درمان بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی

بیرون زدگی دیسک کمر

 

 

بیماری بیرون زدگی دیسک کمر، یکی از بیماری‌های شایع در انسان است و در صورتی که سرماخوردگی را به عنوان بیماری اولیه در نظر بگیریم، درصد شیوع درد کمر بسیار بالا خواهد بود. جالب است بدانیم که در ایالات متحده، بیرون زدگی دیسک کمر به عنوان پنجمین علت مراجعه بیماران به بیمارستان و پزشکان شناخته شده است.

دیسک، یک ماده ژلاتینی است که در فضای بین ستون فقرات قرار دارد و وظیفه آن کمک به حرکت و ایجاد انعطاف در ناحیه ستون فقرات است. به هر دلیلی ممکن است فشاری بر روی دیسک وارد شود؛ از جمله حرکات نامناسب و فشارهای سنگین بر روی ستون فقرات. این موضوع می‌تواند باعث بیرون زدگی دیسک شود که به طور عامیانه به آن فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر می‌گویند.

درمان بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی
درمان بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی

تشخیص و درمان دیسک کمر

پس از مشاهده و داشتن درد در ناحیه درد، فرد به کلینیک درد مراجعه نموده و در کلینیک بیمار تحت معاینات دقیق انجام می گیرد و گاهی اوقات در صورت نیاز بیمار بایستی ام.آر.آی یا نوار عصب و عضله انجام دهد.

پس از مشخص شدن نتایج ام.آر.آی، نوار عصب و عضله، معاینات بیمار و شدت بیماری فتق درمان های متداولی شروع می شود.

درمان های غیر تهاجمی شامل: دارو، آب درمانی، استراحت نسبی و فیزیوتراپی می باشد. همچنین قابل توجه است که مهمترین و بهترین درمان نیمه تهاجمی تزریق اپیدورال تحت گاید دستگاه بنام فلوروسکوپ یا سی آر است.

مزیت این نوع درمان چیست؟

روش درمان نیمه تهاجمی امکان ورود مستقیم به منطقه‌ای که بیشترین التهاب را دارد و تزریق داروهای لازم به آن ناحیه را فراهم می‌کند.

با توجه به نتایجی که از این تزریقات به دست می‌آید، می‌توان آن را چندین بار با فاصله چند هفته تکرار کرد. در صورتی که بیمار به این نوع درمان پاسخ ندهد، وارد مرحله بعدی درمان می‌شویم که به نام لیزر دیسک شناخته می‌شود. در واقع، با استفاده از لیزر، می‌توان دیسک بیرون زده را تخلیه کرده.

لازم به ذکر است که تمامی روش‌های درمانی که ذکر شده‌اند، به صورت نیمه تهاجمی هستند. به این معنا که بیمار در معرض عمل جراحی مستقیم قرار نمی‌گیرد و تمامی درمان‌ها به صورت غیرجراحی و در قالب یک بسته انجام می‌شود. در این روش‌ها، تمرکز بر تخلیه دیسک بیرون زده یا درمان آن قرار دارد.

عوارض روش های درمان نیمه تهاجمی

به هر حال هر نوع روش درمانی که برای بیمار انجام می شود، خالی از عوارض نیست، ولی عوارض عمل های نیمه تهاجمی بسیار کم است، که عمدتا شامل: خونریزی، خونمردگی یا هماتوم و عفونت است.

لازم است بدانید که هماتوم و عفونت جز عارضه های است که جدی نیستند و معمولا برای افراد بسیار کمی اتفاق می افتد و هر دویی این عوارض به راحتی قابل کنترل هستند. بنابراین در مقایسه با روش های تهاجمی و یا روش های باز این نوع روش ها بسیار عوارض ناچیزی ندارند.

کلینیک فوق تخصصی درد نفس با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۶۳۵۰۱۸۵ – ۲۶۳۵۰۳۶۵ – ۰۹۱۲۱۸۸۷۹۴۷ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرامکلینیک فوق تخصصی درد نفس مراجعه کنید.

درمان دیسک کمر به روش نیمه تهاجمی

درمان بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی یا به روش نیمه تهاجمی معمولا تحت بی حسی موضعی یا یک خواب آور سطحی به بیمار انجام می شود. زمانی که سوزن در ناحیه مورد نیاز قرار گرفت، درمان اختصاصی آغاز می شود که این درمان می تواند شامل: تجویز داروهای ضدالتهاب، ضد چسبندگی یا بی حس کننده های موضعی باشد.

در حقیقت می توان با سوزن های مخصوص انرژی لیزر را به دیسک های بیرون زده وارد کرده و سعی بر تخلیه دیسک بیرون زده یا فتق نمود. یا اینکه می توان با استفاده از روش های دیگر به نام رادیو فرکانسی عصب های عامل انتقال سیگنال های درد را درمان نمود.

آیا بیرون زدگی دیسک کمر را می توان با ورزش درمان نمود؟

در ابتدا، بررسی علت اصلی بیرون زدگی دیسک کمر ضروری است. علت اصلی این حالت، حرکات نامناسب و تروماهایی است که به ستون فقرات وارد می‌شوند.

نکته قابل توجه این است که تقریباً ۹۰ درصد موارد بیرون زدگی دیسک کمر در مدت حدود هشت هفته با استراحت نسبی خود به خود بهبود می‌یابند. با این حال، حدود ۱۰ درصد از بیرون زدگی‌های دیسک کمر به شکل مزمن تبدیل می‌شوند و نیاز به مداخلات درمانی توسط پزشک درد دارند.

کلام آخر

بیماری بیرون زدگی دیسک کمر یک بیماری شایع در جوامع امروزی است. در صورت وجود هر گونه علائم بهتر است بدون اتلاف وقت به کلینیک های درد مراجعه نمایید تا از پیشرفت بیماری بکاهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک فوق تخصصی درد در تهران مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری >>

Telegram
WhatsApp
(X (Twitter
Facebook

مقالات مرتبط

متخصص درد در تهران

متخصص درد در تهران

تخصص درد به عنوان یک تخصص پزشکی، در ارزیابی، تشخیص و درمان دردها تخصص دارد. این تخصصی که از آموزش

رزرو نوبت

ساعت کاری کلینیک نفس همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ٩ الی ٢١ می‌باشد.