را تنگی کانال نخاع کمری می‌نامند. این فضای تنگ می‌تواند باعث تحریک و فشرده‌شدن مستقیم نخاع شود که نهایتاً منجر به درد می‌شود، به‌خصوص هنگام انجام فعالیت‌های تکراری مانند راه‌رفتن.
  • آرتروز ستون فقرات (اسپوندیلوزیس): این وضعیت شامل تغییرات در استخوان‌ها، دیسک‌ها و مفاصل در کمر است که به دلیل فرسایش طبیعی ناشی از افزایش سن رخ می‌دهد. آرتروز ستون فقرات می‌تواند منجر به تنگ شدن فضای داخل ستون فقرات در کمر و یا دهانه‌هایی شود که اعصاب ستون فقرات از آن خارج می‌شوند، که می‌تواند باعث التهاب و تحریک اعصاب شود.

سایر شرایطی که می‌توانند با تزریق اپیدورال کمر درمان شوند عبارتند از:

  • دردهای ناشی از سیاتیک که معمولاً به پاها منتشر می‌شود.
  • کمر درد موضعی (کمر درد محوری): کمر درد موضعی علل متعددی دارد و تزریق اپیدورال در این مورد کمتر کمک‌کننده است.
  • لنگش عصبی: این وضعیت ناشی از فشرده شدن اعصاب نخاعی در ستون فقرات کمری است. این عارضه می‌تواند باعث درد یا سوزش در کمر، یک یا هر دو پا، لگن و باسن شود. این علائم به ویژه زمانی که صاف ایستاده‌اید یا راه می‌روید ظاهر می‌شوند.

متخصصان تزریق اپیدورال کمر


متخصصان تزریق اپیدورال کمر

تزریق اپیدورال کمر بسیار عمل ظریف و دقیق است و پزشکی که این کار را انجام می‌دهد باید مهارت ،دانش و تجربه کافی برای انجام این کار را داشته باشد. سایر پزشکان ممکن است قادر به انجام این تزریق باشند؛ اما تزریق اپیدورال به‌صورت تخصصی تنها توسط فوق‌تخصص درد انجام می‌شود.

آمادگی برای تزریق اپیدورال کمر


آمادگی برای تزریق اپیدورال کمر

به دلیل استفاده احتمالی از نوعی تصویربرداری فلوروسکوپی (یک نوع تصویربرداری اشعه ایکس) در طول روش، در صورتی که باردار هستید یا احتمال بارداری دارید، حتما پزشک خود را مطلع کنید. همچنین در صورتی که از هرگونه داروی گیاهی، مکمل و داروهای غیرتجویزی استفاده می‌کنید باید به پزشک اطلاع دهید.

پزشک تمام دستورالعمل‌های خاص مورد نیاز برای آمادگی به منظور انجام تزریق اپیدورال کمر را به شما خواهد گفت. حتما دستورالعمل‌های پزشک را دنبال کنید. پزشک توصیه می‌کند که:

  • قبل از تزریق اپیدورال کمر، تا حدودی خوردن و آشامیدن را محدود کنید.
  • اگر از داروهای خاصی از جمله داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، کلوپیدوگرل (اسویکس، پلاویکس)، وارفارین، روپیکسابان یا آپیکسابان مصرف می‌کنید، حتما به پزشک اطلاع دهید.
  • به منظور کمک به تشخیص ناحیه دقیق برای درمان، برخی آزمایشات از جمله سی‌تی اسکن یا ام‌آر‌آی را انجام دهید.
  • در صورتی که از آرامبخش برای تزریق اپیدورال کمر استفاده می‌کنید، باید شخصی همراه‌تان باشد و شما را تا خانه همراهی کند.

قبل از تزریق اپیدورال کمر بهتر است این سوالات را از پزشک خود بپرسید:

  • هر چند وقت یکبار باید تزریق اپیدورال کمر انجام شود؟
  • به منظور آماده شدن برای تزریق اپیدورال کمر باید چه کار کنم؟
  • تزریق اپیدورال کمر چه خطراتی به همراه دارد؟
  • طی تزریق اپیدورال چه احساسی خواهم داشت؟
  • تزریق اپیدورال کمر چقدر دوام دارد؟
  • در صورتی که با تزریق اپیدورال کمر دردم از بین نرفت، باید چکار کنم؟

روش تزریق اپیدورال کمر


تزریق اپیدورال کمر عموماً در بیمارستان یا کلینیک‌ درد انجام می‌شود. این روش معمولاً بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و در طول انجام آن باید کاملاً ثابت بمانید. پزشک می‌تواند از طریق روش‌های مختلفی به فضای اپیدورال در اطراف نخاع دسترسی داشته باشد. این روش‌ها عبارتند از:

  • تزریق اپیدورال اینترلامینار: در این روش، سوزن از میان دو لامینا وارد فضای اپیدورال در ستون فقرات می‌شود. لامینا قسمت صاف ستون فقرات است که بخشی از هر مهره در ستون فقرات را تشکیل می‌دهد. لامینا در ستون فقرات دیوار بیرونی کانال نخاعی را تشکیل می‌دهد و از کانال نخاعی محافظت می‌کند. پزشکان معمولاً از تزریق اپیدورال اینترلامینار برای تسکین موقت درد در مواردی مانند فتق دیسک کمر، تنگی نخاعی با یا بدون درد رادیکولار و کمردرد محلی استفاده می‌کنند.
  • تزریق اپیدورال ترانسفرمینال: در این روش، سوزن از طریق فرامینا وارد فضای اپیدورال می‌شود که از طریق آن ریشه‌های عصبی از ستون فقرات خارج می‌شوند. پزشکان معمولاً از تزریق اپیدورال ترانسفرمینال برای تسکین موقت درد رادیکولار ناشی از فتق دیسک یا آسیب خاص به یک ریشه عصبی خاص استفاده می‌کنند.
  • تزریق اپیدورال کودال: در این روش، سوزن از طریق هیاتوس ساکرال وارد فضای اپیدورال می‌شود که به پایین‌ترین اعصاب نخاعی می‌رسد. ساکروم استخوان مثلثی شکلی است که بین استخوان‌های هیپ قرار دارد. پزشکان از تزریق اپیدورال کودال به منظور تسکین موقتی در سندرم عمل جراحی شکست خورده استفاده می‌کنند. تزریق اپیدورال کودال به طور کلی دارای خطرات کمتری نسبت به تزریق اپیدورال اینترلامینار و تزریق اپیدورال ترانسفرمینال است.

مراحل کلی تزریق اپیدورال کمری به شرح زیر است:

تزریق اپیدورال یکی از روش‌های موفق در درمان کمردرد است. این روش به‌صورت سرپایی در اتاق عمل کلینیک‌های درد و به صورت تخصصی توسط فوق‌تخصص درد انجام می‌شود.

مراحل تزریق اپیدورال برای درمان کمردرد به شرح زیر است:

  1.  بیمار لباس مخصوص اتاق عمل را پوشیده و پس از گرفتن رگ (IV لاین) به اتاق عمل سرپایی کلینیک منتقل می‌شود.
  2.  بیمار روی تخت دراز کشیده و باتوجه‌به محل بیرون‌زدگی دیسک، موضع موردنظر توسط پزشک ضدعفونی و کاملاً استریل می‌شود، و سپس بی‌حسی موضعی به آن قسمت تزریق می‌شود.
  3.  برای یافتن مکان مناسب تزریق، سوزن مخصوص با استفاده از فلوروسکوپی (تصاویر اشعه ایکس یا تصویربرداری رادیولوژیکی) به‌سوی ناحیه مدنظر در ستون فقرات هدایت می‌شود. این مرحله حساسیت بالایی دارد و با تشخیص دقیق فضای اپیدورال و اعصاب درگیر شده و به‌صورت تخصصی فقط توسط فوق‌تخصص درد انجام می‌شود.
  4.  هنگامی که سوزن در فضای اپیدورال در اطراف نخاع قرار گرفت، پزشک ماده حاجب (کنتراست) را تزریق می‌کند. علت تزریق ماده حاجب این است که اثبات شود نوک سوزن در فضای اپیدورال است، نه در داخل رگ‌های خونی یا بافت دیگر که تضمین می‌کند که دارو به اعصاب ملتهب مورد هدف خواهد رسید.
  5.  سپس پزشک آرامی دارو را تزریق می‌کند که معمولاً شامل ترکیبی از داروهای ضد درد است که باعث کاهش التهاب عصب‌ها، بهبود تغذیه بافتی، و بهبود خون‌رسانی به بافت می‌شوند. این داروها عبارت‌اند از: آنزیم هیالاز، سالین هایپرتونیک، لوکال انستتیک شامل بوپی واکائین یا مارکائین، پروکائین و مقداری کورتون.
  6.  هنگامی که فوق‌تخصص درد تزریق را انجام داد، دوباره ناحیه را استریل کرده و پانسمان می‌کند.
  7.  بیمار به اتاق ریکاوری منتقل شده تا برای ۲ الی ۳ ساعت تحت‌نظر باشد و علائم حیاتی او از قبیل تنفس، فشارخون، و ضربان قلب نظارت شود.
  8.  پس از این که استیبل بودن وضعیت بیمار تضمین شد، بیمار مرخص شده و می‌تواند به منزل بازگردد. به بیمار توصیه می‌شود تا به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت از تماس آب با محل تزریق جلوگیری کند.

درد ۲ تا ۳ روز پس از تزریق اپیدورال کمری، قبل از تسکین، بدتر می‌شود. بین ۲ تا هفت روز پس از تزریق اپیدورال، درد تسکین می‌یابد و به مدت چند روز تا چند ماه دوام خواهد داشت.

عوارض جانبی تزریق اپیدورال کمر


عوارض جانبی تزریق اپیدورال کمر

عوارض جانبی تزریق اپیدورال کمر عبارتند از:

  • قبل از تاثیر دارو، ممکن است تا چند روز درد تشدید شود.
  • ممکن است در محل تزریق، حساسیت یا کبودی تجربه کنید.
  • در صورتی که پزشک از فلوروسکوپی استفاده کند، تا حدودی خطر قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ایکس وجود خواهد داشت. اشعه ایکس فلوروسکوپی ممکن است برای نوزادان متولد نشده مضر باشد. در صورتی که باردارید یا قبل از انجام تزریق اپیدورال قصد بارداری دارید، باید حتما پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.
  • اگر مبتلا به دیابت هستید، تزریق اپیدورال می‌تواند سطح قند خون را افزایش دهد، که معمولا بین چند ساعت تا چند روز ماندگار است.
  • تزریق اپیدورال ممکن است فشارخون را نیز افزایش دهد. به همین علت اگر دچار فشارخون بالا هستید پیش از انجام این تزریق ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
  • اگر گلوکوم داشته باشید، تزریق اپیدورال ممکن است به طور موقت فشار خون و فشار چشم شما را افزایش دهد.

تزریق اپیدورال کمر به ندرت ممکن است عوارض جانبی طولانی مدت به همراه داشته باشد، از جمله عوارض زیر:

  • نقص نورولوژیک دائمی به علت آسیب نخاعی یا آسیب ریشه عصبی ناشی از تزریق اپیدورال.
  • درد مزمن به علت آسیب نخاعی یا آسیب ریشه عصبی ناشی از تزریق اپیدورال.
  • فلج دائمی ناشی از هماتوم که به دلیل تجمع خون بین دورا ماتر و کانال نخاعی، رخ می‌دهد.

خطرات تزریق اپیدورال کمر


خطرات تزریق اپیدورال کمر

تزریق اپیدورال کمر معمولا روشی بی‌خطر و ایمن است، اما به هر حال ممکن است عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشد. اگرچه که اصولا عوارض جانبی ناشی از تزریق اپیدورال نادر هستند اما ممکن است رخ دهند. عوارضی که بیشتر از سایرین شایع هستند عبارتند از:

  • خونریزی: در صورتی که یک رگ خون به طور تصادفی در طول تزریق آسیب دیده باشد، می‌تواند باعث ایجاد هماتوم یا لخته شدن خون شود.
  • عفونت: مانند آبسه اپیدورال، دیسکیتیس، استئومیلیت یا مننژیت.

سایر عوارض تزریق اپیدورال شیوع چندانی ندارند.

دوام تزریق اپیدورال کمر


اصولا اثرات تزریق اپیدورال کمر تا ۶ ماه ادامه دارد، اما با این‌حال هر فرد متفاوت است و درد را به طور متفاوتی تجربه می‌کند، بنابراین ممکن است دوام نتایج ناشی از تزریق اپیدورال در شما متفاوت باشد. تزریق اپیدورال کمر در ارائه تسکین موقت برای دردهای رادیکولار ناشی از فتق دیسک کمر و تنگی نخاعی کمری، موفق‌تر است. ۷۰ درصد افراد مبتلا به درد رادیکولار ثانویه و فتق دیسک که تزریق اپیدورال کمر انجام داده‌اند، یک تا دوماه پس از تزریق حداقل ۵۰ درصد بهبود داشته‌اند و ۴۰ درصد آنها طی ۱۲ ماه بهبودی را مشاهده کرده‌اند. توجه داشته باشید که تزریق اپیدورال کمر تنها باعث تسکین درد موقتی می‌شود، اما درد را درمان نمی‌کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در صورتی که پس از انجام تزریق اپیدورال و بازگشت به خانه، هریک از علائم زیر را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس گرفته و یا به نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه کنید:

  • در صورتی که در حالت نشسته یا ایستاده سردرد شدیدی را تجربه می‌کنید که با دراز کشیدن بهتر می‌شود، ممکن است نشانه پونکسیون کمری باشد.
  • تب که ممکن است نشانه عفونت باشد.
  • کاهش یا از دست دادن کنترل کامل مثانه
  • احساس بی‌حسی و یا ضعف در پاها، که می‌تواند نشانه‌ای از آسیب عصبی باشد.

هزینه‌های تزریق اپیدورال کمر


هزینه‌های تزریق اپیدورال کمر

هزینه تزریق به نوع داروهای مورد استفاده برای تزریق، مقدار دارو، تعداد تزریق، جایی که دارو باید تزریق شود، بی‌حسی مورد استفاده، هزینه تصویربرداری، موقعیت و دستمزد پزشک، بستگی دارد. بیمه درمانی تزریق اپیدورال کمر را تا زمانی که لازم است، پوشش می‌دهد.

نتیجه


زمانی که یک پزشک با تجربه و ماهر تزریق اپیدورال کمر را انجام می‌دهد، این روش به عنوان یک راه حل بی‌خطر و موثر برای درمان درد مزمن، به ویژه در مواردی مانند فتق دیسک و تنگی نخاعی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، باید به خاطر داشت که تزریق اپیدورال تنها به درمان درد کمر کمک نمی‌کند، بلکه درد را به طور موقت کاهش می‌دهد تا بتوانید به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید، کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید و دوره درمان فیزیوتراپی خود را به پایان برسانید. اگر نگران انجام تزریق اپیدورال کمر هستید و اضطراب دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و هر گونه سوالی را از او بپرسید.

سوالات متداول


تزریق اپیدورال کمر چقدر درد دارد؟

معمولا هنگام تزریق اپیدورال ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشید، اما نباید درد زیادی را احساس کنید. می‌توانید قبل از عمل از پزشک بخواهید که به شما داروی آرامبخش بدهد. پزشک ابتدا برای بی‌حسی کردن ناحیه، داروی بی‌حس کننده موضعی را به پوست کمر تزریق می‌کند.

پس از تزریق اپیدورال کمری چه کارهایی را نباید انجام داد؟

به مدت ۱۲ ساعت پس از تزریق اپیدورال کمر رانندگی نکنید. به مدت ۳ روز پس از تزریق اپیدورال گرمای مستقیم را به ناحیه کمر اعمال نکنید. از رفتن به سونا، اتاق بخار و استفاده از تشک برقی اجتناب کنید، اما می‌توانید از دوش آب گرم استفاده کنید.

می‌توانم پس از تزریق اپیدورال کمر به سر کار بازگردم؟

می‌توانید فعالیت‌های راحت و سبک را انجام دهید، اما به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق اپیدورال باید از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. ۲۴ ساعت پس از تزریق اپیدورال می‌توانید به سر کار بازگردید.

میزان موفقیت تزریق اپیدورال کمر چقدر است؟

طبق یک تحقیق انجام شده بر روی ۱۲۰ نفر مبتلا به کمر درد، حدود ۶۸ درصد از افرادی که طی ۱ سال ۴ تزریق دریافت کرده بودند تا ۵۰ درصد بهبودی درد و بهبودی عملکرد را تجربه کردند. اما در تحقیقی دیگر، افرادی که در طی این دوره ۶ تزریق دریافت کرده بودند، تا ۲ سال تسکین درد داشتند.

چگونه می‌توانم پس از تزریق اپیدورال، کمرم را تقویت کنم؟

می‌توانید تمرینات هوازی سبک مانند شنا، ایروبیک در آب یا دوچرخه سواری ثابت را انجام دهید. از انجام تمرینات با شدت بالا مانند دویدن خودداری کنید. این فقط یک لیست نمونه از فعالیت‌های توصیه شده پس از تزریق اپیدورال است.

چه مدت طول می‌کشد تا تزریق اپیدورال کمر اثر کند؟

در صورتی که تزریق اپیدورال با بی‌حسی انجام شده باشد، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا بی‌حسی اثر کند و دیگر دردی احساس نکنید. تزریقات اپیدورال بین ۲ روز تا ۱ هفته اثر می‌کنند، و تسکین درد تا چند روز ادامه یا حتی چند ماه ادامه دارد.

اگر تزریق اپیدورال کمر اثر نکند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در موارد نادر، در صورتی که تنگی نخاعی شدید درمان نشود ممکن است پیشرفت کند و باعث بی‌حسی دائمی، ضعف، مشکلات تعادل، بی اختیاری و فلج شود. به همین دلیل نه تنها درمان علائم بسیار مهم است بلکه باید علت اصلی تنگی را نیز درمان کنید.

آیا می‌توان پس از تزریق اپیدورال کمر راه رفت؟

بیشتر اوقات می‌توانید نیم ساعت بعد از تزریق اپیدورال کمر راه بروید. اما نیازی نیست که در این مدت راه بروید. اکثر کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها به مدت ۱۵ دقیقه تا یک ساعت پس از تزریق اپیدورال فرد را تحت نظر دارند. در طول این مدت، احتمالا از بیمار در مورد این که چه احساسی دارد سوال پرسیده می‌شود.

می‌توان پس از تزریق اپیدورال کمر دوش گرفت؟

دوش گرفتن اشکالی ندارد، اما تا روز بعد از تزریق اپیدورال کمر سعی کنید از رفتن در وان حمام یا شنا کردن پرهیز کنید.

آیا پس از تزریق اپیدورال کمر نیاز به مرخصی گرفتن هست؟

معمولا می‌توانید ۴ تا ۵ روز بعد از تزریق اپیدورال کمر به سر کار بازگردید. اما معمولا توصیه می‌شود که حدود ۱ هفته مرخصی بگیرید و سر کار نروید. به این نکته توجه داشته باشید که تا چند روز پس از تزریق کورتیزون ممکن است درد ناگهانی در کمر را تجربه کنید.

اشتراک گذاری >>

Telegram
WhatsApp
(X (Twitter
Facebook

مقالات مرتبط

رزرو نوبت

ساعت کاری کلینیک نفس همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ٩ الی ٢١ می‌باشد.