درمان شانه درد و شانه یخ زده بلوک عصبی

شانه نسبت به سایر بخش‌های بدن، دامنه حرکتی وسیع و متنوع‌تری دارد. شانه، یک مفصل گوی و کاسه است که حرکت آن، عمدتا بر پایه اتصال توپ و سوکت بالای استخوان بازو و سوکت تیغه شانه میسر میشود. عارضه شانه یخ زده یا شانه منجمد جزو اختلالات شایع مربوط به شانه است که منجر به درد (تا ۲ الی ۹ ماه)، سفتی و خشکی (تا ۴ الی ۱۲ ماه) و از دست دادن دامنه حرکتی نورمال شانه (تا ۵ الی ۲۴ ماه) میشود. این عارضه می‌تواند فرد را از نظر جسمانی کاملا ناتوان کند و در صورت عدم درمان، ممکن است به مرور زمان وخیم‌تر نیز بشود. عارضه شانه یخ زده میتواند به طور جدی در توانایی فرد در انجام فعالیت‌های روزمره نظیر پوشیدن لباس، استحمام یا حتی در فعالیت شغلی وی نیز اختلال ایجاد کرده و او را با مشکل مواجه کند. این عارضه می‌تواند مانع از حرکت دست به سمت بالا، به پهلو یا در عرض سینه شود و حتی چرخش دست به سمت پشت بدن را نیز مشکل کند که در اینصورت شما دیگر نمی‌توانید پشت خود را بخارانید یا مثلا کت خود را بپوشید.

عارضه شانه یخ زده عمدتاً افرادی را در گروه سنی ۴۰ تا ۶۰ سال درگیر می‌کند و در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد. این ایستگاه شانه یخ زده گاهاً ناشی از جراحت، عمل جراحی، بیماری یا بی‌حرکتی طولانی مدت شانه است. همچنین، در برخی موارد، ایستگاه شانه یخ زده ناشی از عمل جراحی قلب یا مغز نیز ممکن است رخ دهد. ابتلا به انواع دیابت نیز خطر ایستگاه شانه یخ زده را افزایش می‌دهد. علت دقیق این ایستگاه در بیشتر موارد ناشناخته و مبهم است. اما خوشبختانه، ایستگاه شانه قابل درمان است، اگرچه بهبود کامل آن زمان‌بر خواهد بود. پس از ابتلا به ایستگاه شانه یخ زده، مراجعه به پزشک متخصص و ماهر می‌تواند به کاهش خطرات و عوارض جانبی مرتبط با آن کمک کند.

خدمات تخصص ارائه شده توسط دکتر حسین عدلخو-فوق تخصص درد در‌ کلینیک درد نفس
لازم به ذکر است کلیه خدمات بدون نیاز به ببهوشی،بستری و جراحی و فقط با بیحسی موضعی و با استفاده از به روزترین و بهترین دستگاه‌های روز دنیا می‌باشد:

 • RF (رادیو فرکوئنسی)
 • اوزون تراپی
 • بلاک عصبی
 • تزریق ژل
 • تزریق PRP و سلول‌های بنیادی
 • تزریق بوتاکس
 • لیزر پرتوان درد (PLP)

مزایای درمان شانه یخ زده با تکنیک بلوک عصبی یا مسدود کردن عصب


مزایای درمان شانه یخ زده با تکنیک بلوک عصبی یا مسدود کردن عصبروش‌های درمانی متعددی را میتوان برای درمان عارضه شانه یخ زده بکار گرفت اما ثابت شده است که تکنیک بلوک عصبی، مزایای زیادی برای رفع انجماد شانه و شانه درد دارد. برخی از مزایای این روش درمانی عبارتند از:

 • سرپایی بودن این روش درمان
 • ایمن و موثر بودن روش درمان
 • بهبود دامنه حرکتی شانه
 • کاهش احتمال وابستگی فرد به داورهای افیونی پس از جراحی
 • تسکین درد عالی در حین و بعد از جراحی
 • نیاز کمتر بیمار به داروهای مسکن و ضد درد قوی که مصرف آنها ممکن است باعث ایجاد خواب آلودگی یا بیماری در برخی از افراد شود
 • اجتناب از اعمال بیهوشی عمومی و خطرات و عوارض جانبی مرتبط با بیهوشی
 • تسریع روند بهبودی و ترخیص زودهنگام از بیمارستان
 • این روش درمان حداقل عوارض جانبی را دارد

کاندیدای مناسب برای درمان شانه یخ زده با بلوک عصبی


کاندیدای مناسب برای درمان شانه یخ زده با بلوک عصبیچنانچه درد مزمن شانه داشته باشید یا به عارضه شانه یخ زده دچار شده باشید و سایر درمان‌های محافظه کارانه برای شما کارساز نبوده باشند، ممکن است کاندیدای مناسبی برای درمان این عارضه با تزریق بلوک عصبی باشید. بیمارانی که از درد مربوط به یک یا چند رشته عصب خاص در این ناحیه رنج میبرند می‌توانند از مزایای درمان بلوک عصبی بهره‌مند شوند. بلوک عصبی روشی است که برای بیماران بعد از جراحی نیز استفاده میشود. اگر موارد زیر شامل شما شوند ممکن است کاندیدای مناسبی برای دریافت این درمان نباشید:

 • وجود عفونت در محل تزریق
 • مصرف داروهای رقیق کننده یا ضد انعقاد خون و یا ابتلا به انواع اختلالات خونی
 • سابقه اختلالات عصبی در عصب ناحیه تزریق

اقدامات و تکنیک‌های آماده سازی بیمار جهت دریافت تزریق بلوک عصبی برای درمان شانه یخ زده


اقدامات و تکنیک‌های آماده سازی بیمار جهت دریافت تزریق بلوک عصبی برای درمان شانه یخآماده سازی عمومی

اطلاعات و نکات زیر جهت مطمئن شدن از تاثیرگذار بودن این روش درمانی برای تسکین درد شما، حائز اهمیت است. حتما قبل از مراجعه به پزشک یا بیمارستان جهت انجام این درمان، توصیه‌ها و نکات زیر را به دقت مطالعه کرده و از آنها پیروی کنید، چرا که در صورت عدم پیروی از این نکات ممکن است این روش درمانی برای شما موثر واقع نشود. در صورتی که هریک از موارد زیر در مورد شما صدق کند، حتما باید پزشک خود را از آن مطلع کنید:

 • شما به دیابت مبتلا هستید و جهت کنترل دیابت خود دارو مصرف می‌کنید.
 • اخیراً در بیمارستان بستری بوده‌اید.
 • نتیجه آزمایش‌ غربالگری استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA) شما مثبت بوده است.
 • بدن شما عفونت دارد و در حال حاضر داروی آنتی بیوتیک مصرف می کنید.
 • احتمال بارداری شما وجود دارد.

گاها تزریق بلوک عصبی، تحت داروی آرامبخش انجام میشود (در این حالت دارویی برای ایجاد حس خواب‌آلودگی و آرامش به بیمار داده میشود اما بیمار بیهوش نخواهد بود). در صورتی که داروی آرامبخش به شما داده شود باید از صبح غذایی مصرف نکرده و ناشتا باشید. در صورت نیاز می‌توانید تا حداکثر ۲ ساعت قبل از وقت ویزیت، نوشیدنی مانند چای یا قهوه بدون شیر مصرف کنید.

هشدار

اگر مبتلا به دیابت هستید و جلسه درمانی شما صبح هنگام است، نباید صبحانه یا داروهای صبحگاهی خود را مصرف کنید. اگر درمان شما بعد از ظهر خواهد بود، میتوانید صبحانه میل کنید و تا قبل از ساعت ۷ صبح داروهای خود را طبق برنامه زمانی مصرف کنید.

توجه داشته باشید که ممکن است سطح قند خون شما بدلیل استفاده از داروهای استروئیدی افزایش یابد و تا چند روز بعد از دریافت این درمان نیز همچنان بالا بماند. از اینرو، توصیه میشود که تا یک هفته بعد از دریافت این درمان، قند خون را مرتبا کنترل کنید. حتما به محض مراجعه برای درمان، به پزشک اطلاع دهید که دیابت دارید تا پزشک دیابت شما را ارزیابی کند.

رویه درمان شانه یخ زده با تزریق بلوک عصبی


رویه درمان شانه یخ زده با تزریق بلوک عصبی

قبل از شروع درمان و به منظور احتیاط، یک لوله پلاستیکی نازک به نام کانولا در ورید دست یا بازوی شما قرار داده می‌شود. این کانولا به منظور تزریق دارو در صورت بروز هرگونه مشکل در طول عمل، استفاده می‌شود.

برای شروع عمل، ابتدا شانه تمیز می‌شود و سپس یک ماده بی‌حس‌کننده موضعی تحت پوستی تزریق می‌شود تا ناحیه کاملاً بی‌حس شود. سپس، با استفاده از تصاویر به دست آمده از اشعه ایکس یا تحت هدایت تصاویر سونوگرافی، یک سوزن نازک وارد شانه می‌شود. زمانی که سوزن به درستی در محل مناسب قرار گرفت، ماده بی‌حس‌کننده موضعی همراه با استروئید یا گاهاً بدون آن، نزدیک به عصب تزریق می‌شود. عمل تزریق بلوک عصبی معمولاً ۳ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد.

روند بهبودی و ریکاوری بعد از درمان شانه یخ زده با تکنیک بلوک عصبی


روند بهبودی و ریکاوری بعد از درمان شانه یخ زده با تکنیک بلوک عصبیپس از حدودا ۱ ساعت استراحت، می‌توانید از جای خود بلند شوید. زمانی که قادر به راه رفتن باشید می‌توانید با کمک همراه خود به منزل برگردید. تا چند روز آینده، شانه و دست خود را به آرامی حرکت دهید اما پس از گذشت این مدت می‌توانید دامنه حرکتی و میزان فعالیت خود را بتدریج افزایش دهید. فعالیت‌های ساده اعم از پیاده روی، دوچرخه ثابت یا شنا میتوانند برای تقویت عضلات موثر باشند. در طول این مدت، مصرف داروهای مسکن نیز باید همچنان ادامه داشته باشد چرا که تا قبل از اثر تزریق بلوک عصبی ممکن است درد شما تشدید شود.

نکات زیر را حتما به خاطر بسپارید:

 • باید حتما شخصی به عنوان همراه با شما باشد تا بتوانید به منزل برگردید.
 • همیشه فهرستی از داروهای فعلی که برای شما تجویز میشوند را با خود داشته باشید.
 • مصرف سایر داروها بعد از درمان میتواند طبق روال قبلی ادامه داشته باشد.
 • در صورتی که احتمال بارداری شما وجود داشته باشد حتما پزشک را از قبل مطلع کنید.
 • اگر قصد دارید تا دو هفته پس از دریافت تزریق به خارج از کشور سفر کنید یا پرواز کنید، این مسئله را به پزشک خود اطلاع دهید.

خطرات و عوارض جانبی درمان شانه یخ زده با تزریق بلوک عصبی


خطرات و عوارض جانبی درمان شانه یخ زده با تزریق بلوک عصبیهمانند سایر روش‌های درمانی، در این روش نیز احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد. با این حال، عوارض جانبی احتمالی ناشی از این درمان خفیف و جزئی هستند و خطر آسیب کمی دارند. عوارض جانبی احتمالی این روش شامل موارد زیر است:

 • ممکن است تا دو هفته بعد از عمل، درد شما بطور موقت افزایش یابد.
 • ممکن است تا چند ساعت پس از تزریق، بی حسی یا ضعف خفیفی در دست یا بازوهای خود حس کنید. این مورد موقتی است و به مرور از بین خواهد رفت.
 • در بیماران دیابتی، تزریق ترکیب شده با استروئید ممکن است به طور موقت باعث افزایش سطح قند خون شود.
 • مانند هر تزریق دیگری، احتمال عفونت ناشی از آلوده بودن محل تزریق وجود دارد که احتمال بروز این امر با ضدعفونی و استریل کردن از بین می‌رود.
 • ممکن است تا ۶ هفته بعد از تزریق زمان لازم باشد تا درد شما تسکین یابد. گاها در برخی از افراد این تزریق ممکن است اصلا موثر نبوده و اثری نکند.
 • احتمال خونریزی یا کبودی بویژه در بیمارانی که داروی رقیق کننده خون مصرف می‌کنند وجود دارد.
 • از آنجایی که این تزریق در قسمت فوقانی قفسه سینه انجام میشود،‌ احتمال جزئی برای سوراخ شدن بافت ریه وجود دارد که در اینصورت موجب تجمع هوا در اطراف ریه‌ها میشود. این امر می‌تواند باعث درد و تنگی نفس شود. در اغلب موارد این درد شدید بوده و همراه با تنفس فرد، شدیدتر و تیزتر میشود. اگر چنین علائمی داشتید یا احساس تنگی نفس کردید فورا به پزشک مراجعه کنید چرا که احتمالا به درمان و بستری شدن در بیمارستان نیاز خواهید داشت.
 • متاسفانه هیچ نوع تزریقی کاملا ایمن و بی خطر نیست. از اینرو،‌ در تعداد معدودی از بیماران، خطر آسیب به بافت‌های ناحیه تزریق و در موارد نادری، خطر افزایش دائمی درد شانه، و درد و کبودی محل تزریق وجود دارد.

سوالات متداول


آیا بلوک عصبی برای درمان شانه یخ زده نوعی جراحی محسوب می شود؟

بلوک عصبی یا تزریق مسدود سازی عصب، روشی است که مانع انتقال سیگنال درد از عصب به مغز میشود و این روش برای جلوگیری یا کنترل درد استفاده می شود. بلوک عصبی روشی غیر جراحی است که شامل تزریق دارو در اطراف یک عصب خاص یا دسته ای از اعصاب میشود.

چه مدت طول می کشد تا بلوک عصبی اثر کند؟

معمولا درد بیمار ظرف مدت یک ماه پس از عمل کاهش می‌یابد و این تسکین درد میتواند از ۶ ماه تا ۱ سال ماندگاری داشته باشد.

هر چند وقت یکبار می توان تزریق بلوک عصبی را برای درمان شانه یخ زده دریافت کرد؟

با توجه به توصیه پزشک ارتوپدی خود، ممکن است بین ۳ تا ۶ بار در طول یک دوره ۱۲ ماهه تزریق بلوک عصبی دریافت کنید. مهم است که به اقدام سریعتر دریافت این تزریق توجه کنید، زیرا این موضوع شانس موفقیت درمان شما را افزایش خواهد داد. استفاده از این درمان، به ویژه هنگامی که با روش‌های دیگر مانند فیزیوتراپی ترکیب شود، به طور موثرتری عمل خواهد کرد.

آیا تزریق بلوک عصبی اعتیادآور است؟

از آنجایی که بلوک عصبی شامل تزریق داروهای افیونی نمی شود، منجر به وابستگی فرد نمی شود.

چه نوع دکتری تزریق بلوک عصبی را انجام میدهد؟

فیزیاتر (دکتر متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)، رادیولوژیست، متخصص بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب و جراح، پزشکانی هستند که میتوانند تزریق بلوک عصبی را انجام دهند.

چه مدت بعد از دریافت تزریق بلوک عصبی می توان رانندگی کرد؟

حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق نمی توانید رانندگی کنید یا با ابزار کار کنید.

اشتراک گذاری >>

Telegram
WhatsApp
(X (Twitter
Facebook

مقالات مرتبط

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی چیست؟

تنگی کانال نخاعی تنگی کانال نخاعی، اختلالی است که عمدتا در افراد میانسال و بالای پنجاه سال مشاهده می شود

سردردهای تنشی

درمان سردردهای تنشی

سردردهای تنشی سردرد تنشی یکی از شایع ترین و آزاردهنده ترین سردردها می باشد. سردرد تنشی (هیجانی) بیشتر در میان

رزرو نوبت

ساعت کاری کلینیک نفس همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ٩ الی ٢١ می‌باشد.