علت عرق زیاد چیست؟ نشانه مشکل خطرناکی است؟

بدن هرکسی عرق می کند. روشی برای بدن تا خودش را در هنگام ورزش کردن یا قرار گرفتن در محیط های گرم، خنک کند. این قضیه ممکن است در هنگام شرایط استرس زا همچون ترس نیز اتفاق بیفتد. در صورتی که شما خودتان را در حال عرق کردن آن هم زمانی که فعالیت ندارید و گرمتان نیست ببینید، ممکن است دچار تعریق بیش از حد و یا هایپرهیدروزیس شده باشید. تعریق زیاد ممکن است دارای دلایل مختلفی باشد و تشخیص صحیح علت می تواند به درمان موثر آن کمک کند.

در این مقاله با علائم، علت ها، درمان و پیشگیری از تعریق بیش از حد آشنا می شوید. این را بدانید که هر زمانی که می خواهید تعریق بیش از حد خود را درمان کنید، به پزشک ماهر و مجربی مراجعه کنید که بتواند درمان ها را بشناسد و عوارض آن را مدیریت کند، همچنین خطرات، عوارض جانبی و زمان بهبودی را کاهش دهد.

انواع هایپرهیدروزیس


انواع هایپرهیدروزیس

هایپرهیدروزیس اولیه(کانونی) 

هایپرهیدروزیس اولیه، که یکی از رایج‌ترین انواع تعریق بیش از حد است، معمولاً در دوران کودکی و نوجوانی رخ می‌دهد و علت پزشکی مشخصی ندارد. در این حالت، عصب‌های مسئول تحریک غدد عرق بدن بیش از حد فعال می‌شوند و در شرایط استرس و اضطراب، تولید بیشتری عرق را ایجاد می‌کنند. این نوع تعریق معمولاً در دست‌ها و پاها رخ می‌دهد و طی روز اتفاق می‌افتد. احتمال وجود عوامل ژنتیکی در هایپرهیدروزیس اولیه نیز وجود دارد؛ زیرا اغلب به طور مورثی در خانواده‌ها منتقل می‌شود.

هایپرهیدروزیس ثانویه

هایپرهیدروزیس ثانویه نوعی تعریق بیش از حد است که به دلیل بیماری زمینه ای یا عوارض جانبی دارو ایجاد می شود. این نوع تعریق بیش از حد، معمولا در شب اتفاق می افتد و منجر به تعریق در سراسر بدن می شود.

علائم هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد)


اولین علامت هشدار دهنده برای هایپرهیدروزیس این است، زمانی که درگیر فعالیت بدنی نیستید و یا گرمتان نیست، عرق می کنید. (بیش از یکبار در هفته). اغلب افرادی که مبتلا به این عارضه هستند، از یک یا دو قسمت بدن مانند سر، زیربغل، دست ها و پاها عرق می کنند. به طور معمول بیشتر بدن خشک می ماند در حالی که از ناحیه تحت تاثیر این عارضه، عرق می چکد. از دیگر علائم،  میزان تعریق است. هایپرهیدروزیس باعث خیس شدن لباس شما با عرق می شود و یا اگر دستتان عرق کند، برای شما حتی گرفتن خودکار نیز دشوار می شود. این مقدار از عرق ممکن است باعث شود پوست شما نرم، سفید و پوسته پوسته شود. به دلیل حجم تعریق و مرطوب ماندن بخشی از بدن شما در دوره های طولانی مدت ، ممکن است بیشتر مستعد عفونت های پوستی مانند خارش ژوک( خارش کشاله ران) باشید. همچنین به احتمال زیاد بیشتر در معرض اضطراب و خجالت اجتماعی به دلیل تعریق بیش از حد قرار می گیرید.

 

علت های هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد)


علت های هایپرهیدروزیس(تعریق بیش از حد)

یائسگی

گرگرفتگی ناشی از یائسگی موجب تعریق بیش از حد می شود. این مدل تعریق معمولا قبل از شروع یائسگی اتفاق می افتد که به آن پری مینوژ (حوالی یائسگی) گفته می شود. زمانی که بدن زن برای یائسگی آماده می شود، سطح هورمون استروژن به مقدار قابل توجهی  کم و زیاد می شود. بهترین راه برای کاهش مشکلات ناشی از تعریق یائسگی این است که لباس نازک بپوشید و راه هایی برای خنک کردن خود بیابید، نشستن جلوی پنکه، باز کردن پنجره، پایین آوردن دما، خوردن غذاهای خنک بدون تندی.

بارداری

بارداری همانند یائسگی، دوره ای است که هورمون ها شدیدا در حال نوسان هستند در نتیجه بسیاری از خانم ها در این دوره دچار هایپرهیدروزیس می شوند به ویژه در سه ماهه اول و سوم بارداری و همچنین پس از زایمان. علاوه بر آن بارداری جریان خون را در  بدن افزایش می دهد و این قضیه موجب می شود که مادر باردار احساس گرگرفتگی داشته باشد و عرق کند. خوشبختانه پس از زایمان و ثابت شدن سطح هورمون، به احتمال زیاد هایپر هیدروزیس شما برطرف می شود.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید همانند یائسگی سطح طبیعی هورمون ها را مختل می کند. این قضیه زمانی اتفاق می افتد که بدنتان هورمون تیروکسین بیش از اندازه تولید می کند. این هورمون موجب تنظیم مواردی مانند متابولیسم، دمای بدن و ضربان قلب می شود. اگر به دلیل پرکاری تیروئید دچار تعریق بیش از حد شده اید، احتمالاً دارای علائم دیگری مانند تپش قلب، کاهش ناگهانی وزن، عدم تحمل گرما، لرزش، خستگی و تغییر فعالیت های روده و ریتم قاعدگی خواهید بود. زنان بیشتر درگیر پرکاری تیروئید می شوند. پرکاری تیروئید ممکن است عوارض جدی مانند مشکلات قلبی، شکننده شدن استخوان ها و مشکلات چشمی را به همراه داشته باشد. این قضیه بسیار مهم است که برای تعریق بیش از حد خود به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است این قضیه ناشی از پرکاری تیروئید باشد. خوشبختانه این عارضه به راحتی و با استفاده از دارو و همچنین درمان مناسب کنترل می شود.

دیابت

تعریق بیش از حد ممکن است که از علائم دیابت باشد. دیابت به عارضه ای گفته می شود که بر قندخون و سطح گلوکز بدن تاثیر می گذارد. دیابت می تواند منجر به کاهش سطح قند خون شود، که این قضیه در نهایت منجر به واکنش ستیز و گریز می شود. در صورتی که قند خون به طور طولانی مدت افت پیدا کند، ممکن است به اعصابی که غدد عرق را کنترل می کنند آسیب برساند که به این وضعیت نوروپاتی گفته می شود. نوروپاتی غدد عرق را تحت تاثیر قرار می دهد که در نهایت منجر به تعریق خیلی کم و یا زیاد بدن می شود. اگر عرق بیش از حد شما به دلیل دیابت باشد، بسیار اهمیت دارد که به پزشک خود مراجعه کنید. تعرق ناشی از دیابت نشان دهنده آن است که دیابت شما به خوبی مدیریت نمی شود و برای متعادل کردن سطح قند خون خود نیاز به کمک دارید.

حمله قلبی

تعریق ناگهانی ممکن است یک علامت هشدار برای حمله قلبی باشد و افراد را به سرعت به پزشک مراجعه کردن تشویق می‌کند. در واقع، این علامت به این معنی است که خونرسانی به قلب قطع می‌شود و حمله قلبی رخ می‌دهد. در این شرایط، بدن به واکنش ستیز یا گریز وارد می‌شود و علائمی مانند تنگی نفس و تعریق بروز می‌کند. آگاهی از سایر علائم رایج حمله قلبی می‌تواند جان‌بخش باشد، از جمله تنگی نفس ناگهانی، درد در بازو، گردن، شانه و قفسه سینه، و همچنین احساس فشار در قفسه سینه. در صورت داشتن هرکدام از این علائم، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

چاقی

عرق کردن بیش از حد ممکن است نشان دهنده BMI بالاتر از ٣٠ یا همان چاقی باشد. افراد چاق به چند دلیل بیشتر عرق می کنند. آنها مجبورند برای انجام فعالیت های روزانه خود بیشتر تلاش کنند درنتیجه احتمال گرم شدن بیش از حد آنها بیشتر است. آنها به دلیل چاقی و بزرگ بودن بدن، سطح تماس کمتری با محیط دارند به همین دلیل بدن مجبور است برای خنک شدن  خود بیشتر فعالیت کند که این قضیه منجر به تعریق بیشتر می شود.

عفونت و آسیب خوردگی

برخی از عفونت ها منجر به تعریق بیش از حد می شوند. از جمله شایع ترین آنها می توان به سل، HIV، عفونت های استخوان(استئومیلیت) و آبسه اشاره کرد. انواع خاصی از بیماری سرطان نظیر سرطان غدد لنفی و تومورهای بدخیم می توانند باعث هایپرهیدروزیس شوند. همچنین مشخص شده است که آسیب های نخاعی نیز موجب تعریق بیش از حد می شوند.

داروها

داروهایی مانند داروهای کنترل فشارخون و داروهای روانپزشکی (نظیر داروهای ضدافسردگی) می توانند منجر به تعریق بیش از حد شوند. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید داروهای مصرفی تان موجب تعریق بیش از حد شما می شوند یا خیر. ممکن است پزشک شما بتواند داروهایی جایگزین برای شما تجویز کند که از تعریق بیش از حد جلوگیری شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید: 


مراجعه به پزشک

عرق کردن های شبانه

در صورتی که با عرق سرد از خواب بلند می شوید و یا پس از بیدار شدن روبالشی و ملحفه هایتان مرطوب می شود.

تعریق تمام بدن

اگر تمام بدنتان از قبیل سر، صورت، زیر بغل، کشاله ران و دست ها و پاها عرق کند.

عرق کردن های نامتقارن

اگر متوجه شدید که تنها یک طرف از بدنتان عرق می کند مثلا مانند یک زیر بغل.

تغییرات ناگهانی

زمانی که به طور ناگهانی، تعریق شما بدتر شود.

ظهور علائم دیررس

معمولا هایپرهیروزیس در سنین نوجوانی و جوانی شروع می شود. در صورتی که در سنین میانسالی یا بالاتر دچار تعریق ناگهانی شوید (باید به پزشک مراجعه کنید.)

علائم پس از تغییر دارو

اگر پس از شروع یک داروی جدید دچار تعریق بیش از حد شوید.

سایر علائم

تعریق همراه با علائمی نظیر خستگی، بی خوابی، تشنگی زیاد، افزایش ادرار و یا سرفه. حتی در صورتی که علائم ذکر شده را ندارید، اگر تعریق بیش از حد شما را آزار می دهد یا زندگی تان را مختل کرده است با پزشک خود صحبت کنید. همچنین به ذهن خود بسپارید که فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود نظیر داروهای بدون نسخه و مکمل ها را همراه خود داشته باشید زیرا ممکن  است پزشک شما بخواهد داروهای شما را بررسی کرده و یک سری آزمایشات انجام دهد.

تشخیص هایپرهیدروزیس :


تشخیص هایپر هیدروزیس

معمولا پزشکان علائم تعریق بیش از حد را بر اساس انجام معاینات فیزیکی و شنیدن شرح حال بیمار تشخیص می دهند علاوه بر آن ما می توانیم میزان تعریق سطح بدن را با دو روش مختلف اندازه بگیریم:

تست ید نشاسته

این آزمایش رنگ عرق را قهوه ای می کند و برای تشخیص تعریق بیش از حد استفاده می شود.

تبخیرسنج

این دستگاه میزان از دست دادن آب را از طریق پوست اندازه می گیرد و مقدار عرق دست، زیر بغل، پوست سر و پا را اندازه گیری می کند. اندازه گیری مقدار عرق راهی مشخص برای مقایسه میزان تعریق قبل و بعد از درمان به ما ارائه می دهد.

درمان هایپرهیدروزیس:


با توجه به شدت بیماری، درمان های مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است که شامل:

داروها

کرم های موضعی خشک کننده (کرم ضدتعریق)

کرم های موضعی خشک کننده که باید به صورت روزانه استفاده شوند جزو اولین روش های درمان معرفی شده اند. کلرید آلومینیوم یا هگزا هیدرات کلرید آلومینیوم رایج ترین نوع این کرم ها هستند. این کرم ها باید به صورت روزانه و معمولا در شب ها مورد استفاده قرار گیرند. با این وجود برخی از افراد دچار عوارض جانبی ناراحت کننده ای نظیر سوزش و واکنش های پوستی می شوند.

داروهای خوراکی

داروهای خوراکی به عنوان یک درمان سیستمیک شناخته می شوند بدین معنی که می توانند بر کل بدن شما تاثیر بگذارند. به این دارو ها آنتی کولینرژیک گفته می شود به این معنی که موجب ایجاد واکنش خشکی در بدن می شوند. این نوع داروهای خوراکی مناسب افرادی هستند که بخش های مختلف بدنشان عرق می کند. از جمله عوارض این دارو می توان به خشکی دهان و خشکی چشم اشاده کرد همچنین پس از مدتی استفاده ، برخی از بیماران اعلام می کنند که این دارو اثر خود را از دست می دهد.

تغییرات در رژیم غذایی

تحقیقات نشان داده است که تغییرات در رژیم غذایی مانند گیاهخواری و خوردن یک سری مکمل های غذایی ممکن است که مقدار تعریق بیش از حد را کاهش دهد.

سم بوتولینوم

سم بوتولینوم

این درمان با تزریق سم به مناطقی که دارای تعریق زیاد هستند انجام می شود. معمولا این تزریق ها موجب کاهش موقتی تعریق به مدت سه تا شش ماه می شوند.

ترمولیز مایکروویو غدد

ترمولیز مایکروویو غدد

در این روش درمان، انرژی مستقیما به سمت غدد زیر بغل هدایت می شود. با از بین رفتن غدد زیر بغل، عرق کردن بیش از حد بلافاصله در این ناحیه متوقف می شود. تنها ٢ درصد از غدد عرق بدن در زیر بغل قرار دارند به همین خاطر نابود شدن این غدد بر میزان تعریق بدن تاثیر زیادی نمی گذارند. قبل از عمل، پزشک شما ناحیه زیر بغل را بی حس می کند سپس پوست زیر بغل شما به داخل دستگاه کشیده شده و انرژی مایکروویو به سمت غدد هدایت می شود. این روش معمولا یک ساعت به طول می انجامد و هیچگونه برش یا بریدگی ندارد.

جراحی

جراحی

جراحی سمپاتکتومی معمولا به عنوان آخرین راه حل برای عارضه تعریق بیش از حد ارائه می شود. در صورتی که روش های دیگر بر روی کم شدن میزان تعریق اثر نداشته باشند این روش انجام می گیرد. در این روش عصب سمپاتیک که کنترل کننده ی تعریق است، بریده می شود.

طب رفتاری

افرادی که تشخیص هایپرهیدروزیس دریافت کرده‌اند، ممکن است تحت تأثیر استرس قرار بگیرند و به همین دلیل تجربه تعریق بیش از حد را داشته باشند. هرچند درمان علائم فیزیکی تعریق بیش از حد اغلب با استفاده از داروهای خوراکی و موضعی به عنوان روش اولیه صورت می‌پذیرد، اما با استفاده از روش‌های طب رفتاری، می‌توان تأثیر استرس، اضطراب و سایر احساسات منفی که در این شرایط تجربه می‌شوند، را کاهش داد. مشاوره پزشکی به همه بیماران توصیه می‌شود تا بهبود عملکرد عاطفی، اجتماعی و شغلی در جوانان و بزرگسالان مبتلا به این عارضه را تسهیل کند.

سوالات متداول


١- دلیل اصلی ایجاد هایپرهیدروزیس چیست؟

غدد عرق اکرین که در پا، کف دست، صورت و زیر بغل به تعداد بالا قرار گرفته اند. زمانی که بدن شما بیش از حد گرم می شود، زمانی که در حال فعالیت هستید، زمانی  که احساس هیجان زدگی دارید یا به دلیل عدم تعادل هورمون ها، اعصاب غدد عرقی فعال می شوند. در صورتی که اعصاب بیش از حد حساس شوند و واکنش نشان دهند باعث عارضه هایپرهیدروزیس می شوند.

٢-چگونه می توانم تعریق بیش از حد خود را به طور طبیعی درمان کنم؟

داروهای طبیعی که برای درمان این عارضه استفاده می شود ممکن است که شامل مواد گیاهی مانند چای مریم گلی یا قرص مریم گلی، بابونه، ریشه سنبل الطیب و یا خار مریم باشد. طب سوزنی، بیوفیدبک، هیپنوتیزم و تکنیک های آرام سازی به عنوان روش های درمانی طبیعی پیشنهاد می شود.

٣- از کجا بفهمم که دچار هایپرهیدروزیس شده ام؟

کف دست نرم و مرطوب، کف پای نرم و مرطوب، تعریق پشت سر هم به میزانی که لباس خیس شود. اینها برخی از علائم هایپر هیدروزیس هستند.

۴- چه قرص هایی از تعریق جلوگیری می کند؟

از جمله رایج ترین داروهایی که به منظور کنترل تعریق استفاده می شوند می توان به آنتی کولیدژیک ها اشاره کرد مانند:

  • گلیکوپیرولات (رابینول)
  • کسی بوتیدین (دیتروپان)
  • بنزتروپین
  • پروپانتلین بروماید

۵- آیا تراشیدن زیر بغل موجب کاهش تعریق می شود؟

از آنجایی که موها موجب حفظ رطوبت می شوند، تراشیدن زیر بغل ممکن است باعث تعریق کمتر و یا حداقل کاهش گسترش عرق شود (به عنوان مثال حلقه های عرق روی آستین پیراهن) و به عبارتی ممکن است که باعث کاهش بوی عرق شوند

موها به دلیل متخلخل بودن قادر به جذب و نگهداری عرق در خود هستند.

۶- چه ویتامین هایی تعریق را کنترل می کند؟

منیزیم موجب کنترل عرق می شود، به عبارت دیگر وقتی در معرض این ماده معدنی قرار می گیرید، حجم کمتری عرق آزاد می کنید و همچنین سه مکمل ذکر شده در بالا (چای سبز، مریم گلی و بابونه) سرشار از منیزیم هستند.

اشتراک گذاری >>

Telegram
WhatsApp
(X (Twitter
Facebook

مقالات مرتبط

شایعترین علل کمر درد

نود درصد کمردرد ها به صورت ناخودگاه در طول دو ماه یعنی هشت هفته به طور کامل خوب می شوند و نیازی به مداخله پزشک نخواهد بود

مشاوره رایگان تلفنی