تزریق بوتاکس برای درمان میگرن: مزایا، نحوه تزریق و عوارض احتمالی + هزینه

اگر شما علائم میگرن را بیش از ۱۵ روز در ماه تجربه می‌کنید، ممکن است مبتلا به میگرن مزمن باشید. برای کنترل علائم حاد میگرن یا جلوگیری از حملات میگرن، از داروهایی که برای میگرن استفاده می‌شود. یکی از روش‌های پیشگیرانه درمان میگرن، تزریق بوتاکس است که شامل تزریق پروتئینی است که از کلستریدیوم بوتولینوم استخراج می‌شود. وقتی بوتاکس به بدن تزریق می‌شود، سیگنال‌های شیمیایی خاصی را از اعصاب مسدود می‌کند که باعث فلج شدن عضلات می‌شود.

در این مقاله، درباره مزایا، افراد مناسب، روش درمان، خطرات و عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن می‌خوانید. باید توجه داشته باشید که هر زمان که قصد درمان میگرن خود را دارید، باید به یک ، باید به کلینیک درد و نزد یک پزشک مجرب و ماهر فوق تخصص درد که درباره درمان ها و کنترل عوارض آنها اطلاعات کاملی دارد، مراجعه کنید. این کار، خطرات و عوارض جانبی و همچنین دوره نقاهت درمان را کاهش می‌دهد.

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان میگرن


مزایای تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس مزایایی زیادی برای درمان میگرن دارد که عبارتند از:

 • بیش از ۵۰% بهبود در تکرر و شدت میگرن.
 • ماندگاری ۶ ماهه بعد از درمان (۲ سری تزریق).
 • شدت حملات کمتر است.
 • با درمان دقیق کنترل درمان ها آسان تر می گردد.
 • شدت سردرد یا گردن درد اولیه کمتر است.
 • تحمل محرک ها بیشتر می شود.
 • بیمار در کل عملکرد بهتری خواهد داشت.

خدمات تخصص ارائه شده توسط دکتر حسین عدلخو-فوق تخصص درد در‌ کلینیک درد نفس
لازم به ذکر است کلیه خدمات بدون نیاز به ببهوشی،بستری و جراحی و فقط با بیحسی موضعی و با استفاده از به روزترین و بهترین دستگاه‌های روز دنیا می‌باشد:

 • RF (رادیو فرکوئنسی)
 • اوزون تراپی
 • بلاک عصبی
 • تزریق ژل
 • تزریق PRP و سلول‌های بنیادی
 • تزریق بوتاکس
 • لیزر پرتوان درد (PLP)

بوتاکس چگونه میگرن را درمان می کند؟


بوتاکس چگونه میگرن را درمان می کند

درمان  بوتاکس می تواند به کاهش علائم حمله میگرنی مانند زیر کمک کند:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به نورها، صداها و بوها

با مراجعه به پزشک متخصص درد بوتاکس به نواحی تزریق می شود که درگیر سردرد و سردرد میگرنی می باشد. بوتاکس روی پایانه های عصبی تأثیر گذاشته و ماده شیمیایی که درد را منتقل میکند را مسدود می کند.

بعد از دریافت تزریق بوتاکس، ممکن است ۱۰ تا ۱۴ روز یا بیشتر برای تسکین درد منتظر بمانید.

در برخی موارد، ممکن است بعد از اولین تزریق تسکین درد را داشته باشید. درمان بیشتر ممکن است تأثیرت را بیشتر تثبیت کند. بوتاکسی که برای درمان میگرن مزمن استفاده می شود مؤثر، بی خطر و تا یک دوره ۳ ساله ماندگار است.

تزریق بوتاکس در کمک به پیشگیری از میگرن مزمن بعد از ۳ ماه پس از درمان مؤثر می باشد و کاهش قابل توجهی را در روزهایی که سردرد ماهیانه وجود دارد بدست می آورد.

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن برای چه کسانی مناسب است؟


افراد مناسب تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

بوتاکس برای درمان میگرن مزمن در طرح مزایای دارویی (PBS) توسط متخصص درد آموزش دیده قابل دسترس می باشد. برای آنکه واجد شرایط استفاده از این درمان شوید، باید تمامی موارد زیر را دارا باشید:

 • حداقل ۶ ماه قبل از درمان، به طور متوسط ۱۵ روز یا بیشتر در ماه سر درد و حداقل ۸ روز میگرن داشته باشید.
 • حداقل به سه داروی جلوگیری کننده میگرن (پروپرانولول، آمی تریپتیلین، متی سرژید، پیزوتیفن، سیپروهپتادین یا توپیرامات) با پاسخ نامناسب، عدم تحمل یا منع مصرف داشته باشید.
 • مصرف بیش از حد دارو برای سر درد کنترل گردد.
 • سن ۱۸ سال یا بالاتر داشته باشید و توسط متخصص درد درمان شوید.

برای ادامه دریافت بوتاکس در طرح مزایای دارویی، بعد از دو جلسه درمانی با فاصله ۱۲ ماه، باید به کاهش ۵۰% یا بیشتر در تعداد درد پایه در روزهای ماه برسید.

در صورتی که تحت پوشش طرح مزایای دارویی قرار نگیرید، هزینه درمان بوتاکس برای شما گران خواهد بود. در صورتی که تحت پوشش PBS قرار بگیرید، دولت بیشتر هزینه‌ها را پرداخت می‌کند. هزینه هر درمان ممکن است به طور قابل توجهی متغیر باشد و ممکن است هزینه‌های مشاوره نیز برای شما اضافه شود. برای تزریق بوتاکس، نیاز است هر سه ماه یک بار به متخصص اعصاب مراجعه کنید.

مکان های تزریق بوتاکس برای درمان میگرن


مکان های تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

درمان میگرن مزمن معمولاً شامل ۳۱ تزریق و ۵ واحد در هر تزریق می باشد. مناطق تزریق معمولاً به صورت زیر می باشند.

 • بالای پل بینی
 • پیشانی
 • شقیقه ها
 • پشت سر
 • گردن
 • بالای کمر

در طول دوره درمان میگرن با بوتاکس باید چه انتظاری داشته باشید؟


انتظارات از درمان میگرن با بوتاکس

قبل از اولین جلسه تزریق بوتاکس، متخصص اعصاب باید در مورد خطرات جانبی و احتمالات صحبت کند. این زمان موقعیتی مناسب برای پرسیدن سؤالات و بررسی این است که آیا از پروتکل ثابتی برای درمان میگرن استفاده می کنند یا خیر، می باشد.

متخصص درد از سوزن‌های کوچک با اندازه ۰.۱ یا ۵ واحد برای تزریق بوتاکس زیر پوست هر منطقه استفاده می‌کند. در هر تزریق، ممکن است حس نیش زدگی کوچکی را تجربه کنید. زیرا بوتاکس در ویال‌های ۱۰۰ واحدی در دسترس است، برخی از متخصص درد ممکن است مقدار بیشتری را در نواحی درد میگرنی تزریق کنند.

جلسه درمانی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و بعد از آن هیچ محدودیتی در رانندگی یا انجام سایر فعالیت‌ها وجود ندارد.

باید به خاطر داشت که بوتاکس به سرعت میگرن را درمان نمی‌کند. اغلب برای متوجه شدن از اینکه آیا درمان در کاهش تعداد و شدت درد میگرن موثر است یا خیر، نیاز به ۲ تا ۳ جلسه درمانی است. درمان با بوتاکس هر ۱۲ هفته تکرار می‌شود، بنابراین ممکن است ۶ تا ۹ ماه طول بکشد تا تغییری را متوجه شوید. برخی افراد پس از جلسه درمانی اول، تأثیراتی را تجربه می‌کنند. بنابراین، مانند بسیاری از درمان‌های میگرن، نتایج بسیار متنوع و انحصاری است.

اکثراً بیان می کنند که تأثیرات بوتاکس بعد از ۱۰ هفته شروع به ناپدید شدن می کند و شدت و تکرر حملات میگرنی تا زمان نزدیک شدن به تاریخ جلسه بعدی، افزایش می یابد.

نیاز به توقف داروهای پیشگیری در زمان درمان بوتاکس نیست و می توانید در صورت نیاز از داروهای جلوگیری از بارداری نیز استفاده کنید.

اگر بعد از ۳ جلسه درمانی سردرد میگرنی بهتر نشد، پس ممکن است بوتاکس درمان مناسب شما نباشد.

برای پیشگیری از میگرن چند دفعه باید بوتاکس تزریق کرد


پیشگیری از میگرن

اگر تحت درمان بوتاکس برای رفع میگرن هستید، پزشک متخصص درد معمولاً هر سه ماه یک بار درمان را انجام می دهد. در مورد تزریق بوتاکس به خوبی تحقیق نشده است، بنابراین خطرات آن نیز در حال حاضر نامشخص می باشد.

بعد از درمان، برخی ممکن است به طور چشمگیری بهبود یابند و بتوانند درمان را بدون عود بیماری قطع کنند. بسته به پاسخ بدن شما به بوتاکس، پزشک زمانی را برای طول برنامه درمانی پیشنهاد می دهد.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس در درمان درد میگرنی


عوارض جانبی تزریق بوتاکس

مشکلات و عوارض جانبی درمان بوتاکس نادر هستند. شایع ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس گردن درد و سفتی ناحیه تزریق می باشد.

ممکن است بعد از تزریق سردرد ایجاد شود. ممکن است ضعف عضلانی موقتی در گردن و بالای شانه ها احساس شود. ممکن است بالا نگه داشتن سر سخت شود. اگر این عوارض جانبی ایجاد شد، معمولاً در عرض چند روز خود به خود رفع می گردد.

در موارد نادر، سم بوتاکس می تواند در ناحیه اطراف محل تزریق پخش شود. اگر این اتفاق روی دهد، ممکن است موارد زیر را حس کنید:

 • ضعف عضله
 • تغییرات بینایی
 • مشکل در بلع
 • افتادگی پلک ها
 • بالا رفتن بیش از حد ابروها

برای کاهش احتمال عوارض جانبی جدی و مشکلات، همیشه مطمئن شوید که تزریق بوتاکس توسط متخصص درد آموزش دیده انجام شود که تجربه استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن را داشته باشد.

هزینه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن


هزینه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

هزینه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن به عواملی از قبیل مهارت پزشک، منطقه جغرافیایی، مقدار بوتاکس مورد استفاده در هر درمان، نوع بوتاکس، شدت میگرن شما و مواد استفاده شده در طول درمان بستگی دارد. بسیاری از شرکت‌های بیمه احتمالاً هزینه این درمان را پوشش نمی‌دهند. پزشک ممکن است بسته‌های مالی مختلفی را به شما پیشنهاد دهد. در این حالت، حتماً سؤال بپرسید و از جزئیات بیشتری درباره هزینه‌ها مطلع شوید.

نکته مهم


اگر شما مبتلا به میگرن مزمن هستید، بوتاکس یکی از روش‌های درمانی موجود برای شما است. پزشک ممکن است تزریق بوتاکس را به شما پیشنهاد ندهد مادامی که سایر گزینه‌های درمانی ناموفق ثابت شوند. اگر تحمل داروهای میگرن را ندارید، پزشک ممکن است تزریق بوتاکس را به شما توصیه کند.

اگر درمان‌های پیشگیرانه برای کاهش علائم میگرن مزمن شما نتیجه ندهند، مشورت درباره درمان با بوتاکس ممکن است مناسب باشد. این روش سریع و کم خطر است و ممکن است به شما کمک کند تا روزهایی با کمترین علائم را تجربه کنید.

در حال حاضر، در صورت استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن مزمن، بیشتر شرکت‌های بیمه هزینه آن را تحت پوشش قرار می‌دهند. اگر بیمه ندارید یا بیمه هزینه‌های درمان بوتاکس را پوشش نمی‌دهد، هزینه درمان ممکن است برای شما به ارزش چند صد هزار تومان باشد.

قبل از دریافت درمان، با شرکت بیمه خود در ارتباط باشید. در برخی موارد، ممکن است نیاز به انجام درمان‌ها یا آزمایشات قبل از پوشش هزینه درمان بوتاکس داشته باشید.

سؤالات پر تکرار


تزریق بوتاکس برای درمان میگرن چقدر ماندگار است؟

تأثیر بوتاکس معمولاً حدود دو ماه و نیم ماندگار است. از آنجایی که تزریقات زودتر از سه ماه انجام نمی شود، ممکن است برخی نیاز به انجام درمان های دیگر برای دو هفته باقی مانده داشته باشند.

میزان موفقیت درمان میگرن با بوتاکس چقدر است؟

میزان پاسخ دهی، پس از ۳ دوره درمان با بوتاکس برای بیماران مبتلا به میگرن مزمن، ۶۵% پیش بینی شده است. در حال حاضر، تحقیق جدیدی مشخص کرده که درمان طولانی مدت با بوتاکس مؤثر، بی خطر و قابل تحمل می باشد.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن باعث ریزش مو می شود؟

تزریق سم بوتولینیوم نوع A در پیشانی هرگز باعث ایجاد عوارض جانبی نشده است.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن بلافاصله اثر می کند؟

می توانید نتایج را ۲ تا ۳ هفته بعد از اولین تزریق مشاهده کنید. باید این نوع درمان بوتاکس توسط پزشک آموزش دیده انجام شود تا برای سردرد میگرن مزمن انجام شود و نه برای رفع چین و چروک یا مصارف زیبایی.

سردردها بعد از تزریق بوتاکس تا چه مدت ادامه دارند؟

می تواند چند ساعت تا چند روز طول بکشد. بر اساس تحقیقی در سال ۲۰۰۱، حدود ۱ درصد از بیماران ممکن است سردرد شدید داشته باشند که می تواند دو هفته تا یک ماه زمان ببرد تا به تدریج رفع گردد.

بعد از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن، گردن درد تا چه مدت ماندگار است؟

سوزن های بوتاکس کوچک هستند و هر نوع آزردگی، جزئی می باشد. اگر تزریق بوتاکس را برای درمان میگرن دریافت کنید، ممکن است مقداری گردن درد بعد از درمان داشته باشید. با این حال، گردن دردی که با درمان میگرن مزمن ایجاد می گردد باید در عرض ۷ تا ۱۰ روز رفع گردد.

بعد از تزریق بوتاکس باید چه کارهایی انجام داد؟

 • مالیدن صورت. مکان تزریق باید به سرعت ترمیم شود.
 • روی صورت خوابیدن. بعد از درمان نخوابید.
 • ورزش سخت انجام ندهید.
 • نوشیدنی الکلی ننوشید.
 • رقیق کننده خون استفاده نکنید.
 • صورت خود را نشویید.
 • اجتناب از گرما و نور خورشید

آیا بعد از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن می توانید مسکن استفاده کنید؟

۲۴ ساعت قبل از تزریق بوتاکس از آسپرین یا مسکن های NSAID (مانند ایبوپروفن) استفاده نکنید. این مسکن ها می توانند به عنوان رقیق کننده خون عمل کنند. رقیق کننده های خون خطر کبودی یا خونریزی پس از تزریق را افزایش می دهند. در عوض، استفاده از Tylenol برای کنترل درد و ورم توصیه می شود.

چه کسی نباید از بوتاکس استفاده کند؟

اگر از سلامتی مناسب برخوردار نیستید، پوست شما خیلی ضخیم است یا ضعف عضله در ناحیه تزریق دارید، ممکن است درمان بوتاکس مناسب شما نباشد. بیماران با پوست حساس ممکن است در نقاط تزریق آلرژی را بروز دهند.

آیا تزریق بوتاکس می تواند باعث خستگی مفرط شود؟

خشکی دهان، آزردگی یا درد در ناحیه تزریق، خستگی، سردرد، گردن درد، مشکلات چشمی مانند دید دوتایی، تاری دید، کاهش دید، افتادگی پلک ها، ورم پلک ها، خشکی چشم ها و افتادگی ابرو. این موراد عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن می باشند.

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس قهوه نوشید؟

از نوشیدن الکل، مکمل نیاسین، غذاهای پر نمک، غنی از قند، کربوهیدرات های تصفیه شده، غذاهای تند و سیگار ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از درمان خودداری کنید.  (تمامی این عوامل ممکن است خطر کبودی و ورم را کاهش دهد).

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس می توانم حمام کنم؟

باید از حمام آب داغ، دوش گرم تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس اجتناب کنید.

اشتراک گذاری >>

Telegram
WhatsApp
(X (Twitter
Facebook

مقالات مرتبط

درمان انواع درد

درمان انواع درد

درمان درد موضوعی که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد، مربوط به دردهایی است که افراد در نواحی مختلف

رزرو نوبت

ساعت کاری کلینیک نفس همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ٩ الی ٢١ می‌باشد.