کلینیک درد نفس / خدمات تشخیصی و درمانی / درمان گرفتگی عضلات کمر: اسپاسم کمر چه دلایلی دارد و چگونه درمان می شود؟
تاریخ ۲۷ آبان ۱۴۰۲

درمان گرفتگی عضلات کمر: اسپاسم کمر چه دلایلی دارد و چگونه درمان می شود؟

گرفتگی عضلانی یا اسپاسم عضلانی به انقباض ناگهانی و غیرقابل کنترل عضلات اشاره دارد. این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات مختلف از جمله کشیدگی عضلانی در هنگام ورزش یا نمادی از ابتلا به یک بیماری باشد. گرفتگی عضلانی در ناحیه کمر یکی از رایج‌ترین انواع گرفتگی و اسپاسم عضلانی است که تقریباً همه افراد حداقل یکبار در زندگی‌شان تجربه می‌کنند.

گرفتگی عضلات کمر به وضعیتی اشاره دارد که عضلات پشت بدن به طور ناگهانی سفت می‌شوند و درد شدیدی را تجربه می‌کنید. این وضعیت ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به بیماری‌های مختلف باشد. گرفتگی عضلات کمر ممکن است ناشی از کشیدگی عضلات در این ناحیه یا عوامل پزشکی مانند آسیب‌های ستون فقرات، اختلالات در گردش خون و بیماری کبد باشد. برای کاهش درد ناشی از گرفتگی عضلات کمر، مناسب است به یک پزشک ماهر و مجرب مراجعه کنید تا بهترین راهکار درمانی برای شما تعیین شود.

از آنجا که گرفتگی های عضلات کمر می تواند نشانگر مشکلات جدی تری در قسمت پشت و ستون فقرات باشد با بی توجهی از کنار دردهای کمر و گرفتگی های متعدد نگذرید و در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

چه کسانی در معرض گرفتگی عضلات کمر هستند؟


چه کسانی در معرض گرفتگی عضلات کمر هستند؟

گرفتگی عضلات کمر، امری بسیار شایع است و هرکسی نیز ممکن است  دچار آن شود، اما این عارضه اکثرا در افراد زیر اتفاق می‌افتد:

 • ورزشکاران
 • افراد مسن
 • نوزادان
 • افراد دارای اضافه وزن
 • زنان باردار

علل گرفتگی عضلات کمر


علل گرفتگی عضلات کمر

پزشکان همیشه هم نمیتوانند علت اصلی گرفتگی عضلات کمر را تشخیص دهند. زمانی که پزشک نتواند علت خاصی را برای گرفتگی عضلات کمر تشخیص دهد، این حالت گرفتگی ایدیوپاتیک نامیده می شود. در واقع، شرایط و اختلالات پزشکی متعددی میتوانند باعث گرفتگی عضلات کمر شوند. چنین شرایط و اختلالاتی که می توانند باعث گرفتگی کمر شوند عبارتند از:

 • افزایش سن/پیری: طی گذشت زمان و در نتیجه‌ی افزایش سن، حجم عضلانی کمر تحلیل میرود که این امر میتواند منجر به وارد شدن فشار بیشتر به عضلات کمر شود. این تغییرات میتواند منجر به گرفتگی مکرر عضلات کمر شود.
 • کم آبی بدن: از دست دادن مایعات بدن حین ورزش (بویژه در دماهای بالا) میتواند منجر به گرفتگی عضلات کمر شود.
 • کم کاری تیروئید: اگر غده تیروئید شما فعالیت کمتری نسبت به حالت عادی داشته باشد، میتواند منجر به گرفتگی عضلات کمر شود.
 • سطوح پایین الکترولیت بدن: پایین بودن سطح موادی مانند کلسیم یا پتاسیم در خون می تواند باعث گرفتگی عضلات کمر شود.
 • مصرف دارو: مصرف برخی از داروهای خاص نظیر داروی سودوافدرین (که برای درمان گرفتگی بینی و لوله های سینوسی استفاده می شود) و استاتین‌ها ( که برای درمان کلسترول بالا استفاده می شوند) می تواند باعث گرفتگی غیرارادی عضلات کمر شود.
 • اختلالات عصبی: در برخی موارد نادر، شرایطی نظیر فشردگی عصب نخاعی (سیاتیک) یا آسیب طناب نخاعی می توانند باعث فشردگی عصب (وارد شدن فشار بر روی عصب‌ها) شوند که این امر نیز میتواند منجر به گرفتگی عضلات کمر شود.
 • فشار فیزیکی: استفاده مداوم و بیش از حد از عضلات کمر در حین ورزش یا فعالیت‌های شدید می تواند منجر به گرفتگی عضلات کمر شود.
 • بارداری: اغلب زنان در دوران بارداری به دلیل پایین بودن سطح الکترولیت بدن، تغییرات گردش خون و وارد شدن فشار بروی عصب‌ها در پی رشد نوزاد، دچار گرفتگی عضلات کمر و پا می شوند.
 • سفتی عضلات: عدم تحرک و نداشتن کشش کافی می تواند باعث انقباض (گرفتگی) غیرارادی عضلات کمر شود.

علائم گرفتگی عضلات کمر


علائم گرفتگی عضلات کمر

گرفتگی عضلات کمر می‌تواند به علت‌های مختلفی ایجاد شود و در برخی موارد ممکن است علائمی شبیه به درد ناشی از بخیه جراحی در پهلو داشته باشد. همچنین، ممکن است شدیدتر و دردناک‌تر باشد و لمس زیر پوست تکان‌های حسی که دردناک است را احساس کنید. گرفتگی عضله امری غیرارادی است و در این حالت عضلات کمر منقبض می‌شوند و برای شل شدن آنها نیاز به درمان و زمان است.

گرفتگی عضلات کمر به طور عمده در افراد مسن و ورزشکاران رایج است. اگر به طور مکرر دچار گرفتگی عضلات کمر می‌شوید، بدون علل واضح و درمان ناموفق، بهتر است حتماً به پزشک مراجعه کنید. گرفتگی عضلات ممکن است با بیماری‌های زمینه‌ای مرتبط باشد، بنابراین تشخیص و درمان مناسب اهمیت دارد.

در هر صورت، برای تشخیص دقیق و درمان اصولی، معاینه و مشاوره پزشکی ضروری است. پزشک می‌تواند با بررسی تاریخچه بیماری، انجام آزمایش‌های لازم و ارائه راهنمایی درمانی مناسب، به شما کمک کند.

اسپاسم عضلات کمر به شما چه می گوید؟


گام اول برای درک اینکه اسپاسم عضلات کمر به شما چه می گوید، مراجعه به پزشک و تشخیص دقیق است. بطور کلی، اکثر موارد اسپاسم عضلات کمر به دلایل زیر رخ می دهند:

۱.عضلات سعی می کنند از خود در برابر فشار عضلانی محافظت کنند:

اسپاسم عضلات کمر ممکن است در پی هر نوع فشار یا آسیب به بافت های نرم (عضلات، تاندون‌ها یا رباط‌ها) در ستون فقرات ایجاد شود. این نوع از آسیب‌های بافت نرم معمولا در عرض ۱ الی ۲ هفته بقدری بهبود می یابند تا اسپاسم عضلانی قطع شود.

۲.عضلات ممکن است در پی مشکل آناتومیک دچار اسپاسم شده باشند:

اگر اسپاسم عضلات کمر شما در عرض ۱ الی ۲ هفته بهبود نیابد یا این اسپاسم به مرور زمان در همان ناحیه بیاید و برود، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که شما مشکلی آناتومیک در ستون فقرات خود داشته باشید. برخی از این مشکلات زمینه‌ای و آناتومیک که می توانند منجر به اسپاسم عضلات کمر شوند عبارتند از:

زمانی که مشکلات آناتومیک فوق الذکر یا سایر مشکلات زمینه‌ای در ستون فقرات وجود داشته باشد، اسپاسم عضلانی به دلیل التهاب یا بی ثباتی مداوم ناشی از آنها رخ میدهد. در چنین شرایطی باید بجای درمان علائم گرفتگی عضلات کمر، به دنبال درمان علت اصلی و منبع این عارضه باشید.

تشخیص گرفتگی عضلات کمر


تشخیص گرفتگی عضلات کمر

اگر گرفتگی عضلات کمر شما مکرر یا شدید باشد، پزشک ممکن است علت عارضه را با معاینه فیزیکی بررسی کند. برای بررسی مشکلات عضلانی کمر، پزشک مناطقی را که با گرفتگی عضلات درگیر شده را لمس کرده و حرکت می دهد و از شما در مورد شغلتان و فعالیت‌هایی که ممکن است باعث گرفتگی عضلات کمر شده باشند می پرسد. حتی ممکن است پزشک از شما بخواهد که تست خون و ادرار نیز بدهید تا از آن برای بررسی و تشخیص علت گرفتگی عضلات کمر استفاده کند. با کمک این آزمایش‌ها پزشک می تواند بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری کبد یا کلیه را که میتوانند باعث گرفتگی عضلات کمر شوند، شناسایی کند. در برخی از موارد نادر نیز پزشک ممکن است از آزمایش تصویربرداری بنام ام آر آی (MRI) استفاده کند تا ببیند آیا مشکلات و اختلالات سیستم اعصاب (عصب‌ها) باعث گرفتگی عضلات کمر هستند  یا خیر. پزشک باید علاوه بر سابقه‌ی پزشکی و داروهای مصرفی شما، در مورد موارد زیر نیز اطلاع داشته باشد:

 • شدت درد چقدر است؟
 • گرفتگی عضلات کمر چه زمانی رخ می دهد (مثلاً شب‌ها؟ یا بعد از ورزش کردن؟).
 • گرفتگی عضلات کمر چقدر طول می کشد؟
 • گرفتگی عضلات کمر با چه حسی همراه است؟
 • گرفتگی عضلات کمر از چه زمانی شروع شده است؟
 • سایر علائمی که دارید کدامند؟

درمان گرفتگی عضلات کمر


گرفتگی عضلات کمر ممکن است در هر حالتی رخ دهد، مثلا شما در حین ورزش کردن باشید، نشسته باشید، یا حتی خواب باشید. معمولا گرفتگی عضلات کمر بدون درمان دارویی نیز برطرف می شود. شما می توانید درد ناشی از گرفتگی عضلات کمر را به راحتی در خانه تسکین دهید. از این رو، برخی از روش‌های درمانی وجود دارند که شما می توانید در خانه آنها را برای خلاص شدن از گرفتگی عضلات کمر انجام دهید:

استراحت کوتاه مدت

استراحت کوتاه مدت

درد ناشی از گرفتگی عضلات کمر می تواند فعالیت‌های روزمره یا حتی حرکت کردن را نیز مختل کند. نادیده گرفتن این درد و ادامه دادن به فعالیت ممکن است منجر به آسیب بیشتر و طولانی شدن زمان بهبودی شود. بجای تلاش برای غلبه کردن بر درد، استراحت کنید. مثلا یک روز را در منزل بمانید و استراحت کنید و به یاد داشته باشید که تنها به اندازه‌ای که تحملش را دارید حرکت کنید، مثلا پیاده روی کوتاه انجام دهید. عدم تحرک طولانی مدت نیز می تواند منجر به خشکی و سفتی عضلات شود که این امر درد را تشدید خواهد کرد. به طور کلی پیاده روی فعالیت ملایمی برای عضلات کمر است که میتواند با تسریع گردش خون موجب تسریع روند بهبودی نیز بشود. با این حال، باید توجه داشته باشید که پیاده روی بروی سطح ناهموار یا شیب رو به بالا نیز میتواند گرفتگی عضلات را تشدید کند. اگر چنین مواردی رخ دهد باید نکات و مواردی که باعث تشدید علائم شما میشوند را شناسایی کرده و تا حد امکان از آنها اجتناب کنید.

حرکات کششی

زمانی که این حرکات به صورت کنترل شده و با افزایش تدریجی انجام شوند، برای تسکین گرفتگی عضلات کمر، فواید متعددی وجود دارد. این فواید عبارتند از:

 • تقویت عضلات حمایت کننده از ستون فقرات: انجام حرکات کنترل شده و تدریجی می‌تواند عضلاتی که ستون فقرات را حمایت می‌کنند را تقویت کند. این عضلات شامل عضلات محیطی شکم، عضلات پشتی و عضلات کمری هستند. با تقویت این عضلات، پشتیبانی از ستون فقرات افزایش می‌یابد و خطر از دست دادن تعادل و آسیب به ستون فقرات کاهش می‌یابد.
 • کاهش فشار وارده بر ستون فقرات و مفاصل فاست: انجام حرکات کنترل شده و تدریجی می‌تواند فشار وارده بر ستون فقرات و مفاصل فاست را کاهش دهد. با افزایش قدرت عضلات کمر و حمایت بهتر از ستون فقرات، فشار وارده بر آنها کاهش می‌یابد و خطر از دست دادن استحکام و سلامتی این مناطق کاهش می‌یابد.
 • کاهش خشکی و سفتی عضلات و بهبود دامنه حرکتی: انجام حرکات کنترل شده و تدریجی می‌تواند خشکی و سفتی عضلات را کاهش داده و دامنه حرکتی آنها را بهبود بخشد. با افزایش انعطاف پذیری و اندازه حرکت عضلات کمر، محدودیت‌ها و سفتی در حرکت‌های روزمره کاهش می‌یابد و عملکرد روزانه بهبود می‌یابد.
 • بهبود گردش خون جهت توزیع بهتر مواد مغذی در سراسر بدن، به ویژه به دیسک‌های ستون فقرات: حرکات کنترل شده و تدریجی می‌توانند بهبود گردش خون را تسهیل کرده و توزیع بهتر مواد مغذی در سراسر بدن را فراهم کنند. این امر به خصوص برای دیسک‌های ستون فقرات مهم است، زیرا آنها نیاز به تأمین مواد مغذی مناسب برای حفظ سلامت و عملکرد بهینه دارند.
 • ترشح اندورفین در بدن: اندورفین‌ها هورمون‌های طبیعی بدن هستند که می‌توانند به طور طبیعی گرفتگزمانی که این حرکات به صورت کنترل شده و با افزایش تدریجی انجام شوند، برای تسکین گرفتگی عضلات کمر، فواید متعددی وجود دارد.

این تمرینات کششی عبارتند از:

حرکت گربه – گاو

حرکت گربه - گاو

این حرکت ملایم برای ستون فقرات، یک راه عالی برای گرم کردن بدن برای حرکت‌های سخت تر است که در عین حال سفتی عضلات قسمت میانی کمر را از بین می برد.

پل زدن غیرفعال

پل زدن غیرفعال

پس از یک روز طولانی در محل کار، حرکت پل زدن غیرفعال میتواند به کاهش فشار و تنش عضلات کمک کند. این حالت را تا هر زمان که دوست دارید و ترجیحا حداقل بمدت ۳ دقیقه حفظ کنید. گنجاندن این حرکت در برنامه ورزشی روزانه منجر میشود تا انعطاف پذیری عضلات کمر خود را به طور چشمگیری افزایش دهید و تنش و فشار را از روی عضلات کمر خود کاهش دهید.

چرخش به طرفین در حالت نشسته

چرخش به طرفین در حالت نشسته

چرخش نیز یک راه عالی برای کاهش تنش و فشار و بهبود انعطاف پذیری عضلات میانی بدن است. فلسفه یوگا این است که چنین چرخش‌هایی به بهبود عملکرد ارگان‌های داخلی کمک می کند و سم زدایی بدن را تسریع می کند.

ژست کامل کبرا

ژست کامل کبرا

این خمیدگی ملایم نیزهم باعث کشش و هم تقویت عضلات کمر می شود.

حرکت پل

حرکت پل

حرکت دیگری که باعث رفع گرفتگی کمر و تقویت عضلات کمر میشود، حرکت پل است که گرفتگی را به طور ملایم رفع میکند. این حرکت فشار کمتری نیز به گردن وارد میکند. حتما به یک نقطه در سقف خیره شوید و سر خود را نچرخانید.

ماساژ

ماساژ

ماساژ دادن ناحیه‌ی آسیب دیده با دست یا غلتک میتواند گردش خون را افزایش دهد، عضلات را شل کند، دامنه حرکتی را بهبود بخشد و درد را تسکین دهد. ماساژتراپی همچنین موجب ترشح اندورفین میشود که سیگنال‌های درد را در سیستم عصبی کاهش می دهد. ماساژ عصبی عضلانی بویژه برای تسکین درد عضلات کمر مفید است.

پیاده روی

پیاده روی

پیاده روی و تحرک داشتن در طول روز،‌ برای بهبود عملکرد و سالم نگه داشتن ساختارهای ستون فقرات حائز اهمیت است. حتی پیاده روی کوتاه مدت اما مکرر نیز میتواند مفید واقع شود. پیاده روی به مدت ۳ الی ۵ دقیقه برای چندین مرتبه در روز میتواند خشکی و سفتی عضلات کمر را رفع کند و درد را نیز تسکین دهد.

اعمال کیسه یخ

اعمال کیسه یخ

استفاده از کیسه یخ پیچیده شده در حوله نیز می تواند درد شدید را تسکین دهد. سرما درمانی به نوبه‌ی خود میتواند درد و التهاب موضعی را کاهش دهد. برای این منظور شما میتوانید از کیسه یخ‌های موجود در بازار یا صرفا از یخ‌های خانگی استفاده کنید. کیسه یخ را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی ناحیه اعمال کنید و سپس وقفه‌ای چند ساعته برای اعمال مجدد آن ایجاد کنید.

گرما درمانی

گرما درمانی

استفاده از کیسه آب گرم یا پد حرارتی در ناحیه‌ی آسیب دیده نیز می تواند با افزایش جریان خود موجب تسکین درد شود. همانند سرما درمانی، گرما درمانی را نیز هر بار به ۱۵ الی ۲۰ دقیقه اعمال محدود کنید و برای استفاده‌ی مجدد وقفه‌ای حداقل چند ساعته ایجاد کنید. اگر از پدهای حرارتی موجود در بازار استفاده میکنید حتما راهنمای استفاده از آن را به دقت مطالعه کنید.

داروها

داروهاداروها

میتوانید مسکن‌هایی نظیر ایبوپروفن و استامینوفن مصرف کنید. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی NSAIDs)) نیز میتوانند به کاهش التهاب و درد کمک کنند. نمونه‌هایی از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) که بدون نسخه نیز در دسترس هستند عبارتند از ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین. برای برخی از افراد مصرف استامینوفن (که درد را برطرف می کند اما التهاب را برطرف نمی کند) موثرتر عمل می کند.

تزریق بلوک عصبی

تزریق بلوک عصبی

اگر درد شما شدید باشد، باید تزریق بلوک عصبی انجام شود. این تزریق فقط باید توسط پزشک مجرب انجام شود.

در نظر داشته باشید، مراجعه به موقع به پزشک برای درمان هرچه بهتر امری ضروریست. در صورتی که علائم گرفتگی کمر و مشکلات ناشی از آن طی چند روز تا ۱ هفته رفع نشد بهتر است برای بررسی های بیشتر و جلوگیری از آسیب احتمالی به سیستم ستون فقرات و اعصاب مرتبط به پزشک مراجعه کنید. مصرف هرگونه دارو باید تحت نظر پزشک باشد زیرا همانطور که به آن اشاره شد سوء مصرف دارو، خود نیز یکی از دلایل گرفتگی کمر خواهد بود.

پیشگیری از گرفتگی عضلات کمر


پیشگیری از گرفتگی عضلات کمر

اقداماتی که در منزل میتوانید برای پیشگیری از بروز گرفتگی کمر یا برای تسکین عضلات کمر انجام دهید شامل موارد زیر است:

 • اجتناب از مصرف نوشیدنی‌های  کافئین دار
 • اجتناب از ورزش کردن در هوای گرم
 • اجتناب از مصرف داروهایی که به عنوان یک عارضه جانبی باعث گرفتگی عضلات کمر می شوند.
 • مصرف زیاد آب قبل و حین ورزش کردن
 • برای جلوگیری از گرفتگی کمر در شب، انجام تمرینات و حرکاتی که موجب افزایش انعطاف پذیری عضلات کمر می شوند.
 • به آرامی ناحیه‌ی گرفتگی عضله را ماساژ دهید تا گرفتگی رفع شود.
 • توقف فعالیتی که باعث گرفتگی عضلات می شود.
 • کشش عضلات قبل و بعد از ورزش
 • جهت رسیدن به تناسب اندام کلی، ورزش کنید.
 • حین ورزش و پیاده روی کفش‌های مناسبی بپوشید.
 • وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید.
 • اگر رو به پشت می خوابید از بالش استفاده کنید تا انگشتان پا به سمت بالا باشد. اگر رو به شکم می خوابید، پاهای خود را از انتهای تخت آویزان کنید.

اگر شب‌ها دچار گرفتگی عضلات کمر می شوید، حرکات کششی می تواند از گرفتگی عضلات در طول شب جلوگیری کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که گرفتگی عضلات کمر شما به شدت و به صورت مکرر اتفاق می‌افتد و زندگی روزمره یا خواب شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 •  گرفتگی عضلات کمر کمتر از ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و با درد قابل توجهی همراه است.
 • گرفتگی عضلات کمر حتی با انجام ورزش، ماساژ و هیدراتاسیون (مصرف مناسب آب) نیز بهبود نمی‌یابد.
 • گرفتگی عضلات کمر پس از تماس با یک عامل عفونی یا سم (مانند مواد شیمیایی یا داروها) رخ می‌دهد.
 • اگر اختلالات در حجم مایع بدن یا عدم تعادل الکترولیتی دارید و از وجود آن‌ها آگاه هستید.

در صورتی که نگران هستید که گرفتگی عضلات کمر شما ناشی از یک بیماری جدی است، توصیه می‌شود به طور فوری به پزشک مراجعه کنید. او می‌تواند شما را بررسی کند و تشخیص دقیقی درباره وضعیت شما بدهد.

سوالات متداول


چرا به طور مداوم دچار گرفتگی عضلات کمر می شوم؟

گرفتگی عضلات کمر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله حالات و وضعیت بدنی نامناسب، استفاده بیش از حد از عضلات کمر، و رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات کمر. افرادی که به طور مداوم دچار گرفتگی یا درد عضلات کمر می‌شوند باید به پزشک مراجعه کنند تا تحت درمان قرار بگیرند.

گرفتگی عضلات کمر چه حسی دارد؟

گرفتگی عضلات کمر با سفتی ناگهانی کمر همراه است و معمولا سفتی عضلات گاها به قدری زیاد می شود که مانع از حرکت طبیعی فرد می شود. این گرفتگی ممکن است چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

آیا کم آبی بدن می تواند باعث گرفتگی عضلات کمر شود؟

کم آبی می تواند نقش مهمی در گرفتگی عضلات کمر، ران و ساق پا داشته باشد و باعث گرفتگی عضلات شود. توجه داشته باشید که مفاصل و دیسک های ستون فقرات نیز برای اینکه عملکرد درستی داشته باشند به دریافت مایعات کافی نیاز دارند.

آیا گرفتگی عضلات کمر، عارضه‌ی جدی است؟

گرفتگی عضلات کمر میتواند ناشی از فتق دیسک در ستون فقرات باشد که موجب ایجاد التهاب و انقباض در عضلات میشود. با این حال، در بیشتر موارد، گرفتگی عضلانی در پشت نشانه یک آسیب خفیف عضلانی، مانند رگ به رگ شدن است.

مصرف چه داروهایی برای رفع گرفتگی عضلات کمر خوب است؟

برخی از رایج ترین داروهای شل کننده عضلانی مورد استفاده سیکلوبنزاپرین، باکلوفن، گاباپنتین متاکسالون و تیزانیدین هستند. این داروها به کاهش گرفتگی عضلات کمک میکنند.

گرفتگی عضلات چقدر طول می کشد؟

گرفتگی عضلات معمولاً از چند ثانیه تا ۱۵ دقیقه یا بیشتر طول می کشد و ممکن است چندین بار قبل از از بین رفتن عود کند.

کمبود چه موادی میتواند باعث گرفتگی عضلات کمر شود؟

کمبود منیزیم میتواند موجب انقباضات عضلانی، لرزش و گرفتگی عضلات شود.

چه بیماری‌هایی باعث گرفتگی عضلات کمر می شود؟

گرفتگی عضلانی می تواند نشانه‌ی ابتلا به بیماری‌های متعددی باشد. اغلب بیماری‌ها با فشار عضلانی همراه هستند اما گرفتگی عضلانی میتواند نشانه‌ی اختلال در گردش خون و بیماری کبد نیزباشد.

مصرف چه غذاهایی به رفع گرفتگی عضلات کمر کمک می کند؟

۸ ماده غذایی که ممکن است به رفع گرفتگی عضلات کمر کمک کنند عبارتند از جمله آووکادو، هندوانه، آب نارگیل، سیب زمینی شیرین، ماست یونانی، آب قلم، میوه پاپایا و برگ چغندر.

حین گرفتگی عضلات کمر چگونه باید خوابید؟

اگر به پهلو می خوابید، بالش را بین زانوهای خود قرار دهید. اگر رو به پشت میخوابید، بالشی را زیر زانوهای خود قرار دهید یا یک حوله کوچک را جمع کنید و آن را زیر قسمت گودی کمر خود قرار دهید. از خوابیدن روی شکم خودداری کنید زیرا فشار زیادی به کمر شما وارد می کند.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان تلفنی