کلینیک درد نفس / مقالات / تزریق بوتاکس برای درمان میگرن: مزایا، نحوه تزریق و عوارض احتمالی + هزینه
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن: مزایا، نحوه تزریق و عوارض احتمالی + هزینه

اگر علائم میگرن را 15 روز یا بیشتر در ماه دارید، مبتلا به میگرن مزمن می باشید. داروهایی که برای میگرن موجود هستند برای رفع علائم حاد یا جلوگیری از حمله میگرنی استفاده می شوند. یکی از این درمان های پیشگیرانه بوتاکس است که تزریق پروتئین تخلیص شده از کلستریدیوم بوتولینوم می باشد. هنگامی که بوتاکس به بدن تزریق می شود، سیگنال های شیمیایی خاصی از اعصاب را مسدود می کند که باعث فلج شدن عضلات می گردد.

در این مقاله، در مورد مزایا، افراد مناسب، روش درمان، خطرات و عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن خواهید خواند. باید بدانید هر زمان که می خواهید میگرن خود را درمان کنید، باید به یک پزشک مجرب و ماهر که در مورد درمان ها و کنترل عوارض آنها اطلاعات دارد مراجعه کنید. این کار خطرات و عوارض جانبی و همچنین دوره نقاهت درمان را کاهش می دهد.

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان میگرن


مزایای تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس مزایایی زیادی برای درمان میگرن دارد که عبارتند از:

 • بیش از 50% بهبود در تکرر و شدت میگرن.
 • ماندگاری 6 ماهه بعد از درمان (2 سری تزریق).
 • شدت حملات کمتر است.
 • با درمان دقیق کنترل درمان ها آسان تر می گردد.
 • شدت سردرد یا گردن درد اولیه کمتر است.
 • تحمل محرک ها بیشتر می شود.
 • بیمار در کل عملکرد بهتری خواهد داشت.

بوتاکس چگونه میگرن را درمان می کند؟


بوتاکس چگونه میگرن را درمان می کند

درمان  بوتاکس می تواند به کاهش علائم حمله میگرنی مانند زیر کمک کند:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به نورها، صداها و بوها

بوتاکس به نواحی تزریق می شود که درگیر سردرد و درد میگرنی می باشد. بوتاکس روی پایانه های عصبی تأثیر گذاشته و ماده شیمیایی که درد را منتقل میکند را مسدود می کند.

بعد از دریافت تزریق بوتاکس، ممکن است 10 تا 14 روز یا بیشتر برای تسکین درد منتظر بمانید.

در برخی موارد، ممکن است بعد از اولین تزریق تسکین درد را داشته باشید. درمان بیشتر ممکن است تأثیرت را بیشتر تثبیت کند. بوتاکسی که برای درمان میگرن مزمن استفاده می شود مؤثر، بی خطر و تا یک دوره 3 ساله ماندگار است.

تزریق بوتاکس در کمک به پیشگیری از میگرن مزمن بعد از 3 ماه پس از درمان مؤثر می باشد و کاهش قابل توجهی را در روزهایی که سردرد ماهیانه وجود دارد بدست می آورد.

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن برای چه کسانی مناسب است؟


افراد مناسب تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

بوتاکس فقط برای میگرن مزمن تأیید شده است و مدرکی وجود ندارد که تأثیر استفاده از آن را درمان میگرن نامنظم یا سردردهای تنشی ثابت کند.

بوتاکس برای درمان میگرن مزمن در طرح مزایای دارویی (PBS) توسط متخصص اعصاب آموزش دیده قابل دسترس می باشد. برای آنکه واجد شرایط استفاده از این درمان شوید، باید تمامی موارد زیر را دارا باشید:

 • حداقل 6 ماه قبل از درمان، به طور متوسط 15 روز یا بیشتر در ماه سر درد و حداقل 8 روز میگرن داشته باشید.
 • حداقل به سه داروی جلوگیری کننده میگرن (پروپرانولول، آمی تریپتیلین، متی سرژید، پیزوتیفن، سیپروهپتادین یا توپیرامات) با پاسخ نامناسب، عدم تحمل یا منع مصرف داشته باشید.
 • مصرف بیش از حد دارو برای سر درد کنترل گردد.
 • سن 18 سال یا بالاتر داشته باشید و توسط متخصص مغز و اعصاب درمان شوید.

برای ادامه دریافت بوتاکس در طرح مزایای دارویی، بعد از دو جلسه درمانی با فاصله 12 ماه، باید به کاهش 50% یا بیشتر در تعداد درد پایه در روزهای ماه برسید.

اگر تحت پوشش طرح مزایای دارویی قرار نگیرید، درمان بوتاکس گران خواهد شد. زمانی که تحت پوشش PBS قرار گرفتید، دولت بیشتر هزینه ها را پرداخت می کند. هزینه ای که برای هر درمان پرداخت می کنید می تواند به طور چشمگیری متغییر بوده و ممکن است به همراه هزینه مشاوره چند صد هزار تومان شود. برای تزریق بوتاکس، هر سه ماه، نیاز به مراجعه به متخصص اعصاب برای انجام درمان می باشد.

مکان های تزریق بوتاکس برای درمان میگرن


مکان های تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

درمان میگرن مزمن معمولاً شامل 31 تزریق و 5 واحد در هر تزریق می باشد. مناطق تزریق معمولاً به صورت زیر می باشند.

 • بالای پل بینی
 • پیشانی
 • شقیقه ها
 • پشت سر
 • گردن
 • بالای کمر

در طول دوره درمان میگرن با بوتاکس باید چه انتظاری داشته باشید؟


انتظارات از درمان میگرن با بوتاکس

قبل از اولین جلسه تزریق بوتاکس، متخصص اعصاب باید در مورد خطرات جانبی و احتمالات صحبت کند. این زمان موقعیتی مناسب برای پرسیدن سؤالات و بررسی این است که آیا از پروتکل ثابتی برای درمان میگرن استفاده می کنند یا خیر، می باشد.

متخصص اعصاب از سوزن های کوچک 0.1 یا 5 واحدی برای تزریق بوتاکس به هر منطقه در زیر پوست استفاده می کند. ممکن است در هر تزریق حس نیش زدگی جزئی داشته باشید. از آنجایی که تزریق بوتاکس در ویال های 100 واحدی موجود است، برخی متخصصان اعصاب ممکن است مقدار زیادتری تزریق در نواحی که درد میگرنی را حس می کنید استفاده کنند.

درمان حدود 15 تا 20 دقیقه زمان می برد و بعد از آن، محدودیتی در رانندگی یا انجام فعالیت های دیگر وجود ندارد.

باید به یاد داشته باشید که بوتاکس به سرعت میگرن را درمان نمی کند. اغلب 2 تا 3 جلسه درمانی زمان می برد تا متوجه شوید که آیا درمان در کاهش تعداد و شدت درد میگرنی مؤثر است یا خیر. درمان بوتاکس هر 12 هفته تکرار می شود که یعنی ممکن است 6 تا 9 ماه زمان ببرد تا متوجه تغییری شوید. برخی بعد از اولین جلسه درمانی تأثیراتی را بیان می کنند، بنابراین همانند بسیاری از درمان های میگرنی نتایج بسیار انحصاری می باشد.

اکثراً بیان می کنند که تأثیرات بوتاکس بعد از 10 هفته شروع به ناپدید شدن می کند و شدت و تکرر حملات میگرنی تا زمان نزدیک شدن به تاریخ جلسه بعدی، افزایش می یابد.

نیاز به توقف داروهای پیشگیری در زمان درمان بوتاکس نیست و می توانید در صورت نیاز از داروهای جلوگیری از بارداری نیز استفاده کنید.

اگر بعد از 3 جلسه درمانی سردرد میگرنی بهتر نشد، پس ممکن است بوتاکس درمان مناسب شما نباشد.

برای پیشگیری از میگرن چند دفعه باید بوتاکس تزریق کرد


پیشگیری از میگرن

اگر تحت درمان بوتاکس برای رفع میگرن هستید، پزشک معمولاً هر سه ماه یک بار درمان را انجام می دهد. در مورد تزریق بوتاکس به خوبی تحقیق نشده است، بنابراین خطرات آن نیز در حال حاضر نامشخص می باشد.

بعد از درمان، برخی ممکن است به طور چشمگیری بهبود یابند و بتوانند درمان را بدون عود بیماری قطع کنند. بسته به پاسخ بدن شما به بوتاکس، پزشک زمانی را برای طول برنامه درمانی پیشنهاد می دهد.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس در درمان درد میگرنی


عوارض جانبی تزریق بوتاکس

مشکلات و عوارض جانبی درمان بوتاکس نادر هستند. شایع ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس گردن درد و سفتی ناحیه تزریق می باشد.

ممکن است بعد از تزریق سردرد ایجاد شود. ممکن است ضعف عضلانی موقتی در گردن و بالای شانه ها احساس شود. ممکن است بالا نگه داشتن سر سخت شود. اگر این عوارض جانبی ایجاد شد، معمولاً در عرض چند روز خود به خود رفع می گردد.

در موارد نادر، سم بوتاکس می تواند در ناحیه اطراف محل تزریق پخش شود. اگر این اتفاق روی دهد، ممکن است موارد زیر را حس کنید:

 • ضعف عضله
 • تغییرات بینایی
 • مشکل در بلع
 • افتادگی پلک ها
 • بالا رفتن بیش از حد ابروها

برای کاهش احتمال عوارض جانبی جدی و مشکلات، همیشه مطمئن شوید که تزریق بوتاکس توسط متخصص آموزش دیده انجام شود. در جستجوی پزشک یا متخصص اعصاب با بورد تأیید شده باشید که تجربه استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن را داشته باشد.

هزینه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن


هزینه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

هزینه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن بستگی به برخی عوامل دارد: مهارت پزشک، منطقه جغرافیایی، مقدار بوتاکس استفاده شده در هر درمان، نوع بوتاکس، شدت میگرن شما و مواد استفاده شده در طی درمان. شرکت های بیمه احتمالاً این درمان را پوشش ندهند. پزشک ممکن است بسته های مالی را پیشنهاد بدهد. در این حالت. حتماً سؤال بپرسید.

نکته مهم


اگر میگرن مزمن دارید، بوتاکس یکی از گزینه های درمانی در دسترس شما می باشد. تا زمانی که دیگر گزینه های درمانی ناموفق تشخیص داده نشوند، پزشک احتمالاً تزریق بوتاکس را پیشنهاد ندهد. اگر تحمل داروهای میگرن را نداشته باشید، ممکن است پزشک تزریق بوتاکس را پیشنهاد دهد.

اگر درمان های پیشگیرانه علائم مزمن میگرن را رفع نکردند، ممکن است زمان مشورت در مورد درمان بوتاکس باشد. این فرآیند سریع و کم خطر است و ممکن است چاره شما برای داشتن روزهای کم علائم باشد.

در حال حاضر در صورتی که بوتاکس برای درمان میگرن مزمن استفاده شود، اکثر بیمه ها هزینه آن را پرداخت می کنند. اگر بیمه ندارید یا بیمه هزینه های درمان را پوشش نمی دهد، ممکن است درمان چند صد هزار تومان هزینه برای شما داشته باشد.

قبل از دریافت درمان، با شرکت بیمه خود صحبت کنید. در برخی موارد، ممکن است نیاز به انجام درمان های دیگر یا آزمایشاتی قبل از پوشش دهی هزینه درمان بوتاکس داشته باشید.

سؤالات پر تکرار


تزریق بوتاکس برای درمان میگرن چقدر ماندگار است؟

تأثیر بوتاکس معمولاً حدود دو ماه و نیم ماندگار است. از آنجایی که تزریقات زودتر از سه ماه انجام نمی شود، ممکن است برخی نیاز به انجام درمان های دیگر برای دو هفته باقی مانده داشته باشند.

میزان موفقیت درمان میگرن با بوتاکس چقدر است؟

میزان پاسخ دهی، پس از 3 دوره درمان با بوتاکس برای بیماران مبتلا به میگرن مزمن، 65% پیش بینی شده است. در حال حاضر، تحقیق جدیدی مشخص کرده که درمان طولانی مدت با بوتاکس مؤثر، بی خطر و قابل تحمل می باشد.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن باعث ریزش مو می شود؟

تزریق سم بوتولینیوم نوع A در پیشانی هرگز باعث ایجاد عوارض جانبی نشده است.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن بلافاصله اثر می کند؟

می توانید نتایج را 2 تا 3 هفته بعد از اولین تزریق مشاهده کنید. باید این نوع درمان بوتاکس توسط پزشک آموزش دیده انجام شود تا برای سردرد میگرن مزمن انجام شود و نه برای رفع چین و چروک یا مصارف زیبایی.

سردردها بعد از تزریق بوتاکس تا چه مدت ادامه دارند؟

می تواند چند ساعت تا چند روز طول بکشد. بر اساس تحقیقی در سال 2001، حدود 1 درصد از بیماران ممکن است سردرد شدید داشته باشند که می تواند دو هفته تا یک ماه زمان ببرد تا به تدریج رفع گردد.

بعد از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن، گردن درد تا چه مدت ماندگار است؟

سوزن های بوتاکس کوچک هستند و هر نوع آزردگی، جزئی می باشد. اگر تزریق بوتاکس را برای درمان میگرن دریافت کنید، ممکن است مقداری گردن درد بعد از درمان داشته باشید. با این حال، گردن دردی که با درمان میگرن مزمن ایجاد می گردد باید در عرض 7 تا 10 روز رفع گردد.

بعد از تزریق بوتاکس باید چه کارهایی انجام داد؟

 • مالیدن صورت. مکان تزریق باید به سرعت ترمیم شود.
 • روی صورت خوابیدن. بعد از درمان نخوابید.
 • ورزش سخت انجام ندهید.
 • نوشیدنی الکلی ننوشید.
 • رقیق کننده خون استفاده نکنید.
 • صورت خود را نشویید.
 • اجتناب از گرما و نور خورشید

آیا بعد از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن می توانید مسکن استفاده کنید؟

24 ساعت قبل از تزریق بوتاکس از آسپرین یا مسکن های NSAID (مانند ایبوپروفن) استفاده نکنید. این مسکن ها می توانند به عنوان رقیق کننده خون عمل کنند. رقیق کننده های خون خطر کبودی یا خونریزی پس از تزریق را افزایش می دهند. در عوض، استفاده از Tylenol برای کنترل درد و ورم توصیه می شود.

چه کسی نباید از بوتاکس استفاده کند؟

اگر از سلامتی مناسب برخوردار نیستید، پوست شما خیلی ضخیم است یا ضعف عضله در ناحیه تزریق دارید، ممکن است درمان بوتاکس مناسب شما نباشد. بیماران با پوست حساس ممکن است در نقاط تزریق آلرژی را بروز دهند.

آیا تزریق بوتاکس می تواند باعث خستگی مفرط شود؟

خشکی دهان، آزردگی یا درد در ناحیه تزریق، خستگی، سردرد، گردن درد، مشکلات چشمی مانند دید دوتایی، تاری دید، کاهش دید، افتادگی پلک ها، ورم پلک ها، خشکی چشم ها و افتادگی ابرو. این موراد عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن می باشند.

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس قهوه نوشید؟

از نوشیدن الکل، مکمل نیاسین، غذاهای پر نمک، غنی از قند، کربوهیدرات های تصفیه شده، غذاهای تند و سیگار 24 تا 48 ساعت قبل از درمان خودداری کنید.  (تمامی این عوامل ممکن است خطر کبودی و ورم را کاهش دهد).

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس می توانم حمام کنم؟

باید از حمام آب داغ، دوش گرم تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس اجتناب کنید.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *