کلینیک درد نفس / مقالات / درمان سردرد با روش های مختلف در کوتاه ترین زمان
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

درمان سردرد با روش های مختلف در کوتاه ترین زمان

این روزها روش های مختلف و نوینی برای درمان انواع دردها در نواحی مخلف بدن پا به عرصه پزشکی گذاشته است. اوزون تراپی، لیزر درمانی و بلوک عصبی از انواع روش درمانی موفقی هستند که بسیاری از افراد برای انجام آن ها به بهترین مراکز درمانی و کلینیک های تخصصی مراجعه می کنند. در این مقاله سعی می کنیم در زمینه درمان سردرد و نیز انواع روش های درمانی نوین برای درمان قطعی سردرد مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم.

روش های درمان سردرد

روش های متعددی برای درمان سردرد وجود دارد که در ادامه به شرح هر کدام از آن ها می پردازیم.

بلوک عصبی چگونه به درمان سردرد کمک می کند؟

در این روش درمانی با تزریق دارو های بی حس کننده در مسیر اعصاب می توانند به درمان دردهای شدید کمک کنند.

نحوه اثر گذاری روش بلوک عصبی به این شرح است:

در جریان سردرد های شدید و مداوم برخی از اعصاب تحریک شده اند. پزشکان می توانند با تزریق دارو های بی حسی و درمانی در مجاورت این عصب ها  تا حد زیادی سردرد های شدید را متوقف کنند.

در برخی از موارد تزریق این داروها در اطراف عصب های پس سری انجام می شود. در روند تزریق برای این که تزریق بدون خطر و با ایمنی بالایی انجام شود از سونوگرافی کمک می گیرند. با این اقدام تصاویری از نواحی داخلی ناحیه تزریق خواهند داشت که زمینه ساز انجام بلاک عصبی به بهترین نحو می شود.

مزایای بلوک عصبی برای درمان سردرد

این روش دارای مزایای و نتایج مثبتی است که مهم ترین آن ها:

 • کاهش التهاب و تورم در بافت اعصاب
 • کاهش درد
 • افزایش و بهبود عملکرد عادی افراد در طول روز

مراقبت های بعد از بلوک عصبی

از مهم ترین کارهایی که باید بعد از انجام بلوک عصبی انجام دهید موارد زیر هستند:

 • در چند ساعت اولیه بعد از انجام مراحل بلوک عصبی توصیه می شود که استراحت داشته باشید
 • در اغلب موارد افراد با محدودیتی روبرو نخواهند بود و می توانند بعد از تزریق و بلوک عصبی تا منزل خودشان رانندگی کنند. اما توصیه می شود همراه داشته باشید تا در صورتی که نتوانستید رانندگی کنید از همراه تان کمک بگیرید.
 • برای کاهش درد یا تورم در محل تزیرق شده می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

درمان بدون جراحی درد با استفاده از بلوک عصبی

بهترین کاندیداها برای روش بلوک عصبی

 • کسانی که سردرد هایشان در مدت زمانی کوتاه به آن ها دچار شده اند و دردی قدیمی و کهنه محسوب نمی شود.
 • بلوک عصبی بهترین روش برای کسانی است که سایر روش های درمانی را برای درمان و کاهش سردرد هایشان امتحان کرده اند اما پاسخ درمانی موفقی دریافت نکرده اند.

اوزون درمانی برای کاهش سردرد

از دیگر روش های درمانی نوین برای کاهش میزان سردرد می توان به اوزون تراپی اشاره کرد. در این روش می توانند با تزریق گاز اوزون و ایجاد انفعالات در نواحی مختلف سر به کاهش سردرد کمک کنند.

مزایای تزریق گاز اوزون برای درمان سردرد

مهم ترین مزایای این روش درمانی:

 • روشی کم تهاجمی
 • روش درمانی سرپایی
 • مدت زمان انجام این روش درمانی بسیار کوتاه است
 • دارای عوارض کم
 • روش درمانی ایمن و بی خطر
 • از انواع روش هایی که بدون خونریزی و درد قابل انجام است
 • بهبود جریان خونرسانی

هزینه درمان سردرد با اوزون درمانی

یکی از سوالاتی که از سوی افراد پرسیده می شود این است که قیمت روش درمانی اوزون درمانی برای کاهش و بهبود سردرد چقدر است؟

در کلینیک های درمانی مختلف و نیز در مطب متخصصین مختلف هزینه این روش درمانی بر حسب عوامل مختلفی تعیین می شود. بنابراین در ابتدا باید تحت معاینات و بررسی های تخصصی قرار گیرید و در صورتی که میزان مشکل شما مورد بررسی قرار گرفته و تعداد جلسات درمانی مشخص شد هزینه ها به طور حدودی برآورد می شود.

اوزون-تراپی

مراقبت های بعد از اوزون درمانی

از مهم ترین اقداماتی که باید بعد از انجام اوزون درمانی انجام دهید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به مدت دوروز استراحت کنید تا روند طبیعی بدن تان بازگردد.
 • به مدت دو روز باید از پد های گرم و نیز کمپرس های یخ استفاده کنید تا التهاب محل تزریق شده کاهش پیدا کند
 • استفاده از انواع ماد غذایی پروتئین دارد به مدت دو هفته توصیه می شود

لیزر درمانی برای درمان سردرد

لیزرها از دیگر ابزارآلات پزشکی هستند که در حوزه های مختلف زیبایی و درمانی جای خود را باز کرده اند و توانستند تاثیرات شگفت انیز خود را به اثبات برسانند.

در چند ساله اخیر متخصصین و پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند می توانند با نور لیزر تحریک زیستی داشته باشند و انواع درد های نواحی مختلف مخصوصاً در ناحیه سر را درمان کنند.

مزایای درمان سردرد با لیزر

مهم ترین مزایایی که می توان برای لیزر درمانی برشمرد موارد زیر است:

 • یکی از انواع روش های درمانی غیر تهاجمی که بدون هیچ گونه درد وخونریزی قابل انجام است.
 • لیزر درمانی بی نیاز از هرگونه روش های درمانی دارویی به عنوان مکمل است. در واقع زمانی که با این روش درمانی می خواهید درمان شوید نیازی نیست که دارو نیز استفاده کنید.
 • کم هزینه: این روش درمانی با کمترین هزینه می تواند نتایج شگرفی را از خود بجای بگذارد و در کوتاه ترین زمان تا حد زیادی درد شما بهبود پیدا کند.
 • مورد تایید پزشکان: بسیاری از متخصصین و بهترین پزشکان خودشان نیز به ارائه این خدمات درمانی می پردازند و به نوعی آن را مورد تایید قرار می دهند.

درمان سردرد با بوتاکس

استفاده از بوتاکس در رفع چین و چروک صورت یکی از راه حل های شناخته شده در بازیابی زیبایی و طراوت پوست می باشد اما درمان سردرد به کمک بوتاکس تاحدی ناشناخته است. در ادامه به بررسی تاثیرگذاری بوتاکس بر درمان سردرد خواهیم پرداخت.

هرچند بیش از دو دهه از کاربرد بوتاکس در درمان سردرد می گذرد، اما این شیوه در مقایسه با سایر کاربردهای بوتاکس در زیبایی کمتر شناخته شده است. بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم است که در واقع پروتئینی است که توسط باکتری کلوستردیوم ساخته شده است. این سم به واسطه بازداری از آزاد شدن نوعی ناقل شیمیایی در مغز، منجر به عدم انقباض ماهیچه ها و رفع سردرد می گردد. این کاهش انقباض عضلانی بسته به نوع بوتاکس و ویژگی های فردی بیمار متفاوت خواهد بود اما عموما تا سه الی چهار ماه داوم دارد.

درمان-سردرد-با-تزریق-بوتاکس

عملکرد بوتاکس در بهبود سردرد

بوتاکس با ورود به پایانه های عصبی محل سردرد، مانع از آزادسازی مواد شیمیایی درگیر در انتقال درد شده و نهایتا از فعال شدن شبکه های درد در مغز جلوگیری می کند. نکته قابل توجه در درمان سردرد به کمک بوتاکس این است که ، این درمان ویژگی پیش گیرانه داشته و پیش از شروع سردرد با جلوگیری از آزادسازی مواد شیمیایی درگیر در انتقال سردرد، از شروع سردرد در فرد جلوگیری می کند.

تاثیر بوتاکس در درمان سردرد

سردرد انواع مختلفی دارد ازجمله:

 • میگرن
 • تومور
 • سردردهای تشنجی
 • اختلالات مفصل فک
 • سینوزیت
 • افزایش فشار داخل مغز
 • مشکلات چشمی
 • و…

برای درمان سردرد با بوتاکس بهتر است ابتدا مشخص شود که منشا سردرد چیست. بر این اساس برای یافتن منشا سردرد خود با پزشک متخصص مشورت کنید. بهبود سردرد به کمک بوتاکس تاکنون در سردرد میگرنی مورد تایید قرار گرفته است اما تاثیرگذاری این شیوه در سایر سردردها همچنان تایید نشده است.

نواحی تزریق بوتاکس در درمان سردرد

 • پیشانی
 • هر دو گیجگاه
 • پشت و کناره های گردن
 • قسمت بالایی شانه ها
 • پشت سر

موارد مصرف بوتاکس در درمان سردرد

مصرف بوتاکس در درمان سردرد عموما برای افراد بزرگسالی که بیش از 18 سال سن داشته مورد استفاده قرار گرفته و برای کودکان و نوجوانان زیر 18 سال توصیه نمی گردد. به طور کلی برای مصرف بوتاکس در درمان سردردهای میگرنی حتما با پزشک متخصص در این حوزه مشورت کنید.

درمان-سردردهای-میگرنی-با-بوتاکس

مزایای درمان سردرد با بوتاکس

درمان سردرد با بوتاکس در بهبود علائم سردردهای میگرنی همچون حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور، صدا و بو تاثیرگذار است. عموما 10 الی 14 روز پس از تزریق بوتاکس تاثیرات کامل آن مشهود می گردد. در برخی موارد ممکن است پس از جلسه اول تزریق بوتاکس علائم بهبودی مشاهده نشود اما باید صبور باشید تا در گذر زمان شاهد تاثیرات مثبت بوتاکس در درمان سردرد باشید.

عوارض درمان سردرد با بوتاکس

درمان سردرد با بوتاکس عموما به عنوان درمانی بدون عوارض و بدون درد شناخته می شود. رایج ترین عارضه پس از تزریق بوتاکس شامل گرفتگی گردن و گرفتگی در ناحیه تزریق می باشد. سردرد و ضعف موقتی در عضلات گردن و شانه ازدیگر عوارض احتمالی تزریق بوتاکس بوده که تا چند روز پس از تزریق بهبود می یابد.

در موارد نادری، سم بوتاکس در سایر نواحی بدن پخش شده و سردرد، تاری دید، مشکل در قورت دادن غذا و افتادگی پلک را برای فرد ایجاد کرده است. به طور کلی برای به حداقل رساندن عوارض جانبی استفاده از بوتاکس در درمان سردرد بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

هرچند بوتاکس بیشتر در درمان چین و چروک صورت شناخته می شود اما طی سال های گذشته استفاده از این روش تاثیر به سزایی در بهبود سردرد و میگرن نیز داشته است. این روش به دلیل کم خطر بودن، بدون درد بودن و همچنین درمان سریع به عنوان یکی از درمان های تاثیرگذار در این حوزه شناخته می شود. نکته اصلی در درمان سردرد به کمک بوتاکس مراجعه به پزشک متخصص و کم کردن عوارض جانبی و احتمالی در این روش است.

کلام پایانی

در طول این مقاله سه مورد از روش های مهم و نوین را در حوزه درمان انواع سردرد ها مورد بررسی قرار دهیم. به دلیل ایمنی و ثمر بخشی بالای این روش های درمانی می توان گفت بهترین روش های درمان غیر جراحی برای درمان سردرد هستند. اما به هر صورت باید از بهترین و معتبر ترین مراکز درمانی و کلینیک های درد در زمینه درمان انواع درد ها بالاخص سردرد کمک بگیرید.

به جهت این که این روش های درمانی از حساسیت های بالایی برخوردار هستند و باید متخصصین این حوزه با مهارت و توانمندی بالایی این روش ها را بکار گیرند تا بتوان به نتیجه درمانی امیدوار بود. در غیر اینصورت چندان نمی توان به ثمر بخشی روش های مذکور در زمینه درمان سردرد ها امیدوار بود.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *