کلینیک درد نفس / مقالات / درمان بدون جراحی آرتروز لگن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان بدون جراحی آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز دقیقا چه نوع مشکلی است که در نواحی گردن، لگی و نیز زانوان ایجاد می شود؟

علائم آرتروز لگن کدامند؟

انواع روش های درمانی برای درمان بدون جراحی آرتروز لگن کدامند؟

در این مقاله علاوه بر پرسش هایی که در فوق مطرح گردید بسیاری از مطالب دیگر نیز مورد بررسی قرار می گیرد که می تواند تا حد زیادی روشنگر مسیر درمانی افرادی باشد که به هر نحوی با آرتروز لگن مواجه هستند.

آرتروز درواقع به ساییدگی هایی اشاره دارد که در مفاصل ایجاد می شوند. در مفاصل زانو ها و لگن اگر ساییدگی هایی رخ دهد، در اصطلاح می گویند که آتروز ایجاد شده است. در قسمت های پایانی ران ها و در محلی که به لگن ختم می شود مفاصلی وجود دارد که در اثر علل مختلف دچار سایش می شوند و در نتیجه از بین می روند. این اتفاق  در طول زمان اتفاق می افتد و عوارضی را در پی خواهد داشت.

درمان بدون جراحی آرتروز لگن

درمان بدون جراحی آرتروز لگن

چه عللی در بروز و ظهور آرتروز لگن نقش دارد؟

  • بلند کردن اجسام سنگین و جابجایی وسایلی که به نواحی مختلف بدنی فشار وارد کند.
  • کسانی که به علل مختلف بالاجبار باید پله های زیادی را در روز بالا بروند در آستانه ابتلا به این بیماری خطرناک هستند.
  • کسانی هستند که دراثر عوامل ژنتیکی با این بیماری روبرو شده اند.
  • کسانی که با حوادث ناگهانی از جمله تصادفات مواجه شده اند این بیماری برایشان ایجاد شده است.
  • عده ای هستند که در اثر افتادن از ارتفاع یا برخورد با شی سنگین و محکم با بخش لگنی شان با این مشکل مواجه شده اند.

علائم و نشانگان آرتروز لگن کدامند؟

  • درد در نواحی لگنی و اندام تحتانی
  • درد و ناراحتی بخش هایی که به عنوان کشاله ران نامیده می شود
  • آرتروز لگنی در صورتی که پیشرفت کند می تواند موجب بروز درد هایی در بخش های زانوان شود.

چگونه می توان آرتروز لگن را تشخیص داد؟

در مواردی که بیمار علائم ذکر شده را داشته باشد با مراجعه به پزشک می تواند مشاوره های لازم را دریافت کند. روش های تشخیصی متفاوت می باشد، نخستین روش تشخیص که جز مهمترین به شمار می آید و تا به امروز جایگزینی برای آن وجود ندارد، شرح حال، معاینات فیزیکی و انجام عکس برداری دیجیتال می باشد.

راه های ارتباطی با کلینیک فوق تخصصی درد نفس:

شماره های تماس:  26350185 – 26350365 – 09121887947

صفحه اینستاگرام: Dard.clinic.adlkhoo

چگونه می توان آرتروز لگن را درمان کرد؟

امروزه درمان آرتروز لگن طیف گسترده ای از روش ها را شامل می شود. این در حالی است که در گذشته اگر وضعیت بیمار وخیم نبود می توانستند با انجام حرکات ورزشی و در مواردی فیزیوتراپی انواع اقدامات درمانی را انجام دهند اما در شرایط حاد بیمار گزینه ای جز جراحی نداشت. جراحی هم خود عارضه ها و مشکلات خود را به همراه داشته است، اما این روزها با توجه به رشد و گسترش دانش و ابزار آلات پزشکی روش های نوینی برای درمان بکار گرفته می شود و نتایج مثبتی را پدید می آورد. در این بخش به انواع روش های نوینی که برای درمان آرتروز لگن مورد استفاده قرار می گیرد اشاره خواهیم داشت.

لیزر درمانی

لیزرها این روزها در تمامی بخش های مختلف پزشکی کاربرد داشته و به موازات افزایش بکارگیری این لیزر ها شاهد بهبود بسیاری از بیماری ها بوده ایم. یکی از این بیماری ها که می تواند با استفاده از لیزر درمانی معالجه شود آرتروز لگن است. خوشبختانه این روش تا حد زیادی می تواند برای درمان این مشکل به پزشکان و بیماران کمک کند.

ازن تراپی

در ازن تراپی با تزریق موادی که حاوی ازن هستند به مفاصل از بین رفته می توانند جایگزینی برای مفاصل، غضروف ها و نیز مایعات مفصلی موجود در آنها کنند. بدین ترتیب می توانند به کاهش درد زانوان کمک کنند. این روش درمانی در مراکز و نیز از سوی پزشکانی متخصص انجام می شود و می تواند تا حد زیادی درمانی مناسب برای آرتروز لگن باشد.

ازون تراپی زانو

ازون تراپی زانو

تزریق ژل

تزریق ژل به مفاصل از جمله اقدامات درمانی است که این روزها از سوی بهترین پزشکان در حال انجام است که با درصد موفقیت بالایی همراه بوده و نتایج درخشانی را پدید آورده است.

 از طریق سلول های بنیادی

یکی دیگر از روش های درمانی آرتروز لگن تزریق سلول های بنیادی به محل آسیب دیده است که این روزها نتایج بسیار ثمربخشی را ایجاد می کند. اما باید در این زمینه دو نکته مهم را در نظر بگیرید. یک اینکه اگر پزشکان تشخیص دهند که بیماران در مراحل اولیه آرتروز لگن قرار دارند، می توانند از این روش درمانی استفاده می کنند، زیرا که به باور بسیاری از پزشکان این روش در شرایط سخت و پیچیده بیماری نمی تواند کمک چندانی به بهبودی بیمار کند. دومین نکته اینکه درمان بیماری در مراحل اولیه توسط این روش سبب می شود تا بافت آسیب دیده ترمیم و بهبود یابد.

نتیجه گیری

در انتها به عنوان سخن پایانی این نکته را یادآور می شویم که در هنگام مواجهه با بیماریهای مختلف، از مرحله تشخیص تا درمان حتما از پزشکانی کمک بگیرید که بیشترین تجربه و مهارت را دارند و می توانند اقدامات تخصصی زیادی را برای بهبودی وضعیت شما انجام دهند.

درمان بسیاری از بیماری ها نیاز به تجربه و توانمندی زیادی دارد از این رو پیشنهاد می شود برای از بین بردن احتمال خطر حتما از بهترین متخصصین در حوزه درد یاری بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک فوق تخصصی درد در تهران مراجعه نمایید.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *