طب سوزنی برای میگرن مؤثر است؟ سردرد میگرن را درمان می کند؟

سردردهای میگرنی می توانند ناتوان کننده باشند. در نتیجه کنترل آنها بدون تجویز دارو برای برخی افراد دشوار است. طب سوزنی ممکن است به تسکین دردهای مرتبط با میگرن کمک کند. طب سوزنی نوعی روش درمانی چینی است که در آن پزشکان از سوزن های یکبار مصرف و فولادی ضد زنگ استفاده کرده و آنها را در نقاط خاصی از بدن فرو می کنند. افراد می توانند از طب سوزنی برای جایگزینی درمان های دیگر استفاده کرده و یا آن را در کنار سایر درمان ها مورد استفاده قرار دهند.

در این مقاله با مزایای طب سوزنی، افراد مناسب این روش درمانی، نحوه آماده سازی، روش انجام، مراقبت های بعد از درمان و عوارض طب سوزنی برای میگرن آشنا خواهید شد. باید بدانید هر زمان که می خواهید میگرن خود را با طب سوزنی درمان کنید، باید به یک پزشک مجرب و ماهر مراجعه کنید که در خصوص درمان ها و مدیریت عوارض آگاه باشد و همچنین خطرات و عوارض جانبی و زمان بهبودی درمان را کاهش دهد.

خدمات تخصص ارائه شده توسط دکتر حسین عدلخو-فوق تخصص درد در‌ کلینیک درد نفس
لازم به ذکر است کلیه خدمات بدون نیاز به ببهوشی،بستری و جراحی و فقط با بیحسی موضعی و با استفاده از به روزترین و بهترین دستگاه‌های روز دنیا می‌باشد:

 • RF (رادیو فرکوئنسی)
 • اوزون تراپی
 • بلاک عصبی
 • تزریق ژل
 • تزریق PRP و سلول‌های بنیادی
 • تزریق بوتاکس
 • لیزر پرتوان درد (PLP)

فواید طب سوزنی برای سردرد میگرنی


فواید طب سوزنی برای سردرد

طب سوزنی یک روش درمان سنتی چینی است که در آن سوزن‌ها در نقاط خاصی از پوست قرار می‌گیرند. هدف این روش درمانی ایجاد تغییر در جریان انرژی بدن و ایجاد تعادل و هماهنگی است. طب سوزنی سعی دارد جریان انرژی مثبت را در سراسر بدن بازگرداند. علاوه بر این، این روش می‌تواند انرژی منفی که منجر به درد می‌شود را کاهش دهد. از دیدگاه پزشکی مدرن، طب سوزنی با تحریک قسمت‌های مختلف بدن، ممکن است منجر به پاسخ درمانی شود.طب سوزنی بر اساس طبقه‌بندی مناطق و نقاط فشار، تأثیری بر روی بدن دارد. سوزن‌های استفاده شده در طب سوزنی، براساس علائم و نشانه‌های شما در نقاط فشار قرار می‌گیرند. این نقاط معمولاً در نزدیکی عصب‌های بدن قرار دارند. با تحریک این عصب‌ها، هورمون‌هایی مانند اندورفین ترشح می‌شوند و این هورمون‌ها باعث واکنش بدن شما می‌شوند. تحریک سیستم ایمنی و تحریک گردش خون، اثراتی هستند که طرفداران طب سوزنی ادعا می‌کنند که منجر به تسکین میگرن و سایر اثراتی که توسط متخصصان طب سوزنی بیان شده‌اند عبارتند از:

 • افزایش گردش خون
 • کمک به بدن برای ترشح مواد شیمیایی تسکین دهنده درد، مانند اندورفین
 • شل کردن عضلات

برخی از فواید طب سوزنی برای میگرن عبارتند از:

 • پیشگیری از سردرد: طب سوزنی ممکن است به پیشگیری از سردردهای میگرنی یا کاهش تعداد دفعات آن کمک کند. همچنین ممکن است مؤثرتر از داروهای رایج سردرد، از جمله داروهای تجویزی میگرن باشد.
 • صرفه جویی در هزینه: برخی از درمان های میگرن گران هستند و ممکن است که بیمه همه هزینه ها را به طور کامل پوشش ندهد. طب سوزنی می تواند به کاهش هزینه های میگرن مزمن کمک کند. همچنین برخی از طرح های بیمه ممکن است آن را پوشش دهند.
 • عوارض جانبی کمتر: افراد ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی را با داروهای میگرن تجربه کنند همچنین ممکن است شرایط پزشکی داشته باشند که استفاده از داروهای میگرن را برایشان دشوار کند. طب سوزنی ممکن است جایگزین مناسبی برای اینگونه افراد باشد.

چه کسانی برای درمان میگرن با طب سوزنی مناسب هستند؟


درمان میگرن با طب سوزنی

افراد مناسب برای درمان میگرن با طب سوزنی:

 • بین ۱۸ تا ۶۵ سال سن دارند.
 • بر اساس طبقه بندی بین المللی اختلالات، سردرد آنها حمله های میگرنی تشخیص داده شده باشد.
 • سابقه حمله میگرن برای بیش از ۶ ماه داشته باشند.
 • ۲ تا ۸ بار در ماه در و طی ۳ ماه گذشته، حملات میگرنی داشته اند. این حملات باید ۴ تا ۷۲ ساعت بدون دارو یا حداقل ۲ ساعت با دارو ادامه داشته باشند.

دستورالعمل های عمومی برای طب سوزنی میگرن


طب سوزنی میگرن

نیاز به هیچ آمادگی خاصی قبل از مراجعه به درمانگر یا پزشک طب سوزنی وجود ندارد. اگر اولین بار است که می‌خواهید، اینکار را انجام دهید. پزشک می‌تواند به شما توضیح دهد که چه تعداد درمان مورد نیاز شما است، و همچنین هر چند وقت یک‌بار ممکن است برای تسکین علائم خود نیاز به مراجعه داشته باشید.

طبق مطالعات بالینی در مورد طب سوزنی برای میگرن، درمان در دو هفته اول باید دو بار در هفته انجام شود و پس از آن به مدت هشت هفته، یک بار در هفته نیز باید انجام گیرد ،همچنین پس از اتمام، درمان های نگه دارنده نیز  یک هفته در میان توصیه می شود.

در برخی از افراد وقتی سوزن‌ها برای درمان طب سوزنی وارد بدن می شوند، سوزش کمی را احساس می‌کنند. اما برخی دیگر اصلاً چیزی را حس نمی کنند. اگر نگرانی هایی در این مورد دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا در هنگام انجام عمل احساس آرامش داشته باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که بسیاری از شرکت های بیمه، روش های طب سوزنی را پوشش نمی دهند. قبل از اینکه این روش را برای تسکین سردرد خود امتحان کنید، برای هزینه ای که می خواهید بپردازید، برنامه ریزی کنید.

خطرات و کاستی های طب سوزنی برای میگرن


خطرات طب سوزنی برای میگرن

وقتی طب سوزنی توسط یک پزشک مجاز انجام می‌شود، خطرات آن نسبتاً کم است. این روش گاهی باعث کبودی، خستگی و درد می‌شود، به ویژه اگر شما برای اولین بار از آن استفاده می‌کنید.

اگر طب سوزنی با استفاده از تجهیزات نامرغوب یا کثیف انجام شود، ممکن است خطرات جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد. سوزن‌های طب سوزنی باید یکبار مصرف باشند.

قبل از رزرو نوبت اولیه، حتماً با پزشک طب سوزنی درباره وضعیت خود صحبت کنید و اگر احساس راحتی نمی‌کنید، می‌توانید مطب را ترک کنید. مراقبت کنید که از پزشک خود مراقبت کنید و مطمئن شوید که سوزن‌های استفاده شده استریل و تازه هستند. نترسید که سؤالاتی درباره روند درمانی که در حال انجام است بپرسید. یک متخصص طب سوزنی خوب به شما در مورد جزئیات این روش آگاهی می‌دهد و مطمئن می‌شود که تجربه آرام و ایمنی داشته باشید.

طب سوزنی به خودی خود ممکن است برای درمان سردرد مزمن کافی نباشد. میگرن، سردردهای تنشی و سردردهای خوشه‌ای که زندگی روزمره شما را مختل می‌کنند باید با داروهای مسکن برطرف شوند.

طب سوزنی مانند تمام درمان‌های پزشکی، خطراتی را به همراه دارد، از جمله:

 • آسیب های ناشی از سوزن: سوزن آلوده می تواند باعث گسترش بیماری و عفونت شود. اگر متخصص طب سوزنی، سوزن را به اشتباه وارد کند، می تواند پوست را زخمی کرده و منجر به عفونت شود. شایان ذکر است که در طب سوزنی مدرن از سوزن یکبار مصرف استفاده می شود.
 • تشخیص نادرست: همه سردردها ناشی از میگرن نیست. اگرچه معمولاً بیشتر سردردها جدی یا اورژانسی نیستند، اما گاهی اوقات ممکن است که در مورد یک بیماری زمینه ای هشدار دهند. افرادی که طب سوزنی را جایگزین بررسی های پزشکی می کنند ممکن است تشخیص و درمان مناسبی را دریافت نکنند.
 • عوارض جانبی کوتاه مدت: حدود ۱۰ درصد از افراد، عوارض جانبی خفیف و کوتاه مدت را پس از انجام طب سوزنی گزارش می کنند. این عوارض شامل خستگی، سردرد، حالت تهوع و علائم مشابه است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟


مراجعه به پزشک

طب سوزنی نمی تواند جای درمان های پزشکی را بگیرد. برخی از میگرن ها نیاز به مراقبت فوری دارند و شما نباید سعی کنید که آنها را با طب سوزنی درمان کنید. اگر از دست دادن بینایی، سرگیجه یا حالت تهوع را تجربه می کنید، حتماً  با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین در صورت بروز نوع میگرن جدید یا تغییر در الگوی معمول میگرن، حتماً باید با پزشک صحبت شود. همه میگرن ها بی ضرر نیستند و تشخیص دقیق آن مهم است. به همین ترتیب، اگر داروهای میگرن یا طب سوزنی علائم را کاهش نداد یا آنها را بدتر کرد، افراد باید به پزشک مراجعه کنند.

میگرنی که مدام بدتر می‌شود و یا به طور غیر معمول شدید است می‌تواند نشان دهنده آن باشد که شما نیاز به مراقبت فوری دارید. گاهی اوقات میگرن می تواند ناشی از عوامل زمینه ای مانند افزایش فشار خون یا یک واکنش آلرژیک باشد. همیشه به خاطر داشته باشید که با پزشک خود در مورد درمان های جایگزینی که دریافت می کنید صحبت کنید.

درمان های جایگزین برای میگرن


درمان های جایگزین برای میگرن

اگر علاقه‌مند به درمان های مکمل برای بهبود سردرد میگرنی خود هستید، گزینه های دیگری به جز طب سوزنی وجود دارد.

روغن‌های گیاهی و ورزش ممکن است باعث تسکین سردرد شما شوند. در مورد روغن گیاه اسطوخودوس مطالعه و مشخص شده است که یک درمان مؤثر و ایمن برای سردرد میگرنی است.

اتخاذ یک رژیم ورزشی هوازی ممکن است گزینه دیگری برای بهبودی باشد. ورزش موجب بهبود گردش خون می شود، استرس را از بین برده و ظرفیت ریه را افزایش می دهد. افراد مبتلا به میگرن اغلب تشویق می شوند تا از یک برنامه ورزشی هوازی به عنوان راهی برای مقابله با علت علائم خود استفاده کنند.

شواهد علمی برای درمان طب سوزنی


درمان طب سوزنی

پس از تحقیقاتی که در مورد طب سوزنی انجام گرفت،  در درجه اول از آن به عنوان ابزاری برای پیشگیری از سردردهای میگرنی یاد شد. استفاده از این روش برای درمان سردرد نیز در مرحله دوم مورد بررسی قرار گرفت. در حال حاضر نتایج مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است یک درمان مناسب برای این عارضه باشد.

در سال ۲۰۱۶، یک مطالعه انجام شد که با هدف مقایسه تأثیر طب سوزنی بر روی میگرن، ۲۲ فرد مبتلا به میگرن شرکت کردند. در مدل اول، افرادی که درمان طب سوزنی دریافت کردند با افرادی که هیچ درمانی نداشتند، مقایسه شدند. در مدل‌های بعدی، افرادی که درمان طب سوزنی دریافت کرده بودند با افرادی که درمان طب سوزنی جعلی یا فقط درمان دارویی برای میگرن داشتند، مقایسه و مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج نشان داد که طب سوزنی در هر سه مدل دارای فوایدی است. به طور خاص، طب سوزنی واقعی نتایج بهتری نسبت به طب سوزنی جعلی نشان داد و به عنوان یک روش درمان استاندارد برای میگرن، عملکرد بهتری داشت.

سه ماه پس از انجام آزمایش، تعداد حملات سردرد در ۵۷ درصد از افرادی که درمان طب سوزنی دریافت کرده بودند و همچنین ۴۶ درصد افرادی که درمان دارویی برای پیشگیری از میگرن داشتند، به نصف کاهش یافت. شش ماه پس از انجام آزمایش، ۵۹ درصد از افرادی که درمان طب سوزنی دریافت کرده بودند، اعلام کردند که تعداد حملات سردردشان به نصف کاهش یافته است، در حالی که تنها ۵۴ درصد افرادی که از درمان دارویی برای پیشگیری از میگرن استفاده می‌کردند به این میزان بهبود یافتند.

آزمایش آماری تصادفی کنترل شده ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد نیز به نتایج مشابهی رسیده بود. در این مطالعه، ۴۸۰ بیمار یکی از سه نوع روش درمانی که شامل طب سوزنی، طب سوزنی الکتریکی و طب سوزنی کاذب می باشد، را دریافت کردند.

افراد تحت درمان  طب سوزنی ۵ تا ۸ هفته پس از شروع درمان، بهبود جزئی در تعداد دفعات سردرد خود احساس کردند. در هفته‌های ۱۳ تا ۱۶، همه گروه های طب سوزنی بهبودی قابل توجهی را در مقایسه با دریافت کنندگان طب سوزنی کاذب گزارش دادند.

یک آزمایش بالینی تصادفی در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است مزایای طولانی مدتی برای پیشگیری از میگرن را ارائه دهد. محققان ۲۴۹ نفر با سابقه سردردهای میگرنی بدون هاله را به مدت ۲۴ هفته تحت نظر گرفتند. شرکت کنندگان شامل گروه‌های طب سوزنی واقعی، طب سوزنی کاذب و گروه کنترل بودند.

طبق یادداشت‌های سردرد شرکت‌کنندگان، طب سوزنی واقعی، فراوانی و شدت سردردهای میگرنی را کاهش می‌دهد. در پایان آزمایش، نتایج فراوانی سردردهای میگرنی برای گروه طب سوزنی واقعی، ۳.۲، برای گروه طب سوزنی کاذب ۲.۱ و  برای گروه کنترل ۱.۴ نشان داده شد.

نتایج نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است به مدیریت درد های میگرن کمک کند. با این حال، گروه کاذب نیز کاهش علائم را تجربه کردند، که به آن اثر دارونما گفته می شود.

خلاصه


سردردهای میگرنی می توانند علائم دردناکی ایجاد کنند که زندگی روزمره را به چالش می کشد. تعداد فزاینده ای از تحقیقات نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است به افراد در مدیریت و کاهش علائم کمک کند. اگر دارو یا طب سوزنی مؤثر نباشد، افراد باید به متخصص میگرن مراجعه کنند. ترکیب مناسب مداخلات درمانی ممکن است به فرد کمک کند تا علائم خود را تسکین دهد. اگرچه طب سوزنی می تواند بخشی از برنامه درمانی افراد باشد، اما ممکن است برای مدت طولانی به چندین درمان نیاز داشته باشند.

سؤالات متداول


آیا طب سوزنی واقعاً برای میگرن مؤثر است؟

بر اساس یک بررسی سیستماتیک از ۲۲ آزمون آماری بالینی که شامل ۴۹۸۵ نفر بود، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد طب سوزنی فراوانی سردرد را در افراد مبتلا به میگرن کاهش می‌دهد و ممکن است تأثیر آن مشابه با داروهای پیشگیری باشد.

آیا طب سوزنی میگرن را بدتر می کند؟

افرادی که طب سوزنی را جایگزین مراقبت های پزشکی می کنند ممکن است تشخیص و درمان مناسبی دریافت نکنند. علاوه بر آن طب سوزنی ممکن است عوارض جانبی کوتاه مدت داشته باشد. حدود ۱۰ درصد از افراد عوارضی شامل خستگی، سردرد، حالت تهوع و علائم مشابه را اعلام می کنند.

بعد از طب سوزنی درمان میگرنی چه کارهایی را نباید انجام داد؟

باید از ورزش شدید، کافئین، غذاهای ناسالم، الکل، دمای سرد، زل زدن به صفحه نمایش دیجیتال و در صورت امکان از موقعیت های استرس زا اجتناب کنند.

طب سوزنی چقدر برای میگرن مؤثر است؟

به طور کلی ۳۰ دقیقه پس از درمان باید تغییراتی را احساس کنید. مدت زمان لازم برای کارکرد آن بستگی به این دارد که چه نوع مشکل پزشکی در حال درمان است و همچنین نوع روش طب سوزنی مورد استفاده نیز در روند درمان مؤثر است.

قبل از طب سوزنی برای میگرن چه کارهایی را نباید انجام داد؟

حداقل دو ساعت قبل از درمان طب سوزنی قهوه ننوشید. از آنجایی که قهوه یک محرک است، واکنش شما را افزایش می دهد، چیزی که طب سوزنی به دنبال کاهش آن است.

آیا طب سوزنی سموم  را دفع می کند؟

طب سوزنی پتانسیل سم زدایی بدن از مواد مخدر، الکل، مواد شیمیایی و سموم را دارد. در همین حال، دیگران گزارش می دهند که طب سوزنی همچنین به سادگی عوارض سم زدایی را کاهش می دهد.

آیا بعد از طب سوزنی برای میگرن باید آب زیادی بنوشید؟

بدن شما می تواند به راحتی پس از درمان طب سوزنی دچار کم آبی شود، بنابراین باید مطمئن شوید که مقدار زیادی آب می نوشید همچنین از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید. زیرا آنها بیشتر بدن شما را کم آب می کنند. باید مراقب آنچه که می خورید باشید.

آیا بعد از طب سوزنی برای میگرن دوش بگیرم؟

گرمای شدید سونا و حمام به عنوان یک محرک اضافی در نظر گرفته می شود که ممکن است بازنشانی انرژی را خنثی کند. با این حال دوش آب گرم بعد از طب سوزنی مشکلی ندارد.

اشتراک گذاری >>

Telegram
WhatsApp
(X (Twitter
Facebook

مقالات مرتبط

رزرو نوبت

ساعت کاری کلینیک نفس همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ٩ الی ٢١ می‌باشد.