درمان آرتروز زانو بدون جراحی

آرتروز زانو

 آرتروز زانو، یکی از بیماری‌های شایع و مهم است که بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این مقاله، سعی می‌کنیم به طور جامع و دقیق به این بیماری بپردازیم و گامی در جهت افزایش آگاهی در این زمینه برداریم.

آرتروز زانو به وضعیتی اطلاق می‌شود که به دلیل فرسایش غضروف بین استخوان‌های زانو ایجاد می‌شود. به طور ساده، درون استخوان‌های زانو، غضروف‌هایی وجود دارند که از بروز برخورد مستقیم بین استخوان‌ها جلوگیری می‌کنند. اما به مرور زمان و به علت عوامل متعدد، این غضروف‌ها تخریب شده و در نتیجه اصطحکاک بین استخوان‌ها بیشتر می‌شود. در نهایت، برخوردهایی که بین استخوان‌ها وجود دارد، درد و ناراحتی را به همراه دارد و در نتیجه آرتروز زانو شکل می‌گیرد.

درمان آرتروز زانو بدون جراحی
درمان آرتروز زانو بدون جراحی

علائم و نشانگان آرتروز زانو

آرتروز زانو یا استئوآرتریت جز بیماری های تخریبی مفصل و غضروف زانو طبقه بندی می شود برای تشخیص این بیماری علائم بالینی وجود دارد که شامل موارد ذیل است:

درد: درد عمقی و یا دردی که با استفاده از مفصل، راه رفتن و فعالیت بیشتر می شود. یکی از نشانه ها احساس درد و ناراحتی هایی است که در این نواحی وجود دارد. البته این درد ها معمولا در هنگام فعالیت داشتن و یا پیاده روی کردن بسیار شدید تر می شود و در حالت استراحت با کاهش محسوس درد مواجه می شوید.

خشکی صبحگاهی: که این علائم بسیار مهم است و به طور معمول این خشکی حدودا سی دقیقه به طول خواهد انجامید. در صورتی که شما دچار خشکی صبحگاهی هستید این عارضه در صورتی که ناشی از آرتروز باشد، در صبح اتفاق می افتد و زیر سی دقیقه طول می کشد.

سر و صدای مفصل: یکی دیگر از علائم بیماری آرتروز سر و صدای که به دنبال حرکت و یا معاینه حس می شود.

محدودیت حرکتی: بیماری آرتروز زانو می تواند موجب محدودیت حرکت مفصل شود.

تورم در نواحی زانو از جمله علائمی است که می تواند نشانگر آرتروز زانو باشد.

زانوان گاها سخت و محکم می شوند و بیماران این موضوع را خودشان می توانند احساس کنند.

یکی از دیگر علائم آرتروز زانو این است که انعطاف آن کاهش پیدا می کند. برای مثال افراد با مشکلاتی در نشستن در حالت های مختلف دارند و یا اینکه به هنگام بلند شدن درد هایی را باید متحمل شوند و این باعث نگران شدن آنها از وضعیت جسمی شان می شود.

تشخیص آرتروز زانو

با پیشرفت علم و تکنولوژی تشخیص به روش های مختلفی قابل انجام است که عبارتند از:

  • معاینات بالینی
  • گرفتن عکس سیاه و سفید به صورت ایستاده از زانو

علل و عوامل دخیل در بروز آرتروز زانو

  • افزایش سن

پزشکان معتقدند که مهم ترین عاملی که در بروز و ظهور آرتروز نقش دارد افزایش سن است. افزایش سن نیز تبعاتی را به همراه دارد از جمله کاهش توان جسمی و کاهش هورمون های لازم برای افزایش ایمنی و توان جسمی. در نتیجه تمامی این عوامل غضروف ها با تخریب و مشکلاتی مواجه می شوند که در انتها آرتروز زانو به وجود می آید.

اضافه وزن و آرتروز زانو
اضافه وزن و آرتروز زانو
  • افزایش وزن

یکی از عواملی که می تواند تاثیر به سزایی در آرتروز زانو داشته باشد وزن شخص است. زیرا که وزن زیاد می تواند تاثیر مستقیمی بر روی کمر و زانو ها داشته باشد و در نتیجه بروز مشکلاتی در این نواحی می شود. هر چقدر فشار بر کمر و زانو ها بیشتر باشد، سرعت تخریب مفاصل و غضروف های این نواحی نیز افزایش می یابد در نتیجه شاهد بیماری هایی در این نواحی خواهیم بود، از جمله این بیماری ها آرتروز زانو است.

  • فشارهای کاری و شغلی

کسانی که در شغل های سنگین و سخت فعالیت دارند و در این شغل ها به انجام فعالیت های بدنی مختلف می پردازند با مشکلات بسیاری در نواحی مختلف بدنی مواجه می شوند از جمله آرتروز زانو.

  • ورزش های حرفه ای و سنگین

انجام فعالیت های ورزشی سنگین و حرفه ای که در بسیاری از افراد شغل محسوب می شود تا حد زیادی تاثیر جدی بر روی زانوان دارد و آنها را با بیماری هایی از چنین دست روبرو می سازد.

یکی از نکاتی که در خصوص مبتلایان به آرتروز زانو وجود دارد این است که زنان درصد ابتلای بیشتری را نسبت به مردان به خود اختصاص می دهند. این نکته علامت خطری است که زنان باید مراقبت های بیشتری را نسبت به آقایان داشته باشند تا آمار این بیماری در زنان کاهش یابد تا با مشکلات بعدی و تبعات آن مواجه نشوند.

روش های درمانی غیر تهاجمی و غیرجراحی آرتروز زانو

درمان با توجه به وضعیت بیمار و صلاح دید پزشک متفاوت می باشد. این روزها آمار زیادی از زنان و مردانی که با آرتروز زانو شدید و جدی مواجه اند به جای انتخاب روش جراحی برای درمان آرتروز زانو از این دست درمان های غیر تهاجمی و نتیجه بخش استفاده می کنند.

خدمات تخصص ارائه شده توسط دکتر حسین عدلخو-فوق تخصص درد در‌ کلینیک درد نفس
لازم به ذکر است کلیه خدمات بدون نیاز به ببهوشی،بستری و جراحی و فقط با بیحسی موضعی و با استفاده از به روزترین و بهترین دستگاه‌های روز دنیا می‌باشد:

کاهش وزن

نخستین روش درمان بیماری آرتروز زانو کاهش وزن است، لذا کاهش وزن جز مهمترین عواملی است که بایستی رعایت شود.

تغییر سبک زندگی

دومین مورد که جز اقدامات درمانی به شمار می آید تغییر سبک زندگی است. در حقیقت افراد باید سعی کنند از پله نبایست زیاد استفاده کنند. سر بالایی و سر پایینی نباید بروند.

همچنین از توالت فرنگی استفاده نمایند و از نشستن های دو زانو و چهار زانو بپرهیزند. در واقع بدین صورت که از انجام فعالیت های که موجب فشار آوردن به مفصل زانو می شود، اجتناب ورزید.

مراجعه به کلینیک درد و استفاده از روش های غیرتهاجمی و غیرجراحی مانند:

تزریقات داخل مفصلی

از روش های دیگر درمان بیماری آرتروز زانو تزریقات داخل مفصل زانو زیر گایید یا راهنمایی سونوگرافی توسط متخصص درد می باشد، که شامل موارد ذیل است.

تزریق ژل

تزریق ژل های لوبریکنت یا اسید هیالورونیک است که این نوع ژل ها روان کننده مفصل زانو هستند. تزریق ژل نیز از دیگر روش های درمانی غیرتهاجمی و غیرجراحی هستند که می توانند نتیجه بخش و سودمند باشند. ژل هایی که به زانوها تزریق می شود از بروز درد و ناراحتی و نیز از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند و راه درمانی ثمربخشی می باشد.

ازن تراپی

تراپی ازن و تزریق پی آر پی (PRP) از جمله روش‌های درمانی نوین هستند که در کلینیک درد و توسط متخصص درد انجام میشود که در کاهش درد و از بین بردن علت درد، تأثیرات شگفت‌انگیزی را از خود نشان داده‌اند. تراپی ازن به وسیله تزریق مقداری ازن تحت راهنمایی سونوگرافی به داخل مفصل زانو انجام می‌شود و منجر به کاهش درد و التهاب مفصل زانو می‌شود.

در تراپی ازن، مقداری ازن به فاصله زمانی یک هفته به منطقه آسیب دیده، اعم از زانو، تزریق می‌شود و این اقدام به طور قابل توجهی به بهبود وضعیت این منطقه کمک می‌کند. تعداد جلسات تزریق بسته به شدت مشکل موجود در منطقه آسیب دیده متفاوت است، اما در بسیاری از موارد، با چهار یا پنج جلسه تزریق، مشکل به طور کامل برطرف می‌شود.

ازون تراپی زانو

ارتوکین تراپی یا سلول های بنیادی

ارتوکین تراپی این روش درمانی اخیرا مورد استفاده قرار می گیرد. ارتوکین تراپی بدین طریق است که خون بیمار گرفته می شود، سپس سانتیفیوژ می گردد و مواد ضد التهابی و فاکتورهای ضد درد را داخل زانوی بیمار زیر گایید سونوگرافی تزریق می کنند.

آر اف یا رادیو فرکانسی

درمان با روش آر اف یا رادیوفرکانسی اعصاب مفصل زانو، یک روش درمانی است که در کلینیک درد و توسط متخصص درد برای بیمارانی که در حالت شدیدی از آرتروز رنج می‌برند، توصیه می‌شود. این روش می‌تواند به افرادی که به هر دلیلی تمایلی به اقدامات جراحی ندارند یا در گذشته جراحی زانو انجام داده‌اند و همچنان با درد مواجه هستند، کمک کند.

در این روش درمانی، با استفاده از یک سوزن، وارد اعصاب اطراف مفصل زانو می‌شویم و سپس با استفاده از دستگاه رادیوفرکانسی، اعصاب را ترمیم می‌کنیم. این روش به طور قابل توجهی به کاهش درد بیمار کمک می‌کند و می‌تواند بهبودی معناداری را به همراه داشته باشد.

به هر حال تمامی این روش های می تواند برای بیماران آرتروز زانو موثر باشد و با مراجعه به کلینیک درد نفس پس از بررسی های لازم روش درمانی مناسب برای فرد مشخص و انجام می گردد.

لیزر درمانی

لیزر پرتوان درد(PLDD) نیز از جمله ابزار هایی هستند که در کنار بسیاری از روش های دیگر در کلینیک درد نفس می توانند به کاهش درد و رفع مشکلات به وجود آمده مثمر ثمر باشند.

درمان آرتروز با لیزر تراپی

آب درمانی

یکی از مهمترین روش های درمان بیماری آرتروز زانو، آب درمانی است که به تمامی این افراد توصیه می شود. بیمار بایستی به استخر آب درمانی برود و هفته ی دو تا سه روز هر بار به مدت یک ساعت در استخر راه برود.

دارو درمانی

اغلب بیماران با انواع مختلف این نوع داروها آشنایت دارند، داروهای خوراکی از جمله: شیاف، پمادها، مسکن ها، قرص های غضروف ساز و … می باشد. بیمار بر حسب اینکه با کدام یک از این نوع داروها سازگاری بیشتری دارد می تواند با صلاح دید پزشک آن را تهیه نموده و مصرف نمایید.

نتیجه گیری

این نوشتار جامع ترین، دقیق ترین و جزئی ترین پرداختی است که در زمینه درمان آرتروز زانو بدون جراحی و برخی از ابعاد این بیماری به مرحله نگارش درآوردیم. امید که جامعیت این نوشتار توانسته باشد روشنگر راه همه کسانی باشد که به نحوی با این بیماری و مشکل درگیرند و می خواهند اطلاعاتی را کسب کنند تا اقدامات جدی برای رفع مشکل شان به انجام رسانند. برای مطرح کردن پرسش های خود از کلینیک فوق تخصصی درد نفس می توانید به قسمت انتهای صفحه مقالات مراجعه نمایید و سوالات خود را از ما بپرسید.

راه های ارتباطی با کلینیک فوق تخصصی درد نفس:

شماره های تماس:  ۲۶۳۵۰۱۸۵ – ۲۶۳۵۰۳۶۸– ۰۹۱۲۱۸۸۷۹۴۷

صفحه اینستاگرام: دکتر حسین عدلخو-فوق تخصص درد

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک فوق تخصصی درد در تهران مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری >>

Telegram
WhatsApp
(X (Twitter
Facebook

مقالات مرتبط

کلینیک درد چیست؟

کلینیک درد چیست؟

کلینیک درد چیست؟ شاید برای شما هم جای سوال باشد که کلینیک درد چیست؟ در ادامه می خواهیم به این موضوع

رزرو نوبت

ساعت کاری کلینیک نفس همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ٩ الی ٢١ می‌باشد.