کلینیک درد نفس / مقالات / پی آر پی شانه| هزینه، عوارض و مراقبت ها
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

پی آر پی شانه| هزینه، عوارض و مراقبت ها

تعداد زیادی از افرادی که به درد شانه مبتلا هستند به دنبال روشی طبیعی برای درمان آن هستند. خوشبختانه علم و تکنولوژی پیشرفت زیادی داشته است و به همین دلیل امروزه می‌توان به کمک یک روش کاملاً ایمن و نیمه تهاجمی درد شانه را به طور کامل درمان نمود.

با تزریق پلاسما غنی شده از پلاکت (پی آر پی) می‌توان درد شانه را به طور طبیعی و برای طولانی‌مدت درمان کرده و دامنه حرکات آن را افزایش داد. این روش به طور شگفت‌انگیزی درد را از بین برده و کیفیت زندگی فرد را بالا می‌برد.

پی آر پی شانه چیست؟

پی آر پی شانه چیست؟

پی آر پی یک روش درمانی برای درمان بیماری‌های عضلانی و آسیب‌های تاندون‌ها می‌باشد. در این روش از بدن فرد خون گرفته شده و سپس مواد تشکیل‌دهنده آن را از هم جدا کرده و پلاسمای غنی شده از پلاکت آن را دوباره به ماهیچه‌ها و تاندون‌های شانه تزریق می‌نمایند. این پلاکت‌ها با آزادکردن فاکتور رشد باعث درمان و بهبودی بافت‌های آسیب‌دیده خواهند شد. با تزریق پلاسمای غنی شده از پلاکت، میزان فاکتورهای رشد هشت برابر شده و روند بهبودی تاندون‌ها تسریع می‌شود.

کاربردهای پی آر پی شانه

کاربردهای پی آر پی شانه

پی آر پی کاربردهای مختلفی برای درمان درد شانه دارد. برخی از اصلی‌ترین کاربردهای این روش برای درمان بیماری‌های شانه به شرح زیر می‌باشد:

 • آرتریت شانه. پی آر پی با تولید فاکتور رشد التهاب بافت‌ها را از بین برده و از شکستگی غضروف‌ها جلوگیری می‌نماید، در نتیجه به درمان آرتریت شانه کمک می‌نماید. هدف از این درمان کاهش علائم این بیماری و تاحدامکان آهسته کردن پروسه دژنراتیو می‌باشد. این مسئله در بیماران جوان‌تر که می‌خواهند روند بیماری آن‌ها آرام‌تر طی شود از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • پارگی روتاتور کاف. تزریق پی آر پی به تاندون‌ها باعث بهبود کیفیت آن‌ها شده و روند درمان آن‌ها را سرعت می‌بخشد.
 • شانه یخ‌زده. پی آر پی تأثیر بیولوژیکی مستقیمی بر روی ازبین‌بردن التهابات دارد و به بهبود کپسول شانه کمک می‌کند.

مزایای تزریق پی آر پی برای شانه چیست؟

اصلی‌ترین مزیت این روش این است که بیماران می‌توانند بهبودی علائم بیماری خود را به طور کامل احساس نمایند. همچنین این روش نیاز به درمان‌های تهاجمی‌تر مانند جراحی یا استفاده طولانی‌مدت از دارو را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود تا شانه عملکرد خود را به دست آورد، علاوه بر این دوران نقاهت آن نیز بسیار کوتاه می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای این روش این است که هیچ ماده خارجی به بدن وارد نمی‌شود و پزشک از فاکتورهای رشد خود فرد که در خون وی موجود می‌باشد استفاده می‌کند، در نتیجه احتمال انتقال بیماری‌ها به صفر می‌رسد.

تزریق پی آر پی شانه برای چه کسانی مناسب نیست؟

تزریق پی آر پی شانه برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگرچه پی آر پی برای اکثر افراد بی‌خطر محسوب می‌شود؛ اما برای افرادی که به یکی از بیماری‌های زیر مبتلا می‌باشند مناسب نمی‌باشد:

 • هپاتیت C
 • ایدز یا اچ‌آی‌وی
 • هر نوع سرطان خون
 • بیماری‌های قلبی عروقی که به مصرف داروهای رقیق‌کننده خون نیاز دارند.
 • ابتلا به سرطان پوست در ناحیه تحت درمان

آمادگی‌های لازم برای تزریق پی آر پی شانه

قبل از شروع تزریق پی آر پی متخصصین ما در خصوص روند انجام این پروسه با شما صحبت خواهند کرد. بااین‌حال بهتر است قبل از انجام این روش به برخی موارد دقت داشته باشید:

 • حداقل 5 روز قبل از شروع درمان مصرف هرگونه داروهای ضدالتهاب را متوقف کنید.
 • یک هفته قبل از درمان مصرف هرگونه مکمل یا گیاهان دارویی که باعث رقیق‌شدن خون می‌شود را کنار بگذارید.
 • از یک تا دو هفته قبل از تزریق از مصرف استروئیدهای سیستماتیک خودداری کنید.
 • حداقل از یک ماه قبل از پروسه هیچ‌گونه تزریق استروئیدی نداشته باشید.
 • روز قبل از پروسه صبحانه کامل و مقوی میل کنید و آب زیادی بنوشید.

لطفاً در خاطر داشته باشید، درصورتی‌که از داروهای استروئید خوراکی استفاده می‌کنید، در خصوص نحوه قطع مصرف آن‌ها با پزشک خود مشورت نمایید. چرا که قطع مصرف ناگهانی آن‌ها ممکن است باعث بروز عوارض شود. پزشکان توقف یا مصرف هرگونه رژیم دارویی را بدون مشورت با دکتری که آنها را برای شما تجویز کرده است توصیه نمی‌کنند.

نحوه تزریق پی آر پی شانه

نحوه تزریق پی آر پی شانه

تزریق پی آر پی در مطب پزشک انجام شده و با گرفتن نمونه خون از بیمار آغاز می‌گردد. خون از اجزای مختلفی تشکیل شده است. یکی از اصلی‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده آن مایعی به نام پلاسما می‌باشد. گلبول‌های سفید و قرمز و پلاکت‌ها از دیگر اجزای تشکیل‌دهنده خود محسوب می‌شوند.

پلاکت‌ها حاوی مقادیر بالایی از فاکتور رشد می‌باشند و وجود آن‌ها برای بهبود آسیب‌دیدگی‌ها ضروری است. بعد از گرفتن نمونه خون از بیمار، آن را درون سانتریفیوژهای مخصوصی قرار می‌دهند تا میزان تراکم پلاکت‌های موجود در پلاسما را افزایش دهند. سپس این پلاسمای غنی شده از پلاکت دوباره به ناحیه موردنظر در بدن بیمار تزریق می‌گردد تا پروسه طبیعی بهبودی درون بدن را تحریک و فعال نماید.

مراقبت‌های بعد از تزریق شانه

بعد از اتمام پروسه تزریق پزشک توصیه می‌کند بیمار آن روز را به طور کامل استراحت نماید. همچنین بهتر است در طی 2 روز نخست بعد از تزریق میزان فعالیت‌های قسمت درمان شده محدود باشد، اما حرکت‌دادن آن ایرادی نخواهد داشت. این کار کمک می‌کند تا در زمانی که پلاسما در بافت‌های اطراف محل تزریق جذب می‌شود مفاصل نیز بهبود پیدا کنند.

مصرف‌نکردن هیچ‌گونه دارویی بعد از تزریق پی آر پی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است مگر این که پزشک تجویز دیگری داشته باشد چرا که مصرف برخی از داروها می‌تواند بر روی روند درمان تأثیر گذاشته و یا باعث عوارض جدی شود.

به همین دلیل برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن باید مصرف داروهای زیر را بعد از پی آر پی متوقف کنید:

 • داروهای ضدالتهاب تا حداقل 4 هفته بعد از پروسه
 • ویتامین‌ها، مکمل‌ها و گیاهان دارویی که باعث رقیق‌شدن خون می‌شوند تا حداقل 21 روز بعد از پی آر پی
 • استروئیدهای سیستماتیک تا حداقل 6 هفته بعد از تزریق

عوارض تزریق پی آر پی شانه

همانند دیگر تزریق‌ها این روش نیز ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. اگرچه این عوارض نادر می‌باشند با این‌حال بازهم باید از آن‌ها مطلع گردید:

 • عفونت در محل تزریق
 • تورم و درد در محل تزریق
 • خونریزی و یا کبودی
 • کاهش‌نیافتن و یا شدیدتر شدن علائم بیماری
 • تغییر رنگ پوست
 • واکنش آلرژیک به داروهای بی‌حس‌کننده موضعی
 • نرسیدن به نتیجه دلخواه
 • آسیب‌دیدگی عصب‌ها یا رگ‌های خونی
 • سفتی و درد طولانی‌مدت در محل تزریق

درصورتی‌که در خصوص عوارض و خطرهای این روش سؤالات بیشتری دارید بهتر است با متخصص یا پزشک خود مشورت نمایید.

هزینه تزریق پی آر پی شانه چقدر است؟

هزینه تزریق پی آر پی شانه چقدر است؟

هزینهٔ درمان به بیماری شما بستگی دارد. هزینهٔ درمان آرتریت شانه، شانه یخ‌زده و روتاتور کاف با یکدیگر متفاوت می‌باشد. علاوه بر این شدت بیماری نیز می‌تواند بر روی میزان هزینه‌ها تأثیر بگذارد.

سؤالات متداول

این پروسه چقدر زمان می‌برد؟

تزریق پی آر پی به طور معمول نزدیک به 30 دقیقه زمان می‌برد و بیشتر این زمان صرف جداکردن پلاسما از دیگر اجزای خون می‌شود.

دوام تزریق پی آر پی شانه چقدر است؟

بر طبق مطالعات دوام پی آر پی شانه تا 9 ماه می‌باشد.

آیا پی آر پی شانه درد دارد؟

به‌طورکلی پی آر پی دردناک نمی‌باشد. اما این موضوع در هر فرد متفاوت بوده و به ناحیه‌ای که تزریق در آن انجام می‌شود بستگی دارد. ممکن است پزشک برای کاهش درد از بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کند. به طور معمول برای تزریق پی آر پی از بیهوشی کامل استفاده نمی‌شود.

برای درمان به چند جلسه پی آر پی نیاز است؟

این موضوع تا حد زیادی به بیماری که به‌خاطر آن تحت درمان هستید بستگی دارد. برخی از بیماران فقط با یک جلسه تزریق تا حدود زیادی بهبود پیدا می‌کنند. با این‌حال داشتن 2 تا 6 تزریق برای درمان یک بیماری عادی است.

چه زمانی بعد از تزریق می‌توان انتظار بهبودی داشت؟

این موضوع در هر فرد متفاوت می‌باشد. برخی از افراد بعد از گذشت چند روز از اولین تزریق خود بهبودی زیادی را احساس می‌کنند. اما در برخی دیگر روند بهبودی آهسته‌تر می‌باشد. بر اساس گزارشات روند بهبودی در برخی از بیماران تا چندین هفته یا چندین ماه بعد از تزریق ادامه داشته است.

آیا پی آر پی بهتر از کورتیزون است؟

تزریق کورتون باعث توقف آنی درد شده؛ اما راه‌حلی موقتی می‌باشد. در مقابل پی آر پی نه‌تنها درد را از بین برده؛ بلکه باعث ترمیم و درمان بافت‌ها نیز می‌شود و دوام بیشتری نیز دارد.

دکتر حسین عدل خو

کلینیک فوق تخصصی درد نفس

دکتر حسین عدل خو
فوق تخصص كنترل و درمان درد

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *