کلینیک درد نفس / بیماری ها / درمان بیماری زونا
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان بیماری زونا

زونا

 

 

آیا شناختی از بیماری زونا دارید؟ برای شناخت بیشتر با ما همراه باشید:

ویروس واریسلا زوستر Varicella zoster virus وجود دارد، که این ویروس در مقاطع مختلفی از زندگی می تواند بیماری های مختلفی را با نام های مختلف ایجاد نمایید. در زمان کودکی ما تمامی افراد تجربه بیماری آبله مرغان را داشته ایم که در واقع این بیماری به دنبال ورود ویروس واریسلا زوستر به بدن شروع می شود و به ضایعات خارشی که توام با تاول و ترشحات چرکی است در بدن ظاهر خواهد شد و پس از چند روز بهبود می یابد.

به طور معمول این ضایعات در سرتاسر بدن وجود دارد اما متاسفانه از بین نمی رود و بلکه وارد دوره ای بنام کمون یا خاموش می شود و در ناحیه ی اطراف نخاع یا مغز زندگی خود را ادامه می دهد.

پس از مدت ها در دوره بعدی زندگی در دوره سنی پنجاه یا شصت سالگی این ویروس مجدد فعال می شود و این بار از کنار نخاع یا کنار مغز در طول رشته های عصبی حرکت می کند و عمدتا در پنجاه درصد موارد در ناحیه ای اطراف نوک سینه و دنده ها جای می گیرد و به صورت ضایعات خطی علائم خود را نشان می دهد.

علائم اصلی در این مرحله از بیماری درد است و فرد در ابتدا احساس دردهای بسیار شدیدی دارد به طوری که گاهی اوقات با مراجعه به پزشک این گونه دردها با دردهای کیسه صفرا، دردهای کلیوی و دردهای قلبی مانند سکته اشتباه گرفته می شود و نهایتا پس از چند روز که بیمار دردهای شدیدی را حس کرد، ضایعات و راش های به صورت چرکی و تاولی ظاهر می شود که این در موارد می تواند با درد همراه باشد.

در دوره بیماری بنام زونا معروف می شود، بیماری زونا عمده علامت آن درد است منتها دردهای که از جنس سوزشی است و گاهی اوقات احساس بی حسی در همان نواحی اطراف سینه و در فضای بین دنده ای ایجاد شود.

در مواردی بیان شده افرادی که به این بیماری مبتلا هستند در صورت تماس لباس با بدن احساس درد شدیدی دارد و حتی زمانی که بیمار استحمام می کند در هنگام شست و شو با لیف به شدت احساس درد و سوزش شدید دارد.

به دنبال آن ممکن است بیمار از خارش هم شکایت داشته باشد و حتی گاهی به دلایل دردهای شدید می تواند بی خواب، مضطرب و عصبی شود.

اما این بیماری در افراد بالای شصت سال نیاز به مراقبت های بیشتر دارد، در صورتی که در منزل یکی از افراد خانواده که مبتلا به زونا شده است. اگر افرادی هستند که رادیوتراپی، شیمی درمانی می شوند و کنسر دارند باید مراقب آن ها بود.

درمان بیماری زونا

درمان بیماری زونا

آیا بیماری زونا مسری است؟

پیشگیری بهتر از درمان است برای پیشگیری از ابتلا به بیماری زونا بایستی احتیاط های لازم را رعایت نمود. به هر حال بایستی از تماس افراد مبتلا به زونا با زنان باردار و نوزادان تازه متولد شده جلوگیری نمود.

درمان بیماری زونا

فرد مسنی که مبتلا به بیماری زوناست بایستی به پزشک مراجعه نمایید، تا بلافاصله برای آن درمان آنتی بیوتیک وریدی یا ضد ویروسی شروع شود. به دلیل آنکه این گونه داروها کمک می نمایید تا عوارض پس از زونا تقریبا کاهش یابد، همچنین دوره بیماری کوتاه شود و دردهای بیمار کمتر شود.

افرادی بالای 70 سال که مبتلا به بیماری زونا هستند ممکن است وارد فاز سوم این بیماری شوند، در حقیقت این فاز بنام سندرم نورالژی پس از زونا می باشد.

به طور معمول بیمار پس از آنکه از زونا نجات پیدا می کند تا مدت ها ممکن است دردها را در آن منطقه که به زونا مبتلا شده است، حس نمایید.

این دردها بسیار شدید است و زندگی بیمار را مختل می کند و فرد دچار کم خوابی می شود و منجر به مضطرب شدن شدید بیمار می گردد و مشکلات عدیدی را برای بیمار ایجاد می کند.

برای آنکه بیماران به فاز سوم وارد نشوند، بهترین کار شروع زودرس آنتی بیوتیک های وریدی است و همین طور مراجعه به متخصص درد برای آنکه بلوک های عصبی را برای بیمار انجام دهد.

راه های ارتباطی با کلینیک فوق تخصصی درد نفس: شماره های تماس:  26350185 – 26350365 – 09121887947 – صفحه اینستاگرام: Dard.clinic.adlkhoo

 

بلوک های عصبی مانع از، از بین رفتن رشته های عصبی  می شود زیرا زونا یا ویروس واریسلا زوستر با هدف قرار دادن رشته ها و فیبرهای عصبی باعث حساس شدن این رشته های عصبی می شود.

در نهایت سبب می شود تا بیمار مدت ها این نوع دردها را حس کند و  حتی با محرک های که اصلا دردناک نیست بیمار احساس درد می کند. مانند لیف زدن در زمان استحمام یا تماس لباس با بدن در زمان پوشیدن …

توصیه های پایانی به بیماران مبتلا به زونا

افراد مسن بالای پنجاه تا شصت سال بایستی حتما واکسن بزنند و این واکسن ها در دو نوبت به فاصله  دو تا شش هفته تزریق می شود و می تواند تا حد زیادی از ابتلا به بیماری زونا پیشگیری نمایید.

در صورتی که فردی به بیماری زونا مبتلا شود، بایستی از داروهای ضد ویروسی استفاده نمایید و به متخصص درد مراجعه نمایید برای آنکه گروه های عصبی بیماری غیر ممکن به خود نگیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک درد مراجعه نمایید.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *