درمان طب سنتی و گیاهی پوکی استخوان

پوکی استخوان، از جمله بیماری های مرتبط با استخوانها و مفاصل است که به مرور زمان موجب ضعف در استخوان‌ها شده  و آنها را مستعد شکستگی های ناگهانی و غیرمنتظره می کند. این بیماری اغلب بدون هیچ علامت یا درد پیشرفت می کند و تا زمانی که استخوان ها شکسته نشوند، شناسایی نمی شود.

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان بیماری است که در اثر ضعیف شدن استخوانها ایجاد می شود. بیماری که در نهایت موجب شکستگی ناگهانی مفاصل و استخوانهای فرد می شود. به عبارتی میتوان گفت که پوکی استخوان نشانه کاهش تراکم و استحکام استخوانها است. این بیماری اغلب بدون هیچ علامت یا درد ایجاد می‌شود و معمولاً تا زمانی که استخوان‌های ضعیف شده در اثر کوچکترین ضربه بشکنند، مشخص نمی شود. بر اساس مطالعات انجام شده، بیشتر شکستگی های ناشی از بیماری پوکی استخوان، در لگن، مچ دست و ستون فقرات اتفاق می افتد.

چه کسانی به پوکی استخوان مبتلا می شوند؟

مطالعات نشان میدهند که در سراسر جهان، حدود ۲۰۰ میلیون نفر به پوکی استخوان مبتلا می شوند. اگرچه پوکی استخوان هم در مردان و زنان رخ می دهد، با این حال زنان چهار برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. بر اساس آزمایش های انجام شده، بعد از ۵۰ سالگی، از هر دو زن یک نفر و از هر چهار مرد یک نفر در طول زندگی خود دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شوند.  از جمعیت مورد بررسی قرار گرفته، ۳۰ درصد تراکم استخوان پایینی دارند که آنها را در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار می دهد؛ این وضعیت استئوپنی نامیده می شود. متاسفانه این آزمایش ها نشان میدهند که بیش از دو میلیون شکستگی در استخوانها، به دلیل پوکی استخوان اتفاق می افتد. با این حال جای نگرانی نیست، زیرا با انجام برخی از اقدامات خاص، میتوان از بروز بیماری پوکی استخوان و سرعت تحلیل رفتن تراکم آنها، جلوگیری کرد.

درمان پوکی استخوان با طب سنتی و گیاهان دارویی

گیاهان دارویی زیادی برای درمان پوکی استخوان با طب سنتی وجود دارند به همین خاطر روش‌های درمانی متعددی هم برای آن وجود دارد. از جمله این گیاهان دارویی دمنوش‌ها هستند و برای استفاده از این گیاهان دارویی حتما باید با متخصص طب سنتی مشورت شود. از جمله گیاهان دارویی برای درمان پوکی استخوان با طب سنتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پودر سویق سنجد

سنجد یکی از مشهور ترین گیاهان دارویی در طب سنتی است که برای اهداف درمانی بسیاری از آن استفاده می شود. این میوه پر خواص حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمند، ویتامین ث، ترکیبات ضد التهاب و کلسیم و مواد معدنی است، به همین دلیل مصرف آن به بیمارانی که از درد مفاصل و پوکی استخوان رنج می برند توصیه می شود. در حقیقت خواص اصلی سنجد در هسته آن نهفته است و حتما باید همراه با هسته خورده شود. در نتیجه سویق سنجد که در واقع پودر سنجد به همراه هسته آسیاب شده آن است می تواند بهرین گزینه برای استفاده از سنجد و بهره مندی از خواص بی نظیر آن باشد.

سویا

سویا یک مکمل تقویتی بوده که حاوی فلاوینوئید، بیوگانینA و پروتئین می‌باشد که این مواد در متابولیسم استخوان‌ها تاثیر مثبتی دارد.

آویشن

یکی از مفیدترین بهترین گیاهان دارویی برای درمان پوکی استخوان، آویشن نام دارد. گیاه آویشن از دیرباز بعنوان یک داروی گیاهی برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

از آویشن برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان مشکلات تنفسی، عصبی و قلبی استفاده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که استفاده دائم از این گیاه موجب ایجاد تراکم مواد معدنی در استخوان‌ها شده و از مکمل‌های کلسیک ویتأمین دی ۳ تأثیرگذار‌تر خواهد بود.

آویشن حاوی مقدار زیادی کلسیم، ویتأمین کی، منیزیم و روی می‌باشد که مصرف ان موجب افزایش سلامت استخوان ها می‌شود و جزء راهکار‌های درمان گیاهی پوکی استخوان به شمار می‌رود. برای استفاده از این گیاه می‌توان آن را به صورت تازه، خشک مصرف و یا عصاره آن به شکل کپسول بهره برد. توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از آویشن می‌تواند عوارضی مانند خونریزی و هورمونی داشته باشد.

دم اسب

مصرف دم است از دیگر راهکار‌های درمان پوکی استخوان با گیاه دارویی است. گیاه دم اسب جزء آن دسته از گیاهان دارویی است که از قدیم برای درمان بیماری‌هایی نظیر سل، زخم و مشکلات کلیوی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

ترکیبات موجود در این گیاه موجب افزایش میزان کلسیم و بهتر شدن رشد استخوان‌ها می‌شود. ترکیب سیلیکا در گیاه دم اسب برای بهبود تراکم مواد معدنی در استخوان‌ها و افزایش قدرت و استحکام آن بسیار مفید است. با همه خواصی که این گیاه دارد ممکن است بهترین راه برای درمان نباشد.

طی تحقیقی که بر روی عده‌ای از زنان یائسه صورت گرفت، تأثیر استفاده از مکمل‌های کلسین در بهبود تراکم استخوان از مصرف گیاه دم اسب بیشتر بوده است. از این گیاه به صورت کپسول و دمنوش می‌توان استفاده کرد. استفاده بیش از حد از این گیاه موجب کاهش ویتأمین بی‌۱ در بدن شده و مصرف آن برای زنان باردار، افراد مبتلا به دیابت، نقرس و مشکلات قلبی و کلیوی توصیه نمی‌شود.

کوهاش سیاه

یکی دیگر از راه‌های درمان پوکی استخوان با گیاهان دارویی، مصرف کوهاش سیاه است. این گیاه که برای سالیان دراز در آمریکا برای درمان بیماری‌ها و همچنین دفع‌کننده حشرات استفاده می‌شده است، حاوی ماده به نام فیتواستروژن می‌باشد که می‌تواند مانع از تحلیل رفتن استخوان‌ها و ابتلا به پوکی استخوان شود.

طی تحقیقاتی در سال ۲۰۰۸ تأثیر مصرف این گیاه در ساخت استخوان موش‌ها عنوان شد و برای قابل تعمیم بودن این اتفاق در انسان، به تحقیقات بیشتری نیاز است. به دلیل احتمال وجود عوارض جانبی، قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

تدابیر درمانی پوکی استخوان از نگاه طب سنتی

  • در درمان پوکی استخوان کافی نیست که ما مقدار بیشتری کلسیم وارد بدن بکنیم؛ بلکه باید قبل از آن مدتی با مصرف منضج های بلغم_چیزهایی که بلغم اضافی را از بدن خارج می‌کند_ بلغمی را که میان بافت‌های استخوانی ذخیره شده از آنجا خارج کنیم
  •  ماساژ روزانه به واسطه حرارتی که در بدن تولید می‌کند و داروها و روغن‌های گرم وخشک (روغن زیتون، روغن خردل، روغن نارگیل و ..) و منضج‌های بلغم و سودا زاها بسیار در درمان پوکی استخوان مورد توجه است.
  • در طب سنتی به واسطه بلغم زا بودن شیر و لبنیات، بهتر است افراد دارای پوکی استخوان، از شیر به همراه زنجبیل یا سایر مصلحات آن استفاده کنند و از خوردن شیر خام به شدت پرهیز کنند.
  • خوردن پیاز در پیشگیری از پوکی استخوان مؤثر است؛ چرا که پیاز با جلوگیری از کاهش مواد معدنی به ویژه کلسیم موجود در سلول‌های استخوانی از بروز پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.
  • پیاز اب میان بافتی بدن را متعادل می‌کند به همین دلیل تاثبر مثبتی در خروج بلغم دارد.
  • استفاده از روغن بادام تلخ و اسانس نعناع برای ماساژ اندام‌های مستعد پوکی بسیار مفید است.
  • مبتلایان به پوکی استخوان برای رفع مشکل خود باید بین ساعات ۱۱ تا ۱۵ به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پا‌های خود را مقابل نور خورشید بگذارند تا ویتامین D۳ آن‌ها تامین شود.
  • افراد دچار این عارضه باید در بالا و پایین رفتن از پله‌ها احتیاط کنند. اتجام ورزش و نرمش‌های ملایم برای مبتلایان به پوکی استخوان ضروری است.

اشتراک گذاری >>

Telegram
WhatsApp
(X (Twitter
Facebook

مقالات مرتبط

شایعترین علل کمر درد

نود درصد کمردرد ها به صورت ناخودگاه در طول دو ماه یعنی هشت هفته به طور کامل خوب می شوند و نیازی به مداخله پزشک نخواهد بود

رزرو نوبت

ساعت کاری کلینیک نفس همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ٩ الی ٢١ می‌باشد.