آمپول ضد میگرن: نام و عوارض

میگرن یک بیماری نورولوژیک است که می‌تواند باعث چندین علامت شود. این بیماری غالبا با سردردهای شدید و طاقت‌فرسا شناخته می‌شود. علائم ممکن است شامل تهوع، استفراغ، مشکل در صحبت کردن، بی حسی یا مورمور شدن و حساسیت به نور و صدا باشد. میگرن معمولا ارثی است و تمام سنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تشخیص سردردهای میگرنی بر اساس سابقه‌ بالینی، علائم گزارش شده و رد احتمال سایر عوامل، انجام می‌شود. رایج‌ترین طبقه‌بندی‌ سردرد میگرنی شامل سردردهای بدون پیش درآمد یا اورا (Aura) (که قبلا به عنوان میگرن معمولی شناخته می‌شد) و سردردهای همراه با پیش درآمد یا اورا (که قبلا به عنوان میگرن کلاسیک شناخته می‌شد) است.

میگرن‌ می‌تواند در کودکی شروع شود و یا ممکن است تا اوایل بزرگسالی بروز نکند. احتمال ابتلا به میگردن در زنان نسبت به مردان بیشتر است. سابقه‌ خانوادگی یکی از مهم‌ترین ریسک فاکتورهای ابتلا به میگرن است.

علت میگرن

سردردها علت های گوناگونی دارند. برخی تصور می کنند که سفت و محکم بودن عضلات و باز بودن یا گشادی عروق خون در سر مسبب وقوع سردرد است. در ابتدا تصور میشد که میگرن بدلیل گشاد شدن عروق در مغز رخ می دهد اما اکنون باورها نشان می دهد که میگرن، نتیجه تغییر در نوروپپتیدهاست (که بواسطه عصب تری ژرمینال در مغز آزاد می شود) که ماده P که یک ترکیب مرتبط با درد است را نشانه می گیرد.  زنان ممکن است به سردردهای شدید ناشی از نوسان هورمون استرادیول که احتمالا با استفاده از روش های هورمونی کنترل بارداری در طول دوران باروری و هورمون درمانی در دوران قاعدگی و یائسگی ارتباط دارد، آسیب پذیرتر باشند. به علاوه افت هورمون استروژن ممکن است دلیل میگرن های مرتبط با قاعدگی باشد.

علائم و نشانه های میگرن

علائم میگرن ممکن است یک تا دو روز قبل از خود سردرد شروع شوند. این مرحله، به عنوان مرحله‌ی پیش‌نشانه شناخته می‌شود. علائم این مرحله می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • میل شدید به غذا
 • افسردگی
 • خستگی یا پایین بودن انرژی
 • خمیازه‌ی مکرر
 • بیش‌فعالی
 • تحریک‌پذیری
 • سفتی گردن

در میگرن همراه با پیش درآمد یا اورا، اورا بعد از مرحله‌ پیش‌نشانه رخ می‌دهد. در طول اورا، شما ممکن است مشکلاتی در دید، ادراک، حرکت و صحبت داشته باشید. مثال‌هایی از این مشکلات عبارتند از:

 • مشکل در صحبت کردن به طور واضح
 • احساس مور مور یا سوزن سوزن شدن در صورت، بازوها یا پاها
 • دیدن اشکال، نورها یا لکه‌های روشن
 • از دست دادن دید به صورت موقت

داروهای تزریقی پیشگیرانه

Emgality

سازمان غذا و داروی آمریکا داروی galcanezumab-gnlm را با نام تجاری Emgality و محصول Eli Lilly and Co را که نوعی آنتاگونیست پپتید مرتبط با ژن کلسی‌تونین (CGRP) است، برای درمان سردرد اپیزودیک کلاستر در بزرگسالان تائید کرد.

این دارو توسط خود بیمار تزریق می‌شود. galcanezumab نخستین بار در سپتامبر ۲۰۱۸ برای پیشگیری از میگرن در بزرگسالان تائید شده بود.

Emgality به عنوان نخستین داروی تایید شده FDA شرایطی را برای بیماران فراهم می‌کند که فراوانی حملات سردرد خوشه‌ای را، که شرایط بسیار دردناک و اغلب ناتوان‌کننده‌ای است، کاهش می‌دهد.

Aimovig

اخیراً اداره‌ی غذا و داروی آمریکا (FDA) دارویی به نام ایمویگ (Aimovig) (با نام ژنریک ارنوماب آئویی (erenumab-aooe)) را برای درمان میگرن مورد تأیید قرار داده است، که از ژوئن ۲۰۱۸ به بازار عرضه می‌شود. کاربرد این دارو برای پیش‌گیری از حملات میگرنی است. این یک ترکیب دارویی جدید است که برای پیش‌گیری از میگرن عرضه شده است.

داروهای تزریقی برای میگرن

سوماتریپتان

سوماتریپتان (sumatriptan) یکی از داروهای خانواده تریپتان (triptan) است که برای درمان حملات میگرن استفاده می‌شود. این دارو به صورت تزریق زیر-جلدی موجود است، و این روش تجویز ممکن است برای افرادی که دچار تهوع و/یا استفراغ می‌شوند، یا نیاز به تسکین سریع درد دارند، ترجیح داده شود. این مرور نشان داد که تک-دوز تزریق زیر-جلدی در تسکین سردرد میگرنی و نشانه‌های مرتبط یعنی تهوع، حساسیت به نور، و حساسیت به صدا موثر است.

داروی دی هیدروارگوتامین

این دارو مسدود کنندهٔ گیرنده آلفا ـ آدرنرژیک ضد سروتونین و مؤثر بر روی CNS است و دارای اثر مستقیم بر روی عضلات صاف می‌باشد. اثر مستقیم آن بر روی عروق خونی جمجمه باعث تنگ شدن عروق در مرحلهٔ گشادی عروق می‌شود و ضربان را که تصور می‌شود مسئول ایجاد سردرد باشد کاهش می‌دهد.

تزریق بوتاکس

میگرن نام اختلالی است که باعث بروز سرد دردهای مکرری می‌ شود که در اکثر موارد، فقط یک سمت سر را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. این مشکل علاوه بر سر دردهای شدید با بی اشتهایی، تهوع و استفراغ نیز (در موارد شدید) همراه خواهد شد. تا چند سال پیش، این دردها با رعایت نکات پیشگیرانه و برخی داروهای خاص کنترل می‌شد. با این حال دانشمندان به تلاش خود برای یافتن یک درمان مؤثر جهت کاهش یا کنترل سر دردهای ناشی از میگرن ادامه دادند. تا اینکه در اکتبر سال ۲۰۱۰، سازمان غذا و دارو (FDA) درمان تزریق داروی بوتولینوم توکسین A (بوتاکس-A) را برای درمان میگرن مزمن تأیید کرد. در میگرن، عصب‌های حسی ملتهب شده و بیش از حد حساس می‌شوند. التهاب به دلیل مولکول‌های متفاوتی ایجاد می‌شود که ممکن است توسط عصب‌های حسی رها شده باشند. بوتاکس آن را مسدود کرده و تأثیر آرامبخشی روی درد خواهد داشت.

دیگر روش‌های درمان میگرن

تغییرات در شیوه زندگی و ترکیب درمانی:

 1. مراقبت از سلامتی: تغذیه مناسب، ورزش منظم، مدیتیشن و کافی خوابی ممکن است به کاهش فراوانی حملات میگرن کمک کنند.
 2. تجربه ترکیب درمانی: برخی از افراد ممکن است بهتر بر روی ترکیب داروهای گوناگون یا داروهای ترکیبی نتیجه رضایتمندی بیشتری داشته باشند.

درمان‌های تکمیلی:

 1. ماساژ و تراپی: ماساژ، آروماتراپی، آکوپانکچر و تکنیک‌های تنفسی ممکن است به کنترل درد و کاهش تنش عضلات کمک کنند.
 2. تکنیک‌های ترکیبی: تکنیک‌های ترکیبی مانند بیوفیدبک، هیپنوتراپی و تنظیم خواب نیز می‌توانند موثر باشند.

اشتراک گذاری >>

Telegram
WhatsApp
(X (Twitter
Facebook

مقالات مرتبط

رزرو نوبت

ساعت کاری کلینیک نفس همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ٩ الی ٢١ می‌باشد.